Test Samsung Galaxy S4 Active

Drukuj
Samsung Galaxy S4 Active

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-5 (5 - dobry)

Wstęp

Powstało już kilka telefonów Samsunga, które swoim nazewnictwem odwoływały się do flagowych modeli tego producenta, ale jedynie po to, żeby zwiększyć swoją popularność, bowiem w specyfikacji różniły się od niego znacznie na niekorzyść: mają słabsze procesory, mniej pamięci RAM, mniejszą rozdzielczość ekranu. Mówiąc krótko, z flagowcem, zarówno za czasów S3, jak teraz z S4 miały wspólną tylko nazwę. Inaczej jest w przypadku S4 Active, który swoim wyposażeniem zasługuje na najwyższą półkę i swoją nazwę, bowiem od S4 nie różni się wiele, za to wprowadza znacznie większą odporność na warunki zewnętrzne. Jest więc czwartym po Sony Xperia Z, Z1 i Ultra telefonem z najwyższej półki, który jest wodoszczelny. Ponieważ jest to cecha bardzo praktyczna, warto warto przyjrzeć mu się bliżej.

Główne wady i zalety smartfonu Samsung S4 Active

Zalety:

  • Wodoszczelny, a mimo to ma wymienną baterię
  • Rewelacyjny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości
  • Specyfikacja jak we flagowym modelu S4 – szybki procesor i dużo pamięci RAM
  • Air View i Air Gestures pozwalają na zaawansowaną obsługę w intuicyjny sposób
  • Przyzwoity aparat z dużą ilością programów i funkcji
  • Posiada wygodne słuchawki w zestawie
  • Szereg zawansowanych funkcji jak profilowanie słuchawek, programowanie wibracji czy barometr
  • Włączanie latarki przyciskiem od regulacji głośności, gdy ekran jest wygaszony

Wady:

  • Trzeba pamiętać o starannym zakładaniu tylnej klapki inaczej nici z wodoszczelności
  • Brak łatwo dostępnego przecinka i znaku zapytania na klawiaturze ekranowej
  • Potrafi się nagrzać podczas grania
  • Aparat z mniejszą rozdzielczością niż w S4
  • Brak dedykowanego przycisku do robienia zdjęć uniemożliwia fotografowanie pod wodą

Zestaw – ocena 5

Większość telefonów Samsunga ze średniej i wyższej półki dostarczana jest z ładowarką oraz słuchawkami - tak było i tym razem. Akcesoria są białe, mimo, że sam telefon jest w kolorze grafitowym. Ładowarka posiada odłączany kabel USB. Trochę szkoda, że wtyk micro USB podłączany do telefonu ma dość grubą plastikową oprawę, która w połączeniu z klapką osłaniającą gniazdo w telefonie czasem trudno się podłącza.

Słuchawki za to są dokanałowe i bardzo wygodne. Posiadają w komplecie gumki różnych rozmiarów oraz mikrofon i trzy przyciski. Dwa z nich służą za regulację głośności, trzeci, zależnie od kontekstu, to odbieranie połączenia, play lub pauza. Słuchawki są wystarczającej jakości, aby bez przeszkód cieszyć się muzyką poza domem, gdyż dość dobrze tłumią zewnętrzne dźwięki.

Obudowa – ocena 5

Samsung Galaxy S4 Active jest telefonem należącym do niewielkiej grupy urządzeń wodoszczelnych. Już sam ten fakt powoduje, że obudowa telefonu musi być wykonana w określony sposób. Co ciekawe, telefon posiada tylko jedną klapkę, która osłania port micro USB. Port słuchawek jest wodoszczelny sam w sobie i nie wymaga dodatkowej osłony, co jest bardzo wygodne. Podobne rozwiązanie zastosowano w Z1. Natomiast S4 Active jest jedynym znanym nam wodoszczelnym smartfonem, który posiada zdejmowane plecki i wymienną baterię.

Wiąże się to z pewnymi wadami i zaletami. Oczywistą zaletą jest, że baterię można wymienić bez wycieczki do serwisu, czy nawet mieć kilka sztuk baterii na dłuższe wyjazdy poza cywilizację. Zarówno karta micro SIM jak i miejsce na kartę micro SD znajdują się również pod zdejmowaną obudową, a więc obudowa telefonu pozbawiona jest dwóch dodatkowych klapek i do wszystkiego mamy wygodny dostęp po zdjęciu tylnej części obudowy.

Z drugiej strony ryzyko nieszczelnego zamknięcia jest większe. Aby telefon utrzymał swoją normę IP67, wszystkie zaczepy muszą chwycić, również środkowy zaczep znajdujący się pod obiektywem, który można łatwo przeoczyć, jeżeli nie zwróci się uwagi na instrukcję. Podejrzewamy, że jest również większa szansa, że podczas otwierania i zamykania obudowy jakiś paproch czy włos dostanie się pod uszczelkę i zniweczy wodoszczelność. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej staranności, to wszystko nie powinno być dużym problemem. Trzeba po prostu pamiętać, aby po otwarciu obudowy wszystko dokładnie sprawdzić.

Innym niestandardowym rozwiązaniem są trzy przyciski znajdujące się pod ekranem. Dotąd zawsze były to przyciski sensoryczne, z wyjątkiem Home, teraz są to normalne guziki, które można namacać palcem i wcisnąć. Trudno jednoznacznie stwierdzić co były przyczyna takiej decyzji, czy wygodniejsza obsługa w rękawiczkach, czy może fakt, że ekrany dotykowe nie dają się obsługiwać pod wodą, a zwykłe przyciski owszem.

Nie licząc przycisków, front telefonu bardzo przypomina S4, włącznie z wąskimi ramkami wokół ekranu. Telefon jest o trochę ponad milimetr grubszy od zwykłego S4 i niecały milimetr grubszy niż Xperia Z1. Górna i dolna krawędź telefonu została zabezpieczona osobnym kawałkiem tworzywa powleczonego gumą. Wygląda ono tak jakby te fragmenty budowy były wymienialne, ale mogą to być jedynie pozory.

Podsumowując, jakość wykonania obudowy stoi na dość wysokim poziomie, jak na telefon z górnej półki przystało. Telefon ma męski wygląd i chociaż raczej nie przetrwa upadku z wysokości na kamienie, zwłaszcza ekranem do dołu, to z pewnością przetrzyma znacznie więcej od zwykłego telefonu, czy to będzie deszcz, czy upuszczenie telefonu w kałużę bądź w zaspę, czy wreszcie do toalety… to podobno częsty przypadek. Jedyne czego nam zabrakło w obudowie, to dedykowanego spustu migawki, który umożliwiłby wykonywanie zdjęć pod wodą. Należy również pamiętać, że wygląd telefonu jest bardziej sportowy, czy może raczej outdorowy niż premium.

Ekran – ocena 6

Samsung jest znany z wysokiej jakości wyświetlaczy. Zwykle stosuje w swoich telefonach technologię Super AMOLED, tym razem jednak postanowił sięgnąć po ekran TFT. Przyczyną takiej decyzji jest podobno bardzo wysoka wrażliwość ekranów AMOLED na wodę. Mimo wszystko, ciężko dopatrzeć się negatywnych stron takiej decyzji. Wyświetlacz jest najwyższej jakości, ma bardzo dobre kąty widzenia i wysoki kontrast. Kolory są nasycone.

Co istotne, zachowana została również wysoka rozdzielczość znana z S4 - 1080 x 1920 pikseli co na 5 calowym wyświetlaczu jest równoznaczne z gęstością pikseli na poziomie 441 PPI. Mówiąc krótko, pojedyncze piksele są niewidoczne dla oka. Jedynym minusem może być fakt, że na ekranach AMOLED czarne, wygaszone piksele nie pobierają prądu, więc np. wyświetlanie samej godziny na wygaszonym ekranie pobiera bardzo mało energii. Za to ekran TFT ma większą jasność. Tak czy inaczej, to jeden z najlepszych ekranów na rynku. Naprawdę cieszy oczy użytkownika.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

Nie tylko ekran w tym telefonie pochodzi z górnej półki. Specyfikacja jest również niczego sobie. Mamy tu do czynienia z procesorem Snapdragon 600 identycznym jak w oryginalnym S4, czyli flagowym modelu Samsunga. Procesor jest wspierany przez układ graficzny Adreno 320 i 2 GB pamięci RAM. Chociaż pojawiły się już telefony z szybszym procesorem z serii 800, jak choćby Xperia Z1, to wciąż mówimy o bardzo szybkim sprzęcie, który mieści się w czołówce.

Siłą rzeczy system działa płynnie, a wszystkie operacje wykonywane są szybko. Nie ma mowy o zadyszce przy wielu aplikacjach uruchomionych na raz czy braku płynności w grach. Używanie takiego telefonu to przyjemność i ciężko się do czegokolwiek przyczepić.

W telefonie wbudowane jest 16 GB pamięci, z czego dla użytkownika dostępne jest 11,2 GB. Dodatkowo pamięć można rozbudować dzięki karcie micro SD o pojemności do 64 GB.

 

System , nakładka systemowa– ocena 5+

Zdecydowana większość telefonów produkowanych przez Samsunga działa pod kontrola systemu Android i tak jest i w tym wypadku. Mówimy tutaj o wersji 4.2.2 i nakładce TouchWiz, charakterystycznej dla tego producenta. Wśród telefonów z Androidem wersja 4.2.2 to w tej chwili standard. Niedawno ogłoszono nowa wersję 4.4, która o dziwo ma działać lepiej również na słabszych telefonach. Miejmy tylko nadzieję, że nie przyjdzie nam długo na nią czekać (model S4 dopiero teraz otrzymał wersję 4.3).

TouchWiz słynie z dużej ilości bajerów, co czasem potrafi odbić się negatywnie na wydajności telefonu ze słabszym procesorem. Mimo wszystko to najpopularniejsza z nakładek wśród telefonów na rynku. Ekran blokady w nowszych wersjach przedstawia refleksy świetlne, które zmieniają kąt padania zależnie od tego jak przesuwamy palec po ekranie. Zastąpiły one tradycyjne kółko czy późniejsze fale na wodzie. W górnej belce znajdziemy zestaw skrótów do popularnych funkcji telefonu, takich jak włączenie/wyłączanie WiFi, GPS czy wibracji, jak i możliwość szybkiego przejścia do głównego menu ustawień telefonów.

Po pierwszym uruchomieniu Samsung chwali się duża ilością widżetów, które są automatycznie umieszczone na kilku pulpitach. W praktyce zwykle usuwamy niemal wszystkie, żeby umieści własne lub całkiem z nich zrezygnować na rzecz ikon, zostawiając najwyżej zegar z pogodą.

     

Największa różnica pomiędzy telefonami Samsunga a innych producentów, to AirView, Air Gestures i gesty wykonywane całym telefonem.

Funkcja AirView widzi nasz palec nad ekranem nawet wówczas, gdy go nie dotykamy. Umożliwia to uruchomienie dodatkowych funkcji, takich jak lupa, podgląd wiadomości, gdy wyświetlany jest tylko skrócony tekst, podgląd szybkiego wybierania na klawiaturze numerycznej, czy podgląd sceny filmu na pasku postępu.

Dla odmiany Air Gestures to gesty wykonywane dłonią nad sensorem znajdującym się tuż ponad ekranem. W przeglądarce pozwalają przewinąć stronę WWW o wysokość ekranu, co umożliwi czytanie tak jakbyśmy przewracali kolejne kartki. Wykonanie gestu na boki pozwala przełączać zdjęcia, przełączać piosenki czy przełączać się pomiędzy kartami w przeglądarce systemowej. Natomiast przesunięcie dłonią nad wygaszonym ekranem wyświetli szybka informację o liczbie nieodebranych połączeń, nieprzeczytanych wiadomościach SMS i naładowaniu baterii.

Są również gesty wykonywane całym telefonem. Przyłożenie urządzenia do ucha podczas pisania wiadomości automatycznie wybierze numer odbiorcy i zadzwoni. Odwrócenie telefonu ekranem do dołu spowoduje wyciszenie dzwonka. Nie wymieniliśmy wszystkich możliwości, ale to są te najważniejsze.

 

Wprowadzanie tekstu – ocena 4+

Klawiatura ekranowa w S4 Active została domyślnie rozszerzona o dodatkowy rząd klawiszy numerycznych, co jest pomocne zwłaszcza podczas wprowadzania haseł i pisania wiadomości, w których pojawiają się liczby. Nie trzeba wówczas przełączać się na ekran symboli.
Oprócz tradycyjnego obsługiwania klawiatury przez dotykanie kolejnych przycisków, opcjonalnie można włączyć pisanie za pomocą przeciągnięć palcem, lub sterowanie kursorem również za pomocą przesuwania palcem po ekranie. Przewidywanie słów podczas korzystania z przeciągnięć palcem jest na wysokim poziomie.

Niestety takie znaki jak przecinek czy znak zapytania zostały ukryte albo w podmenu symboli, albo pod przyciskiem kropki, co powoduje, że wpisywanie zdań złożonych i zapytań jest uciążliwe i czasochłonne. Niestety nie ma opcji w ustawieniach, aby przecinek i znak zapytania wyciągnąć na wierzch.

Do zalet należy zaliczyć, że dotknięcie wcześniej wpisanych wyrazów ponownie wyświetla podpowiedzi oferowane przez słownik, jeśli więc po czasie zauważymy, że to nie jest to słowo, które chcieliśmy wpisać, możemy poprawić je bez ponownego wpisywania, pod warunkiem, że te słowo o które nam chodziło znajduje się w słowniku. Rozpoznawanie mowy służące dyktowania treści wiadomości działa również bez dostępu do sieci.

 

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 6

Aplikacja telefonu nie różni się od innych modeli tego samego producenta. Można z niej korzystać zarówno w pionie jak i w poziomie. Wpisywane numery telefonów są automatycznie dopasowywane do książki adresowej i wcześniej wybieranych numerów, zarówno pod względem samego numeru jak i ewentualnego imienia.

Jakość rozmów jest dobra, a głośność możliwa do ustawienia ponadprzeciętnie wysoka, również w trybie głośnomówiącym. Nie zaobserwowaliśmy aby telefon miał problemy z zasięgiem czy stabilnością połączenia. Rozmówcy również nie skarżyli się na jakość rozmów. Wszystko jest więc tak, jak być powinno.

   

Jako szczególne godne uwagi funkcje warto wymienić możliwość utworzenia własnego wzorca wibracji, a także przypisanie go do konkretnego kontaktu, tym sposobem będziemy wiedzieli kto do nas dzwoni, nawet jeżeli dzwonek jest wyciszony, a telefon znajduje się w kieszeni.

Warto przypomnieć również gest przesunięcia palcem w lewo i w prawo co odpowiednio przywołuje wysyłanie wiadomości lub dzwonienie pod dany numer. Gest podniesienia telefonu do ucha również automatycznie wybierze zaznaczony kontakt lub wybierze numer, spod którego przyszła aktualnie czytana wiadomość SMS.

 

Zdjęcia – ocena 4+

Aparat to akurat jedna z niewielu rzeczy, która jest w S4 Activ trochę gorsza niż w oryginalnym S4, przynajmniej jeżeli chodzi o specyfikację. Aparat nie ma matrycy 13, lecz 8 megapikseli - jest więc raczej na poziomie modelu S2, chociaż od tego czasu algorytmy obrabiające zdjęcia przed zapisaniem zostały udoskonalone i obraz jest mimo wszystko bardziej ostry i szczegółowy niż w poprzednich modelach Samsunga. Poza tym 8 megapikseli to wciąż więcej niż potrzeba jeżeli chodzi o zdjęcia do internetu czy oglądania na monitorze komputera.

Jeżeli chodzi o samą jakość zdjęć, to jest ona na poziomie lepszym niż w większości telefonów nie nastawionych stricte na fotografię. Aparat nie może oczywiście rywalizować z S4 Zoom czy Nokia Lumia 1020. Mimo to, większość zdjęć można obejrzeć z przyjemnością. Nawet zdjęcia wykonane nocą na średnio oświetlonych ulicach, chociaż mocno zaszumione, dają się oglądać.

Największa słabością aparatu są zdjęcia robione pod światło. Powstają flary, obraz jest mniej kontrastowy, a w nocnych zdjęciach światło latarni rozlewa się po całym zdjęciu w dość mało przyjemny sposób. Poza tym w kategoriach jakości ciężko się do czegoś przyczepić.

To co może stanowić przewagę aparatu to bardzo duża ilość programów i funkcji. Oprócz typowego automatycznego czy trybu panoram, który został znacznie usprawniony w stosunku do starych Samsungów i pozwala sprawnie wykonać rozległą panoramę, znajdziemy tutaj program umożliwiający usuwanie niechcianych przechodniów w tle, zdjęcie z zapisanym dźwiękiem, zdjęcie ruchome (rodzaj GIF), zdjęcie fabularne, które składa serię zdjęć poklatkowych w jeden obraz, czy wreszcie możliwość wyboru najkorzystniejszego wyrazu twarzy z serii zdjęć, dla każdej osoby z osobna, na zdjęciu grupowym. Są także filtry kolorystyczne, które można rozwinąć strzałką u dołu ekranu. Ich działanie widać zarówno podczas kadrowania jak i na finalnym zdjęciu.

Aparat pozwala robić zdjęcia i uruchomić nagrywanie filmu bez przełączania trybu – oba przyciski widoczne są na ekranie. Jest to wygodne, ale trzeba liczyć się z tym, że maksymalna rozdzielczość zdjęć jest w proporcjach 4:3 i tak wówczas wygląda kadrowanie obrazu. Film zawsze ma proporcje 16:9, co oznacza, że przed włączeniem nagrywania kadrujemy w trochę innym widoku, niż będziemy faktycznie nagrywali, chyba, że obniżmy rozdzielczość zdjęcia i wybierzemy takie same proporcje jak filmu.

Jakość nagrywanych filmów jest wysoka, są zapisywane w rozdzielczość FullHD. Co prawda kompresja pozbawia materiał drobniejszych szczegółów, ale nie jest to nic, z czym nie spotkalibyśmy się w innych, nawet najlepszych telefonach. Podobnie jak odrobinę pływający autofocus. Poza tym materiał jest kontrastowy, nasycony i płynny. Można go z przyjemnością obejrzeć na ekranie komputera czy dużym telewizorze.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Przeglądarka – ocena 6

Korzystanie z przeglądarki na S4 Active to przyjemność, głównie za sprawą 5 calowego ekranu o dużej rozdzielczości. Nawet strony niemobilne są czytelne bez powiększania, a litery wyraźne, chociaż małe. Przeglądanie stron nie męczy wzroku i nie irytuje ciągłą koniecznością powiększania i przesuwania widoku.

Na telefonie znajdują się dwie przeglądarki. Pierwsza, systemowa posiada dodatkowe ulepszenia od producenta, pozwalające wykorzystać funkcje telefonu, takie jak Airview. Pozwala więc powiększyć fragment strony za pomocą lupy przez samo przytrzymanie palca nad ekranem czy przewijanie za pomocą gestów, o których pisaliśmy w akapicie dotyczącym systemu.

Druga przeglądarka to Google Chrome, która skupia się przede wszystkim na współdzieleniu zasobów z przeglądarką na komputerze, wykraczające poza samą historię, zakładki i zapisane hasła i obejmuje na przykład otwarte karty. Obie przeglądarki działają stabilnie i poprawnie wyświetlają strony, obie pozwalają przełączyć widok strony z mobilnego na desktopowy. W razie innych preferencji użytkownika, można zainstalować dowolna inna przeglądarkę i uczynić ją domyślną, np. Operę czy Firefox.

  

Odtwarzacz wideo – ocena 4+

Telefon ma dostatecznie dużo mocy obliczeniowej, aby poradzić sobie z każdym materiałem wideo i odtworzyć go całkowicie płynnie. Wszystko zależy więc jedynie od aplikacji służącej do odtwarzania filmów. Aplikacja Samsunga poradziła sobie ze wszystkimi testowymi plikami z wyjątkiem MKV. Pełna lista wspieranych formatów wygląda tak: MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263. Odtwarzacz pozwala dopasować obraz do proporcji ekranu, regulować prędkość odtwarzania i przesłać obraz za pomocą WiFi na inne urządzenie. Jeżeli potrzebne jest wsparcie dla napisów czy dotwarzanie plików MKV, można zainstalować na telefonie odtwarzacz alternatywny.

Odtwarzacz muzyki – ocena 5+

Odtwarzacze muzyki są w S4 Active dwa. Jeden to Google Music, który we wszystkich telefonach wygląda identycznie i opisywaliśmy go wielokrotnie. Niestety nie wszystkie funkcje Google Music są dostępne w naszym kraju, co czyni go mniej atrakcyjnym. Brakuje chociażby strumieniowania muzyki z internetu.

Drugim jest odtwarzacz Samsunga – Muzyka. Pozwala on przeglądanie zasobów zarówno za pomocą biblioteki, jak i po folderach. Ciekawą funkcją jest plac muzyczny, który analizuje wszystkie piosenki znajdujące się w telefonie i umieszcza je na dwuwymiarowej skali, pomiędzy skrajnymi wartościami: pasjonująca, spokojna, radosna, żarliwa. Użytkownik może zaznaczyć z których zakresów piosenki interesują go najbardziej i zamiast po wykonawcach, wybrać to czego chce słuchać po nastroju muzyki. Jest też widok muzyki, który przedstawia uproszczony wykres dynamiki całego powyżej paska postępu odtwarzania utworu i pozwala przewinąć od razu do spokojniejszego czy bardziej dynamicznego fragmentu utworu.

Inną ciekawą funkcją jest Adapt Sound ukryty w funkcjach dźwiękowych. Podczas pierwszego uruchomienia odtwarza użytkownikowi kilkadziesiąt sygnałów o różnej częstotliwości, dla prawego i lewego ucha. Użytkownik za każdym razem wybiera czy słyszy czy nie słyszy odtwarzanego dźwięku. Po ukończeniu tej czynności powstaje profil danych słuchawek i po części słuchu użytkownika. Można go uruchomić, wówczas telefon tak ustawi equalizer, aby zniwelować niedoskonałości słuchawek i dać użytkownikowi jak najlepsze wrażenia odsłuchu muzyki i rozmowy telefonicznych. Funkcję można włączyć osobno dla muzyki i osobno dla rozmów.

     

Bateria – ocena 4

S4 Active jest mniej więcej w połowie stawki, może odrobinę powyżej średniej, jeżeli chodzi o czas działania na baterii. Nie jest więc źle, ale nie jest też wybitnie dobrze – odrobinę gorzej niż w S4 z identyczną baterią za sprawą mniej oszczędnego wyświetlacza. W praktyce oznacza to do siedmiu godzin pracy przy ciągle włączonym ekranie, np. podczas przeglądania sieci czy oglądania filmów i kilkanaście godzin rozmów, które same w sobie rzadko stanowią problem przy rozładowywaniu baterii. Oznacza to, że podczas intensywnego użytkowania telefon wytrzymuje od rana do wieczora, a przy mniej intensywnym do dwóch dni. Jednak o dwóch dniach intensywnego użytkowania nie może być mowy. Sytuację trochę poprawia fakt, że bateria jest wymienna, czym nie mogą pochwalić się inne wodoszczelne smartfony. Mając zapasową baterię, można wybrać się na dłuższą podróż bez dostępu do sieci elektrycznej.

Aplikacje producenta – ocena 4+

Group Play – ta cfunkcja pozwala połączyć kilka telefonów, tak aby spełniały rolę głośników odtwarzających ten sam utwór jednocześnie, również z podziałem na lewy i prawy w układzie stereo. Istnieje również funkcja, żeby na wszystkich telefonach wyświetlał się ten sam obraz, podczas gdy na telefonie matce ktoś będzie rysował, pozostali uczestnicy prezentacji będą mogli obserwować to na żywo.

Czytnik optyczny to funkcja rozpoznawania tekstu OCR w połączeniu z aparatem wbudowanym w telefon. Zamiast przepisywać tekst, można go po prostu sfotografować - odczytuje także kody kreskowe. Możliwe jest wykorzystanie tej funkcji z S Tłumaczem, który dodatkowo przetłumaczy sfotografowany tekst na wybrany język. Szczególnie przydatne, gdy tłumaczony tekst zapisany jest innym alfabet niż łacińskim.

WatchON to przewodnik po kanałach telewizyjnych, które aktualnie są nadawane. Po podaniu swojej lokalizacji, otrzymujemy wybór lokalnych dostawców telewizji kablowej. Po określeniu który z nich jest naszym dostawcą, możemy przeglądać kanały po kategoriach tematycznych czy wyszukać ulubione programy. Ponieważ telefon ma również diodę podczerwoną, możemy skonfigurować telefon jako pilota do telewizora i set top boxu i automatycznie przełączyć się na kanał, na którym coś nas zainteresuje.

 

S Health to monitor aktywności mający zachęcić nas do zdrowego trybu życia. Po wprowadzeniu wieku, wzrostu i wagi możemy określić dzienne cele aktywności, mierzyć ilość przebytych kroków czy wykonywanych ćwiczeń, a także wprowadzać zjedzone pożywienie i zliczać bilans kalorii. Aplikacja wspiera rozmaite akcesoria, np. mierzące puls.

Warto również wspomnieć, że telefon posiada wbudowany barometr.

  

Telefon Samsunga ma zainstalowane również szereg mniej zaawansowanych aplikacji, takich jak Story Album, tworzący kolaże zdjęć w postaci albumu, S Notatka pozwalająca zapisywać notatki i dodawać do nich różne elementy, Dyktafon, Terminarz, Kalkulator czy program do przeglądania plików zapisanych w pamięci telefonu.

 

Podsumowanie

Samsung S4 Active na całe szczęście odziedziczył po flagowym modelu S4 nie tylko nazwę, ale również większość komponentów i dodał do tego zestawu wodoszczelność. Zaowocowało to jedynym smartfonem z najwyższej półki, który jest wodoszczelny, ma wymienną baterię i rewelacyjny ekran. To przewagi nad Sony Xperia Z1 (nie licząc wodoszczelności), który dla odmiany ma większą baterię, choć niewymienną, większej rozdzielczości aparat z dedykowanym przyciskiem do robienia zdjęć oraz szybszy procesor. Ma za to znacznie mniej kontrastowy ekran i mniej bajerów w stylu AirView czy Air gesture. Wybór należy do użytkowników, ale musimy przyznać, że S4 Active przypadł nam do gustu.

Ocena: 4 głosów Aktualna ocena: 9
Drukuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    hallomoto pisze: 2013-11-07 14:12
    " Natomiast S4 Active jest jedynym znanym nam wodoszczelnym smartfonem, który posiada zdejmowane plecki i wymienną baterię." a motorola defy?? :)
    1
  • Users Avatars Mini
    Józek Bąk pisze: 2013-11-07 18:12
    Rownież Xperia V jest wodoszczelna i ma wymienna baterię.. Technologicznie V-ka jest na poziomie Xperii T i jest znacznie tańsza od Xperii Z Czy S4 Aktiv
    -1
  • Users Avatars Mini
    mrówa pisze: 2013-11-07 18:21
    Jest też familia Galaxy Xcover i Sonyeicsson Xperia active
    0
  • Users Avatars Mini
    dan pisze: 2013-12-29 12:53
    Przecież na stronie samsuga piszą ze mozna robić zdjęcia pod wodą. To o co chodzi??
    0
  • Users Avatars Mini
    dan K pisze: 2014-01-13 20:02
    Można robić zdjęcia pod wodą. Wchodzisz w menu aparatu i wybierasz tryb "woda". W tym trybie możesz użyć przycisku fizycznego do zrobienia zdjęcia. Szkoda, że autor tekstu tego nie wytłumaczył :(
    4
  • Users Avatars Mini
    Ross pisze: 2014-07-09 20:29
    A co z tymi filmami pod wodą, które tak bardzo przyciągnęły moją uwagę? :) Po za tym niezmiernie nurtuje mnie co trzeba robić z gniazdem minijack przed wejściem pod wodę, ponieważ nie zauważyłem żadnych zaślepek, czy czegoś podobnego.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ross pisze: 2014-07-09 20:38
    ok, wyczytałem gdzieś na internecie, że w gnieździe minijack znajduje się jakaś membrana, filmiki działają, niezła zabawka z tego telefonu :)
    0