Newsy

 • Wakacyjna promocja realme

  Wakacyjna promocja realme

  realme rozpoczęło kolejną wakacyjną promocję. Tym razem obniżono ceny dwóch modeli ze średniej i wyższej półki.

  realme 9 PRO 6/128 kosztuje w niej 1349 zł zamiast standardowej ceny 1499 zł.

  realme GT 2 PRO kosztuje 3149 zł zamiast 3499 zł.

  Oba smartfony są dostępne w 3 wersjach kolorystycznych.

  Promocja trwa od 9 do 14 sierpnia.

  Link do promocji jest tutaj

 • Wakacyjna promocja realme

  Wakacyjna promocja realme

  realme rozpoczęło kolejną wakacyjną promocję. Tym razem obniżono ceny dwóch modeli ze średniej i wyższej półki.

  realme 9 PRO 6/128 kosztuje w niej 1349 zł zamiast standardowej ceny 1499 zł.

  realme GT 2 PRO kosztuje 3149 zł zamiast 3499 zł.

  Oba smartfony są dostępne w 3 wersjach kolorystycznych.

  Promocja trwa od 9 do 14 sierpnia.

  Link do promocji jest tutaj

 • Garmin Enduro 2

  Garmin zaprezentował Enduro 2 – zegarek stworzony z myślą o najbardziej ekstremalnych wyprawach i wyzwaniach sportowych. Wyróżnia się przede wszystkim najdłuższym czasem pracy z aktywnym GPS w ofercie producenta. Dzięki temu ma być idealną propozycją zwłaszcza dla osób biorących udział w ultramaratonach, pokonujących jednorazowo setki kilometrów.

  Nastąpiła jednak istotna zmiana w podejściu producenta do tej kategorii sprzętu. Pierwszy model Enduro był wzorowany na ówczesnym modelu Fenix 6X, ale brakowało mu części istotnych funkcji z serii Fenix takich jak mapy, przeliczanie trasy po zejściu ze szlaku, obsługi muzyki czy WiFi. Był to więc Fenix 6X z ograniczeniami. Inaczej jest w przypadku modelu który właśnie ma premierę - Garmin Enduro 2 ma wszystkie funkcje najbogatszej wersji Garmin Fenix 7x Sapphire Solar które jeszcze rozszerza o nowe funkcje i pojemniejszą baterię. Jest więc obecnie zegarkiem o najbogatszym wyposażeniu ale i najwyższej cenie – ta w Polsce wynosi 5299 zł i jest wyższa od Garmin Fenix 7x Sapphire Solar o 600 zł.

  Czas pracy na baterii został wydłużony względem serii Fenix z 28 do 34 dni na samej baterii, oraz z 37 dni do 46 dni z doładowaniem energią słoneczną. Praca z GPS została wydłużona z 89 godzin na samej baterii i 122 godzin z doładowaniem energią słoneczną do odpowiednio 110 i 150 godzin w Garmin Enduro 2. Im precyzyjniejszy tryb GPS tym różnica większa na korzyść Garmin Enduro 2, bo dla wielopasmowej i wielosystemowej lokalizacji czas wzrósł z 36-41 godzin do 68-81 godzin. Pojawił się też nowy tryb SatIQ, który automatycznie przełącza tryb działania lokalizacji zależnie od panujących warunków. Czyli gdy sygnał satelitów jest mocny, zegarek korzysta z jednego pasma pojedynczego systemu, ale w miarę wchodzenia głębiej w las czy kanion dodaje kolejne systemy i pasma aby zrównoważyć słabszy sygnał i zachować precyzję. Do zegarka dodana została także latarka LED, która jest też x2 jaśniejsza niż w modelu Fenix 7X.

  Są także nowe funkcje, takie jak NextFork , który pokazuje dystans do najbliższego skrzyżowania szlaków, funkcja wyznaczania optymalnego tempa poruszania po uwzględnieniu trudności terenu, funkcja przewidywania tempa jakie użytkownik jest w stanie osiągnąć bazując na historii treningów i poziomie wytrenowania, jak i automatyczny timer odpoczynku. Profil aktywności adventure racing zapisuje dane do późniejszej analizy po ukończeniu wyścigu, zgodnie z wytycznymi Adventure Racing.

  Jednemu z recenzentów zegarków sportowych - DC Rainmaker na YouTube, udało się ukończyć 170 kilometrową wyprawę po górach w 7 noclegów i 8 dni na jednym ładowaniu zegarka Garmin Enduro 2 ze wszystkimi funkcjami aktywnymi, takimi jak zapis GPS, nawigacja po mapie, monitorowanie tętna etc, z wyjątkiem parowania ze smartfonem, bo jak zauważył w górach jego telefon i tak nie miał zasięgu.

  Garmin Enduro 2

  Garmin Enduro 2

   

 • Huawei prezentuje flagowy model laptopa MateBook X Pro z obudową z magnezu

  Huawei zaprezentował najnowszy model swojego najmocniejszego laptopa w ofercie - MateBook X Pro. Ten businessowy komputer będzie dostępny w dwóch różnych wariantach jeśli chodzi o materiał z którego wykonana jest obudowa – pierwszy, tańszy ze standardowego aluminium, oraz drugi ze stopów magnezu, który jest lżejszy i wytrzymalszy, ale i droższy. Bez względu na rodzaj wykończenia obudowy w obu wypadkach to flagowy laptop Huawei, który ma mocną specyfikację i wysoką mobilność.

  Huawei MateBook X Pro

  Wyświetlacz Huawei MateBook X Pro ma przekątną 14,2 cala i rozdzielczość 3,1K (3120 x 2080 pikseli). Ekran wspiera odświeżanie 90 Hz, oferuje jasność 500 nitów i wypełnia obudowę w 92,5%, minimalizując ramki dookoła ekranu. Producent informuje, że ΔE ma średnią wartości poniżej 1, a ekran pokrywa dwie palety barw - P3 i sRGB. Podstawowa, aluminiowa wersja laptopa otrzymała dwa certyfikaty TÜV Rheinland Low Blue Light oznaczającą sprzętową redukcję ilości emitowanego światła niebieskiego, oraz Flicker-Free, potwierdzający brak męczącego oczy migotania. Za to droższa wersja magnezowa ma na ekranie dodatkową warstwę Nano Optical AR, która według producenta redukuje odbicia światła o 60%, co pozwoliło laptopowi Huawei MateBook X Pro jako pierwszemu uzyskać certyfikat TÜV Rheinland Eye Comfort 3.0. Podczas prezentacji laptopów na żywo postaram się sprawdzić czy różnica pomiędzy wersją aluminiową i magnezową jest faktycznie widoczna.

  Huawei MateBook X Pro

  Najnowszy laptop Huawei może pochwalić się procesorem Intel Core i7 1260P, który oferuje 12 rdzeni i 16 wątków. Na procesor składają się 4 rdzenie Performance-core, oraz 8 rdzeni Efficient-core. Maksymalne taktowanie procesora sięga 4,7 GHz. Procesor wspomaga najnowszej generacji pamięć RAM DDR5 o taktowaniu 5200 MHz i pojemności 16 GB. Dostępne są dwie konfiguracje pojemności dysku SSD – 512 GB oraz 1 TB. Układ graficzny to Intel Iris X. Specyfikację uzupełnia najnowszy standard WiFi 6E z systemem podwójnych anten, oraz 4 złącza USB C, z czego dwa z nich wspierają Thunderbolt 4. Jest też gniazdo słuchawkowe, aż 6 głośników i 4 mikrofony oraz kamera HD.

  Huawei MateBook X Pro

  Huawei MateBook X Pro z obudową wykonaną z magnezu, ważący 1,26 kg będzie dostępny tylko w wariancie z dyskiem SSD 1 TB, w cenie 9999 zł. Będzie go można zamówić w Huawei Experience Store oraz online w sklepie Huawei.pl, oraz w sklepach Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x-kom oraz Komputronik.

  Wersja aluminiowa, bez specjalnej powłoki ekranu, ale z takim samym dyskiem 1 TB będzie o tysiąc złotych tańsza, czyli w cenie 8999 zł i będzie ważyła 1,38 kg. Można ją zamówić w sieci Plus, na Amazon, w Huawei Experience Store oraz na Huawei.pl.

  Najtańsza konfiguracja, czyli z aluminiową obudową i dyskiem 512 GB oraz 1,38 kg wagi została wyceniona na 8499 zł i będzie ją można zamówić w sieci Orange, w sieciach handlowych Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x-kom oraz Komputronik, na Amazon, w HUAWEI Experience Store oraz na Huawei.pl.

  Osoby kupujące w sklepie Huawei mogą liczyć na dodatkowe oferty, w postaci możliwości wykupienia gwarancji na kolejny rok, czy akcesoria po obniżonych cenach.

  Od 9 do 28 sierpnia 2022 r. Huawei MateBook X Pro dostępny będzie w ofercie specjalnej, z tabletem Huawei MatePad 11 (w zestawie z klawiaturą i rysikiem) za 1 zł. Ograniczona czasowo promocja dostępna będzie w Huawei Experience Store oraz online w sklepie Huawei.pl, w sieci komórkowej Plus oraz w sieciach handlowych Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x-kom oraz Komputronik. Sprzedaż regularna rusza 29 sierpnia 2022 r.

  Huawei MateBook X Pro

  Pierwsze wrażenia po kontakcie z laptopem Huawei MateBook X Pro:

  Na premierze dostępna była tylko wersja droższa, wykonana ze stopów magnezu i w kolorze niebieskiego tuszu – blue ink. Obudowa laptopa jest super cienka – na krawędzi gniazdo USB C i gniazdo słuchawkowe zajmują całą jej grubość. Jednocześnie obudowa jest całkowicie sztywna. Złapanie za sam róg jedną ręką nie powoduje żadnego trzeszczenia czy wyczuwalnego uginania.

  Podoba mi się niebieski kolor oraz matowa faktura przypominająca satynowy materiał - Huawei MateBook X Pro nie jest gładki, chłodny i śliski jak większość aluminiowych konstrukcji tego typu. Jeśli tylko z czasem obudowa nie będzie się wycierała i stawała się świecąca, to spełnia moje oczekiwania i mogę przymknąć oko na fakt, że dość mocno widać na niej ślady dotyku.

  Musze przyznać, że największe wrażenie zrobił na mnie ekran Huawei MateBook X Pro. Co prawda nie było wersji z obudową aluminiową aby jeden do jednego porównać jakość powłok antyrefleksyjnych, ale to i tak jeden z najlepszych wyświetlaczy jaki dotąd w laptopie widziałem. Mimo, że nie jest matowy, stanąłem tyłem do okna zajmującego całą ścianę i faktycznie ekran w dalszym ciągu oferował możliwość bezproblemowej, komfortowej pracy. Również patrzenie pod kątem nie powodowało najmniejszych problemów. Dotąd nie widziałem podobnego efektu na żadnym niemaotwym wyświetlaczu w dowolnym laptopie czy tablecie. Chciałbym sprawdzić podczas dłuższych testów w większej liczbie sytuacji czy zawsze jest równie dobrze, ale zapowiada się naprawdę rewelacyjnie.

 • Plus oszczędził w sądzie miliony złotych

  Puls Biznesu podał, że zamiast 50,6 mln zł kary od UOKiK, Plusa ma zapłacić 16,8 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

  UOKiK pod koniec 2019 r. nałożył na spółkę gigantyczną karę finansową.

  W 2021 r. sąd pierwszej instancji oddalił odwołanie firmy i utrzymał w mocy decyzję prezesa UOKiK o łącznej karze 50,6 mln zł. Polkomtel zaskarżył wyrok do sądu apelacyjnego. Ten karę obniżył o 33,8 mln zł.

  W 2018 r. klienci Plusa skarżyli się do urzędu antymonopolowego na to, że operator pobiera od nich dodatkowe opłaty za słuchanie radia online oraz oglądanie filmów przez internet.

  Spółka musi karę zapłacić mimo że teoretycznie ma możliwość walczyć o kasację w Sądzie Najwyższym.

 • 40 milionów na dostęp do szybkiego internetu

  W maju rząd ogłosił pilotażowy nabór wniosków o dofinansowanie gminnych projektów budowy sieci szerokopasmowych ze środków Funduszu Szerokopasmowego.

  Nabór wniosków trwał od 27 maja do 27 czerwca 2022 r. W naborze mogły brać udział wszystkie gminy w Polsce. W tym czasie wpłynęło 39 wniosków.

  Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z Funduszu Szerokopasmowego na budowę szybkich sieci telekomunikacyjnych. Maksymalne dofinansowanie to 5 mln złotych, stanowiących do 80% wartości wydatków. 

  Ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie ponad 100 tys. km sieci światłowodowych w całym kraju.

  W latach 2021-2027 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy będzie przeznaczone ponad 2 mld euro na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. cyfrowych białych plam. To co najmniej 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do szybkiego Internetu.

 • Internet mobilny w Polsce (lipiec 2022)

  RFBENCHMARK opublikował lipcowy ranking szybkości mobilnego internetu w polskich sieciach komórkowych.

  Lipcowy ranking został utworzony na podstawie 129 500 pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji RFBenchmark. Dominacja technologii LTE jest niepodważalna i wynosi 95,11% spośród wszystkich pomiarów. Pozostały odsetek korzystał z technologii WCDMA (4,89%).

  Użytkownicy aplikacji najczęściej testowali zasięg sieci Play (30,2%) i Orange (34,9%). W dalszej kolejności społeczność RFBenchmark sięgała po usługi sieci Plus (19,4%) oraz T-Mobile (15,5%).

  Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w lipcu 2022?

  Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile

  T-Mobile kolejny raz utrzymuje prowadzenie w kategorii średniej szybkości pobierania danych. Tym razem lipcowy wynik 41 Mb/s pozwolił minimalnie wyprzedzić Orange, które zanotowało z kolei 40,9 Mb/s. Kolejne miejsce przypadło w udziale Play (38,1 Mb/s), a tabelę zamknął Plus (30,8 Mb/s).

  Średnia szybkość wysyłania danych: Play

  Tutaj wciąż prowadzi Play (20 Mb/s) przed Orange (19 Mb/s). Za nimi pojedynek T-Mobile (18,2 Mb/s) z Plusem (17,5 Mb/s). 

  Najniższa wartość ping: Orange

  Kolejność w tej kategorii jest taka sama jak w poprzednim miesiącu. Orange (30,3 ms) przed T-Mobile (31,3 ms). Za nimi Play (32,5 ms), a z wyraźną stratą Plus (36,7 ms).

  4G-LTE:

  Mierzony parametr Orange Play Plus T-Mobile
  Szybkość pobierania danych 40,9 Mbps 38,1 Mbps 30,8 Mbps 41,0 Mbps
  Szybkość wysyłania danych 19,0 Mbps 20,0 Mbps 17,5 Mbps 18,2 Mbps
  Ping 30,3 ms 32,5 ms 36,7 ms 31,3 ms
  Liczba pomiarów 42631 37819 23223 19020

   

  3G:

  Mierzony parametr Orange Play Plus T-Mobile
  Szybkość pobierania danych 4,3 Mbps 2,7 Mbps 6,4 Mbps 4,9 Mbps
  Szybkość wysyłania danych 2,7 Mbps 1,6 Mbps 2,6 Mbps 2,7 Mbps
  Ping 44,9 ms 48,5 ms 52,8 ms 73,5 ms
  Liczba pomiarów 2608 1298 1835 1062

   

  Pobieranie danych (LTE)

  Wysyłanie danych (LTE)

  PING (LTE)

  Pobieranie danych (3G)

  Wysyłanie danych (3G)

  PING (3G)

  Poprzedni ranking można zobaczyć tutaj.

 • Netia - umowa na 9 miesięcy

  W nowej ofercie promocyjnej z umową na 9 miesięcy Netia oferuje usługi szybkiego, nielimitowanego dostępu do internetu w cenie od 40 zł miesięcznie.

  Podstawowy dostęp do internetu (wariant do 150 Mb/s) z wliczonym w cenę dostępem do serwisu muzycznego TIDAL kosztuje 50 zł miesięcznie.

  Natomiast za 55 zł miesięcznie klienci otrzymają internet z Disney+, a za 60 zł miesięcznie analogiczny zestaw z HBO Max.

  Istnieje też możliwość nabycia zestawów z dwoma lub trzeba wymienionymi wyżej serwisami.

  Niezależnie od wybranego wariantu za pierwszy miesiąc kwota abonamentu wynosić będzie 0 zł.

  Ceny poszczególnych wariantów prędkości dostępu do internetu i zestawów z Disney+ (kwoty abonamentów od 2. miesiąca):

  Wariant prędkości

  Internet solo

  Internet z Disney+

  do 150 Mb/s

  40 zł

  55 zł

  do 300 Mb/s

  50 zł

  65 zł

  do 600 Mb/s

  60 zł

  75 zł

  do 1000 Mb/s (do 1 Gb/s)

  70 zł

  85 zł

   

  Netia oferuje też usługę „Bezpieczny Internet” z licencją na 2 urządzenia, która w wariancie z 9-miesięcznym zobowiązaniem kosztuje 7 zł miesięcznie.

  Można również wybrać stały adres IP za 10 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc gratis).

  Netia ma te w swojej ofercie urządzenia, które pozwalają na zwiększenie zasięgu domowego dostępu do internetu. Sprzęt (PLC, wzmacniacze Wi-Fi/extendery lub mesh) jest udostępniamy w dzierżawie, w cenie już od 5 zł miesięcznie. Więcej tutaj.

  Klienci, którzy zdecydują się na jedną z powyższych opcji mogą też skorzystać z taryf mobilnych z dostępem do sieci 5G Plusa. Abonamenty SIM Only też jest oferowany z umową na 9 miesięcy.

  W taryfie „Super (5G)” za 25 zł Netia oferuje nielimitowane połączenia i wiadomości oraz 30 GB danych w kraju i 4,5 GB w roamingu UE.

  Natomiast taryfa „VIP (5G)” za 30 zł miesięcznie zapewnia 72 GB danych w Polsce i 7 GB w UE.

  Osoby, które przeniosą do Netii numer z innej sieci (MNP) przez 3 miesiące za abonament mobilny nie zapłacą ani złotówki.

 • Netia - umowa na 9 miesięcy

  W nowej ofercie promocyjnej z umową na 9 miesięcy Netia oferuje usługi szybkiego, nielimitowanego dostępu do internetu w cenie od 40 zł miesięcznie.

  Podstawowy dostęp do internetu (wariant do 150 Mb/s) z wliczonym w cenę dostępem do serwisu muzycznego TIDAL kosztuje 50 zł miesięcznie.

  Natomiast za 55 zł miesięcznie klienci otrzymają internet z Disney+, a za 60 zł miesięcznie analogiczny zestaw z HBO Max.

  Istnieje też możliwość nabycia zestawów z dwoma lub trzeba wymienionymi wyżej serwisami.

  Niezależnie od wybranego wariantu za pierwszy miesiąc kwota abonamentu wynosić będzie 0 zł.

  Ceny poszczególnych wariantów prędkości dostępu do internetu i zestawów z Disney+ (kwoty abonamentów od 2. miesiąca):

  Wariant prędkości

  Internet solo

  Internet z Disney+

  do 150 Mb/s

  40 zł

  55 zł

  do 300 Mb/s

  50 zł

  65 zł

  do 600 Mb/s

  60 zł

  75 zł

  do 1000 Mb/s (do 1 Gb/s)

  70 zł

  85 zł

   

  Netia oferuje też usługę „Bezpieczny Internet” z licencją na 2 urządzenia, która w wariancie z 9-miesięcznym zobowiązaniem kosztuje 7 zł miesięcznie.

  Można również wybrać stały adres IP za 10 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc gratis).

  Netia ma te w swojej ofercie urządzenia, które pozwalają na zwiększenie zasięgu domowego dostępu do internetu. Sprzęt (PLC, wzmacniacze Wi-Fi/extendery lub mesh) jest udostępniamy w dzierżawie, w cenie już od 5 zł miesięcznie. Więcej tutaj.

  Klienci, którzy zdecydują się na jedną z powyższych opcji mogą też skorzystać z taryf mobilnych z dostępem do sieci 5G Plusa. Abonamenty SIM Only też jest oferowany z umową na 9 miesięcy.

  W taryfie „Super (5G)” za 25 zł Netia oferuje nielimitowane połączenia i wiadomości oraz 30 GB danych w kraju i 4,5 GB w roamingu UE.

  Natomiast taryfa „VIP (5G)” za 30 zł miesięcznie zapewnia 72 GB danych w Polsce i 7 GB w UE.

  Osoby, które przeniosą do Netii numer z innej sieci (MNP) przez 3 miesiące za abonament mobilny nie zapłacą ani złotówki.

 • Nowe miejscowości w zasięgu – lipiec 2022

  PLAY podał najnowsze dane dotyczące zasięgu swojej sieci komórkowej.

  W zasięgu LTE znajduje się 3007 miejscowości powyżej 1 tys. mieszkańców, w tym 402 miasta powyżej 10 tys. mieszkańców..

  Z kolei LTE ULTRA obejmuje 2643 miejscowości powyżej 1 tys. mieszkańców i 401 miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

  Do końca ubiegłego miesiąca nowe technologie dotarły do:

  Nowe miejscowości w zasięgu LTE - lipiec 2022:

  województwo gmina miejscowość
  śląskie Kalety Kalety
  lubelskie Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny
  podkarpackie Rokietnica Rokietnica
  podkarpackie Trzebownisko Łukawiec
  małopolskie Limanowa Pisarzowa
  śląskie Bobrowniki Dobieszowice
  podkarpackie Pawłosiów Pawłosiów
  podkarpackie Czarna Czarna
  śląskie Strumień Bąków
  małopolskie Jabłonka Zubrzyca Dolna
  podkarpackie Laszki Laszki
  śląskie Rędziny Kościelec
  wielkopolskie Niechanowo Niechanowo
  warmińsko-mazurskie Dywity Różnowo
  podkarpackie Kolbuszowa Werynia
  małopolskie Dębno Łysa góra
  śląskie Czerwionka-Leszczyny Palowice
  małopolskie Osiek Głębowice
  podkarpackie Zaleszany Kępie Zaleszańskie
  podkarpackie Mielec Trześń
  małopolskie Tarnów Jodłówka-Wałki
  wielkopolskie Buk Wielka Wieś
  podkarpackie Czudec Babica
  pomorskie Puck Gnieżdżewo
  małopolskie Wielka Wieś Bębło
  małopolskie Siepraw Czechówka
  mazowieckie Grudusk Grudusk
  wielkopolskie Śmigiel Czacz
  dolnośląskie Wisznia Mała Szewce
  lubelskie Głusk Ćmiłów
  małopolskie Czernichów Rusocice
  lubelskie Strzyżewice Piotrowice
  mazowieckie Siedlce Strzała
  podkarpackie Jawornik Polski Jawornik Polski
  kujawsko-pomorskie Aleksandrów Kujawski Rożno-Parcele
  śląskie Radziechowy-Wieprz Brzuśnik
  kujawsko-pomorskie Fabianki Nasiegniewo
  zachodniopomorskie Stare Czarnowo Kołbacz
  lubelskie Wierzbica Wierzbica-Osiedle
  łódzkie Mokrsko Krzyworzeka
  zachodniopomorskie Manowo Manowo
  małopolskie Michałowice Masłomiąca
  lubelskie Garbów Zagrody

   

  Nowe miejscowości w zasięgu LTE ULTRA - lipiec 2022

  województwo gmina miejscowość
  podkarpackie Ropczyce Ropczyce
  mazowieckie Gąbin Gąbin
  małopolskie Mszana Dolna Kasinka Mała
  podkarpackie Krasne Malawa
  śląskie Buczkowice Rybarzowice
  wielkopolskie Kleszczewo Tulce
  małopolskie Biecz Libusza
  wielkopolskie Gołuchów Kościelna Wieś
  małopolskie Iwkowa Iwkowa
  świętokrzyskie Bieliny Bieliny
  małopolskie Kęty Witkowice
  mazowieckie Lesznowola Nowa Wola
  wielkopolskie Krobia Pudliszki
  podkarpackie Kolbuszowa Kolbuszowa Dolna
  małopolskie Czernichów Czernichów
  małopolskie Czorsztyn Maniowy
  śląskie Lipowa Leśna
  dolnośląskie Radków Ścinawka Średnia
  pomorskie Puck Łebcz
  warmińsko-mazurskie Stawiguda Stawiguda
  podlaskie Juchnowiec Kościelny Ignatki-Osiedle
  śląskie Rędziny Kościelec
  wielkopolskie Niechanowo Niechanowo
  pomorskie Kwidzyn Rakowiec
  podkarpackie Gorzyce Trześń
  warmińsko-mazurskie Dywity Różnowo
  podkarpackie Sędziszów Małopolski Czarna Sędziszowska
  małopolskie Lipinki Wójtowa
  śląskie Suszec Mizerów
  mazowieckie Gozdowo Gozdowo
  podkarpackie Żyraków Bobrowa
  pomorskie Bobowo Bobowo
  podkarpackie Wielopole Skrzyńskie Glinik
  mazowieckie Ożarów Mazowiecki Duchnice
  podkarpackie Pilzno Łęki górne
  śląskie Czerwionka-Leszczyny Palowice
  wielkopolskie Wolsztyn Adamowo
  małopolskie Osiek Głębowice
  lubuskie Deszczno Osiedle Poznańskie
  podkarpackie Olszanica Uherce Mineralne
  mazowieckie Wieliszew Olszewnica Stara
  mazowieckie Nieporęt Józefów
  podkarpackie Ostrów Ocieka
  mazowieckie Lesznowola Zgorzała
  małopolskie Wielka Wieś Bębło
  świętokrzyskie Busko-Zdrój Zbludowice
  dolnośląskie Wisznia Mała Ligota Piękna
  dolnośląskie Wisznia Mała Szewce
  małopolskie Igołomia-Wawrzeńczyce Igołomia
  warmińsko-mazurskie Grodziczno Mroczno
  dolnośląskie Leśna Pobiedna
  lubelskie Strzyżewice Piotrowice
  łódzkie Żarnów Żarnów
  mazowieckie Łyse Lipniki
  wielkopolskie Szamotuły Gałowo
  małopolskie Kocmyrzów-Luborzyca Luborzyca
  podkarpackie Chmielnik Wola Rafałowska
  lubuskie Żagań Bożnów
  zachodniopomorskie Manowo Manowo
  dolnośląskie Żarów Mrowiny
 • Nowe miejscowości w zasięgu – lipiec 2022

  PLAY podał najnowsze dane dotyczące zasięgu swojej sieci komórkowej.

  W zasięgu LTE znajduje się 3007 miejscowości powyżej 1 tys. mieszkańców, w tym 402 miasta powyżej 10 tys. mieszkańców..

  Z kolei LTE ULTRA obejmuje 2643 miejscowości powyżej 1 tys. mieszkańców i 401 miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

  Do końca ubiegłego miesiąca nowe technologie dotarły do:

  Nowe miejscowości w zasięgu LTE - lipiec 2022:

  województwo gmina miejscowość
  śląskie Kalety Kalety
  lubelskie Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny
  podkarpackie Rokietnica Rokietnica
  podkarpackie Trzebownisko Łukawiec
  małopolskie Limanowa Pisarzowa
  śląskie Bobrowniki Dobieszowice
  podkarpackie Pawłosiów Pawłosiów
  podkarpackie Czarna Czarna
  śląskie Strumień Bąków
  małopolskie Jabłonka Zubrzyca Dolna
  podkarpackie Laszki Laszki
  śląskie Rędziny Kościelec
  wielkopolskie Niechanowo Niechanowo
  warmińsko-mazurskie Dywity Różnowo
  podkarpackie Kolbuszowa Werynia
  małopolskie Dębno Łysa góra
  śląskie Czerwionka-Leszczyny Palowice
  małopolskie Osiek Głębowice
  podkarpackie Zaleszany Kępie Zaleszańskie
  podkarpackie Mielec Trześń
  małopolskie Tarnów Jodłówka-Wałki
  wielkopolskie Buk Wielka Wieś
  podkarpackie Czudec Babica
  pomorskie Puck Gnieżdżewo
  małopolskie Wielka Wieś Bębło
  małopolskie Siepraw Czechówka
  mazowieckie Grudusk Grudusk
  wielkopolskie Śmigiel Czacz
  dolnośląskie Wisznia Mała Szewce
  lubelskie Głusk Ćmiłów
  małopolskie Czernichów Rusocice
  lubelskie Strzyżewice Piotrowice
  mazowieckie Siedlce Strzała
  podkarpackie Jawornik Polski Jawornik Polski
  kujawsko-pomorskie Aleksandrów Kujawski Rożno-Parcele
  śląskie Radziechowy-Wieprz Brzuśnik
  kujawsko-pomorskie Fabianki Nasiegniewo
  zachodniopomorskie Stare Czarnowo Kołbacz
  lubelskie Wierzbica Wierzbica-Osiedle
  łódzkie Mokrsko Krzyworzeka
  zachodniopomorskie Manowo Manowo
  małopolskie Michałowice Masłomiąca
  lubelskie Garbów Zagrody

   

  Nowe miejscowości w zasięgu LTE ULTRA - lipiec 2022

  województwo gmina miejscowość
  podkarpackie Ropczyce Ropczyce
  mazowieckie Gąbin Gąbin
  małopolskie Mszana Dolna Kasinka Mała
  podkarpackie Krasne Malawa
  śląskie Buczkowice Rybarzowice
  wielkopolskie Kleszczewo Tulce
  małopolskie Biecz Libusza
  wielkopolskie Gołuchów Kościelna Wieś
  małopolskie Iwkowa Iwkowa
  świętokrzyskie Bieliny Bieliny
  małopolskie Kęty Witkowice
  mazowieckie Lesznowola Nowa Wola
  wielkopolskie Krobia Pudliszki
  podkarpackie Kolbuszowa Kolbuszowa Dolna
  małopolskie Czernichów Czernichów
  małopolskie Czorsztyn Maniowy
  śląskie Lipowa Leśna
  dolnośląskie Radków Ścinawka Średnia
  pomorskie Puck Łebcz
  warmińsko-mazurskie Stawiguda Stawiguda
  podlaskie Juchnowiec Kościelny Ignatki-Osiedle
  śląskie Rędziny Kościelec
  wielkopolskie Niechanowo Niechanowo
  pomorskie Kwidzyn Rakowiec
  podkarpackie Gorzyce Trześń
  warmińsko-mazurskie Dywity Różnowo
  podkarpackie Sędziszów Małopolski Czarna Sędziszowska
  małopolskie Lipinki Wójtowa
  śląskie Suszec Mizerów
  mazowieckie Gozdowo Gozdowo
  podkarpackie Żyraków Bobrowa
  pomorskie Bobowo Bobowo
  podkarpackie Wielopole Skrzyńskie Glinik
  mazowieckie Ożarów Mazowiecki Duchnice
  podkarpackie Pilzno Łęki górne
  śląskie Czerwionka-Leszczyny Palowice
  wielkopolskie Wolsztyn Adamowo
  małopolskie Osiek Głębowice
  lubuskie Deszczno Osiedle Poznańskie
  podkarpackie Olszanica Uherce Mineralne
  mazowieckie Wieliszew Olszewnica Stara
  mazowieckie Nieporęt Józefów
  podkarpackie Ostrów Ocieka
  mazowieckie Lesznowola Zgorzała
  małopolskie Wielka Wieś Bębło
  świętokrzyskie Busko-Zdrój Zbludowice
  dolnośląskie Wisznia Mała Ligota Piękna
  dolnośląskie Wisznia Mała Szewce
  małopolskie Igołomia-Wawrzeńczyce Igołomia
  warmińsko-mazurskie Grodziczno Mroczno
  dolnośląskie Leśna Pobiedna
  lubelskie Strzyżewice Piotrowice
  łódzkie Żarnów Żarnów
  mazowieckie Łyse Lipniki
  wielkopolskie Szamotuły Gałowo
  małopolskie Kocmyrzów-Luborzyca Luborzyca
  podkarpackie Chmielnik Wola Rafałowska
  lubuskie Żagań Bożnów
  zachodniopomorskie Manowo Manowo
  dolnośląskie Żarów Mrowiny
 • Seria Reno 7 z dużymi rabatami na akcesoria

  W sklepach RTV Euro AGD i Media Expert dostępna jest promocja ze smartfonami Reno 7.

  Kupując jeden ze smartfonów serii Reno 7 dostajemy możliwość kupienia akcesoriów OPPO w mocno obniżonych cenach.

  Promocyjne zestawy:

  Oferta obowiązuje do końca sierpnia.

  Poniżej zamieszczone są pełne regulaminy promocji.

 • Seria Reno 7 z dużymi rabatami na akcesoria

  W sklepach RTV Euro AGD i Media Expert dostępna jest promocja ze smartfonami Reno 7.

  Kupując jeden ze smartfonów serii Reno 7 dostajemy możliwość kupienia akcesoriów OPPO w mocno obniżonych cenach.

  Promocyjne zestawy:

  Oferta obowiązuje do końca sierpnia.

  Poniżej zamieszczone są pełne regulaminy promocji.

 • Wakacyjna promocja na soundbary Samsung

  Samsung przygotował promocję na soundbary, w której dostajemy rabat na wybrane produkty.

  Wakacyjna oferta obejmuje urządzenia: 

  Z oferty można skorzystać w sklepach RTV Euro AGD, Media Expert, Media Markt, Neonet i w wybranych sklepach stacjonarnych Samsung Brand Store.

  Promocja trwa do 14 sierpnia br.

 • Wakacyjna promocja na soundbary Samsung

  Samsung przygotował promocję na soundbary, w której dostajemy rabat na wybrane produkty.

  Wakacyjna oferta obejmuje urządzenia: 

  Z oferty można skorzystać w sklepach RTV Euro AGD, Media Expert, Media Markt, Neonet i w wybranych sklepach stacjonarnych Samsung Brand Store.

  Promocja trwa do 14 sierpnia br.

 • TCL NXTPaper 10s

  Za 999 zł możemy kupić dziesięciocalowy tablet TCL NXTPaper 10s z obsługą rysika T-Pen.

  Zastosowany dotykowy ekran IPS ma rozdzielczość FHD (1920x1200) i może wyświetlać ponad 16 milionów kolorów. Ekran składa się z dziesięciu warstw, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować niekorzystny i męczący dla ludzkiego oka wpływ jasnego, niebieskiego światła (o ponad 73%), a przy okazji może wyświetlać żywe i naturalne kolory, bez sztucznego dodawania cieplejszej, żółtej barwy.

  NXTPaper 10S działa w oparciu o ośmiordzeniowy procesor MT 8768 oraz procesor graficzny GE8320.

  Urządzenie wyposażono w 4 GB RAMu i 64 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozbudować dzięki gniazdu na karty MicroSD (do 256 GB).

  Tablet ma 8-megapikselową kamerę tylną z autofocusem i 5-megapikselową z przodu, obie z możliwością nagrywania wideo w rozdzielczości 1080p w 30 klatkach.

  W NXTPaper 10S zastosowano dwa głośniki oraz dwa mikrofony.

  Wbudowana w tablet bateria ma 8000 mAh pojemności.

  Tablet ma system operacyjny Android w wersji 11 z możliwością aktualizacji do Androida 12.

  Specyfikacja techniczna tabletu TCL NXTPaper 10s:

  Wymiary (wys. × szer. × gł. w mm): 241,3 x 159,2 x 8,3 mm

  Waga: 490 g

  Wykończenie: matowe

  Przyciski boczne: włącznik, głośność

  System operacyjny: Android 11 (z możliwością aktualizacji do Android 12)

  • CPU: ośmiordzeniowy MT8768 (4 x A53 2,0 GHz, 4 x A53 1,5 GHz)
   • Procesor graficzny: 650 MHz (GE8320)

  Wyświetlacz

  • 10,1”
  • FHD (1920 x 1200 pikseli)
  • wyświetlacz przypominający kartkę papieru z 16 mln kolorów, 10 punktów dotykowych

  Bateria

  • Ładowanie: 9 V, 2 A
  • 8000 mAh

  Aparat tylny

  • Rozdzielczość: 8 Mpix
  • Ogniskowa: autofokus
  • Nagrywanie i odtwarzanie wideo: 1080P przy 30 kl./s

  Aparat przedni

  • Rozdzielczość: 5 Mpix
  • Ogniskowa: stała
  • Nagrywanie i odtwarzanie wideo: 1080P przy 30 kl./s

  Pamięć

  • RAM (GB): 4
  • ROM (GB): 64
  • Karta MicroSD (GB): do 256

  Łączność

  • USB: typu C
  • Bluetooth: 5.0
  • Wejście na kartę: 1 karta TF

  Audio i wideo

  • Funkcje: 2 mikrofony, 2 głośniki, FM (RDS)

  Odtwarzany format audio:

  • AAC LC,HE-AACv1 (AAC+). HE-AACv2 (wzmocniony AAC+), AAC ELD (wzmocniony AAC o niskim opóźnieniu),  AMR-NB, AMR-WB, FLAC, MP3, MIDI, Vorbis, PCM/WAVE

  Odtwarzany format wideo:

  • H.263, H.264 AVC, H.265 HEVC, MPEG-4 SP, VP8, VP9

  Czujniki

  • GPS, akcelerometr (G sensor), czujnik P, czujnik L, czujnik Halla

  Inne funkcje

  • Oprogramowanie edukacyjno-rozrywkowe TCL KIDS

  Sieć

  • 4G LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B38/B40/B41
  • GSM: 850/900/1800/1900 MHz
  • UMTS: B1/B2/B5/B8

  Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Wi-Fi display

 • realme 8

  realme 8 taniej o 200 zł

  Możemy już skorzystać z najnowszej promocji flash sale realme.

  Tym razem smartfon realme 8 4GB+64GB możemy kupić za 899 zł.

  Jego cena została obniżona o 200, ponieważ standardowo kosztuje on 1099 zł.

  Promocyjna cena dostępna jest tylko dziś do 12:00 w internetowym sklepie realme.

  Nasz test smartfonu realme 8 jest tutaj

 • realme 8

  realme 8 taniej o 200 zł

  Możemy już skorzystać z najnowszej promocji flash sale realme.

  Tym razem smartfon realme 8 4GB+64GB możemy kupić za 899 zł.

  Jego cena została obniżona o 200, ponieważ standardowo kosztuje on 1099 zł.

  Promocyjna cena dostępna jest tylko dziś do 12:00 w internetowym sklepie realme.

  Nasz test smartfonu realme 8 jest tutaj

 • Garmin Instinct 2 Solar – test

  Garmin Instinct 2 Solar to jedyny zegarek na rynku, który bez trybu oszczędzania baterii, mierząc wszystkie parametry takie jak plus, sen, odbierając powiadomienia, może działać bez końca na jednym ładowaniu. Przynajmniej jeśli jesteśmy przez 3 godziny dziennie na dworze, na słońcu. Nawet bez słońca działa prawie miesiąc na jednym ładowaniu. Ma też czytelny we wszystkich warunkach wyświetlacz i zdecydowaną większość funkcji topowych modeli Garmin. To wszystko w cenie 1999 zł, pod warunkiem, że zaakceptujemy czarno-biały wyświetlacz, zamiast kolorowego AMOLED z innych smartwatchy. Garmin Instinct 2 Solar to zupełne przeciwieństwo Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch 4 i to w dobrym znaczeniu tego słowa, o ile cenimy najważniejsze zalety Garmin Instinct 2 Solar.

  Instinct 2 Solar jest drugą edycją z tej serii zegarków Garmin. Sam jestem użytkownikiem pierwszej wersji, która pod względem fizycznym niemal się nie różni, za to najnowszy model wprowadza wiele zmian w funkcjonalności i interfejsie. Postaram się wyszczególnić co uległo zmianie.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Główne wady i zalety Garmin Instinct 2 Solar

  Zalety Garmin Instinct 2 Solar:

  • Super wytrzymała konstrukcja, wodoodporna do 100 metrów
  • Wygodna obsługa w każdych warunkach 5 przyciskami fizycznymi
  • W porównaniu do serii Garmin Fenix znacznie lżejsza konstrukcja
  • Najnowsza generacja czujnika pulsu, który jest dokładniejszy
  • Zawsze włączony, bezkompromisowo czytelny w każdych warunkach wyświetlacz
  • Wyższa rozdzielczość ekranu niż w starszym modelu
  • Czytelniejsze powiadomienia, więcej pól z danymi na głównym ekranie niż w poprzedniku
  • Funkcjonalnie niemal zrównał się z najdroższymi zegarkami w ofercie Garmin
  • Zmieniony, czytelniejszy interfejs
  • Odpowiadanie na wiadomości predefiniowanymi pozycjami (w połączeniu z Androidem)
  • Mnóstwo dopracowanych trybów sportowych w tym triathlon
  • Kompatybilność z dziesiątkami zewnętrznych czujników
  • Płatności zbliżeniowe NFC (tylko wersja Solar)
  • Garmin Connect - aplikacja mobilna oraz WWW, do tego cały ekosystem producenta
  • Nieporównywalny z niczym czas działania na baterii – z doładowaniem słonecznym nielimitowany
  • W porównaniu do pozostałej oferty Garmin dobry stosunek ceny do dostępnych funkcji

  Wady Garmin Instinct 2 Solar:

  • Design jest mało uniwersalny, nie pasuje do eleganckich okazji
  • Z początku obsługa klawiszami mniej intuicyjna niż dotykowy ekran, wymaga zapoznania
  • Niektóre wykresy znane z serii Fenix mniej czytelne na czarno-białym ekranie
  • Nie ma odpowiednika instalowania aplikacji z Wear OS czy WatchOS, są znacznie prostsze zamienniki
  • Nie można odbierać połączeń głosowych, ani wgrać muzyki do pamięci zegarka
  • Płatności zbliżeniowe NFC tylko w wersji Solar – o 500 zł droższej
  • Duża liczba dostępnych wersji (2 rozmiary, każda wersja z solar i bez, tactical) może nadmiernie komplikować wybór
  • Sporadycznie działa trochę wolniej niż poprzednia generacja

  Jak oceniamy design? – ocena 5

  Garmin Instinct 2 Solar najłatwiej porównać do zegarków Casio G-SHOCK – obudowa z tworzywa, ekran umieszczony głębiej w obudowie aby go lepiej chronić od uderzeń, sterowanie przyciskami zamiast dotykowego ekranu i wygląd nawiązujący do ekstremalnego sportu lub survivalu. Nie jest to zegarek, który domyślnie zakładamy do garnituru – seria Gamin Fenix czy Epix, lub Venu 2 Plus bardziej się do tego nadają.

  Do obsługi zegarka służy 5 przycisków. Dwa mają zadanie przewijania ekranu, trzeci potwierdzania wyboru, czwarty służy do cofania, a piąty do aktywacji podświetlenia. To tylko podstawowe ich funkcje, bo każdy po przytrzymaniu wywołuje określone skróty do menu, czujników, czy lokalizacji. Można też dodać własne skróty do preferowanych funkcji poprzez przytrzymanie kombinacji dwóch przycisków jednocześnie. Takich skrótów można dodać 4, a kolejne przez modyfikowanie tych domyślnych. Dzięki temu Garmin Instinct 2 Solar obsługuje się tak samo w grubych rękawicach, pod wodą, czy podczas jazdy na rowerze. Mechanizm obsługi przyciskami jest spójny pomiędzy różnymi zegarkami Garmin. Mimo wszystko wymaga to od użytkownika większego wysiłku na samym początku zapoznawania się ze skrótami i jest mniej intuicyjne niż ekran dotykowy.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Garmin Instinct 2 Solar jest wodoszczelny do 100 metrów zanurzenia, według normy 10 ATM. Jest to też jeden z lżejszych modeli Garmin, ważąc jedynie 53 gramy. Od spodu obudowy znajduje się najnowszej generacji czujnik pulsu, natlenienia krwi o poprawionej dokładności, taki sam jak w najnowszej serii Fenix 7. To jedna ze zmian względem starszego Garmin Instinct Solar, który ma czujnik poprzedniej generacji.

  Na podstawie moich doświadczeń z Garmin Instinct Solar pierwszej generacji mogę stwierdzić, że konstrukcja jest ekstremalnie odporna na niedelikatne traktowanie. Po roku nie mam na starszym modelu żadnych rys na ekranie, ani innych śladów zużycia. Trudno znaleźć zegarek, który okaże się jeszcze solidniejszy - najbliższy będzie niedawno testowany Amazfit T-Rex 2.

  Szybko polubiłem pierwszą wersję zegarka, a najnowszy Garmin Instinct 2 Solar zachowuje wszystkie zalety tej konstrukcji. Jest to jednak przeciwieństwo smartwatchy z ekranem dotykowym i pojedynczym lub podwójnym przyciskiem i wymaga innych przyzwyczajeń.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

  Ekran to jeden z elementów który został poprawiony względem poprzedniego modelu. Jego rozdzielczość wzrosła z 128 × 128 pikseli do 176 × 176 pikseli. Na głównej tarczy różnica pozostaje prawie niezauważalna – krawędź czcionki jest trochę gładsza. Dopiero pozostałe elementy interfejsu wyświetlające więcej informacji oraz wykresy robią z wyższej rozdzielczości odpowiedni użytek.

  Z tym wiąże się też najważniejsza dla mnie zaleta Garmin Instinct 2 Solar względem poprzednika. W przypadku starszego modelu powiadomienia mieściły na ekranie jedynie nazwę nadawcy i nie więcej niż dwa pierwsze słowa. W 90% przypadków było to za mało, aby zrobić z takiego powiadomienia użytek bez zaangażowania drugiej ręki do przewinięcia treści – wykluczone podczas prowadzenia samochodu, czy dyskretnego zerkania podczas spotkania. W przypadku nowszego Garmin Instinct 2 Solar zwykle w pierwszym ekranie powiadomienia mieści się jeszcze o 2 do 3 słów więcej, co w praktyce przekłada się na możliwość odczytania tego co istotne bez użycia rąk.

  Ekran całej serii zegarków Garmin Instinct, bez względu na wersję, jest czarno-biały. Zapewnia to minimalne zużycie energii. W efekcie te zegarki nigdy nie wygaszają ekranu, a mimo to działają ekstremalnie długo na baterii. Jest to wyświetlacz transreflektywny, a więc zapewniający doskonały kontrast w nawet najostrzejszym słońcu. Ekran w Garmin Instinct 2 Solar jest najbardziej czytelnym wyświetlaczem w inteligentnym zegarku z jakim miałem do czynienia i przewyższa pod tym względem także transreflektywny, ale kolorowy ekran serii Fenix. Garmin Instinct 2 Solar odczytam nawet bez podświetlania na długo po zmroku, gdy w Fenix 6X oraz 7 musiałem je włączyć.

  Trzeba jednak pamiętać, że czytelność niektórych wykresów, np. snu, jest mniejsza bez dodatkowej warstwy informacji jaką dodaje kolor. W tym celu zegarek stosuje różne odcienie szarości i wzory, ale nie zawsze łatwo je odróżnić od siebie. To dla mnie jedyny minus.

  Wyższa rozdzielczość ekranu pozwoliła także na dodanie większej liczby pól danych na głównym ekranie. Garmin Instinct 2 Solar pozwala na skonfigurowanie do 7 pól uproszczonych danych (nie licząc godziny), takich jak data, wschód i zachód słońca, czy ikona pogody z temperaturą, lub do 5 pól danych gdy jedno z nich przedstawia bardziej szczegółowy wykres z ostatnich 4 godzin, np. naszego tętna, czy zmiany wysokości. Każdy rodzaj tarczy może być wyświetlany czarno na jasnym tle, lub w negatywie, jasno na czarnym tle. W starszym modelu Instinct pól danych jest maksymalnie 3, a fabrycznych tarcz z jest mniej do wyboru.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Interfejs i funkcje - ocena 5-

  W największym uproszczeniu można powiedzieć, że Garmin Instinct 2 Solar powstał po to aby ujednolicić funkcjonalność i interfejs pomiędzy serią Instinct, a najbardziej zaawansowanymi zegarkami, takimi jak Fenix 7, przynajmniej tam gdzie to możliwe. Poza mapami, które znajdziemy w serii Fenix, a których nie ma w Garmin Instinct 2 Solar, zdecydowana większość funkcji łączy obydwie serie. Zmieniony został interfejs i zamiast pełnoekranowych widżetów z poprzedniego modelu w Garmin Instinct 2 Solar na ekranie mieszczą się dwie linie widżetów i kawałek trzeciej, które można przewijać niczym listę. Jestem fanem tego rozwiązania, bo jest dla mnie czytelniejsze i bardziej intuicyjne, niż pełnoekranowe widżety. Każdą z takich pozycji można otworzyć w celu zobaczenia szczegółów. Czyli wśród widżetów możemy zobaczyć jednocześnie np. wykres tętna, informacje o czasie snu i nazwę kolejnego widżetu, a po wejściu w sen wyświetlić wykres i szczegółowy czas trwania każdej z faz snu. Wyższa rozdzielczość większych ekranów serii Fenix wciąż pozwala wyświetlić więcej informacji, ale względem pierwszej generacji Garmin Instinct testowany zegarek to znaczący postęp.

  W porównaniu z pierwszym Instinctem jest więcej rodzajów widżetów, więcej rodzajów aktywności fizycznej z dedykowanymi trybami do pomiaru. Bez zmian pozostała nawigacja po śladzie, czyli bez mapy, a jedynie po kształcie samej trasy.

  Garmin Instinct 2 Solar odbiera powiadomienia ze smartfonu i w połączeniu z systemem Android pozwala odpowiadać predefiniowanymi odpowiedziami, które można edytować w aplikacji na smartfonie. Rozszerzona została również możliwość konfiguracji interfejsu z poziomu smartfonu – w starszej wersji trzeba wszystko ręcznie wyklinać na samym zegarku.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Dużą zaletą Garmin Instinct 2 Solar jest wsparcie dla płatności zbliżeniowych. Funkcja ta nie była dostępna w poprzedniej wersji Garmin Instinct, lecz była zarezerwowana dla droższych modeli. W przypadku Garmin Instinct 2 jest dostępna tylko w droższej wersji Solar, a tańsza opcja bez możliwości ładowania energią słoneczną nie ma NFC – warto o tym pamiętać.

  O ile Garmin Instinct 2 Solar świetnie sprawdza się w mierzeniu parametrów naszego organizmu przez całą dobę, oferuje doskonałe analizy kondycji i treningu i w moim wypadku zaspokaja zdecydowaną większość potrzeb, nie jest to typowy smartwatch – nie pozwala odbierać połączeń głosowych, swobodnie odpisywać na powiadomienia, nie ma aplikacji w tradycyjnym rozumieniu, lecz pozwala pobierać dodatkowe tarcze czy integrację z określonymi serwisami ze sklepu Connect IQ - jest to bardziej rozbudowana wersja niż w pierwszej wersji Garmin Instinct, ale do Apple Watch czy Wear OS bardzo mu daleko. Można Instinctem sterować muzyką na smartfonie, ale nie można jej wgrać do samego zegarka.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  To czy warto przesiadać się z pierwszej wersji Garmin Instinct na najnowszą zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy płatności zbliżeniowe, oraz czy wykorzystujemy zaawansowane funkcje treningowe np. triathlon, oraz znacznie poszerzoną listę wspieranych zewnętrznych czujników, takich jak mierniki mocy do roweru, trenażery etc. Jeśli korzystamy z podstawowych funkcji, jak zapis biegania czy jazdy na rowerze wbudowanym systemem lokalizacji, to najnowsza wersja nie jest konieczna. Mam również wrażenie, że interfejs na starszym modelu działał minimalnie responsywnej, choć komfort na pewno został zachowany również w nowszym modelu.

  Cennym uzupełnieniem dla wszystkich zegarków Garmin jest aplikacja mobilna Garmin Connect i serwis internetowy o tej samej nazwie. Mamy do dyspozycji cały ekosystem historii aktywności, wyzwań, osiągnięć, bazę sprzętu z którego korzystamy, oraz integrację z innymi urządzeniami, takimi jak komputery rowerowe. Dane można łatwo eksportować, a przesiadka z jednego urządzenia na inne jest bezproblemowa. Fakt, że Garmin specjalizuje się w sprzęcie dla sportowców i oferuje całą gamę produktów otwiera użytkownikowi drogę do dowolnego rozbudowania swojego zestawu, nawet pod kątem najbardziej zaawansowanych i wymagających sportowców.

  Garmin Instinct 2 Solar – test Garmin Instinct 2 Solar – test

  Jak długo działa bateria? – ocena 6+!

  Czas działania na baterii to jeden z kluczowych powodów, dla których ktoś może zdecydować się na wybór właśnie Garmin Instinct 2 w wersji Solar. Został on poprawiony względem poprzednika, a ładowanie baterią słoneczną jest teraz bardziej efektywne i szybsze.

  Producent podaje dane z rozbiciem na czas działania na samej baterii, oraz wydłużony o doładowanie baterii energią słoneczną na jakie pozwala wersja Solar, zakładając 3 godziny umiarkowanego nasłonecznienia na dobę. Oznacza to, że krótsza wartość czasu działania będzie odpowiednia dla zimy, używaniu zegarka non stop w pomieszczeniach, czy w pochmurną pogodę. W szczycie lata wystarczy połowa sugerowanego czasu na słońcu, aby uzyskać ten sam efekt.

  Garmin Instinct 2 Solar bez pomocy słońca i wszystkimi funkcjami aktywnymi działa 28 dni. Jednak każde 3 godziny spędzone na słońcu dodają dzień działania. Co oznacza, że w okresie letnim możliwe jest osiągnięcie nieograniczonego czasu działania na baterii i to bez konieczności korzystania z trybu oszczędzania energii. Za to w trybie oszczędzania i bez pomocy słońca zegarek ma działać 65 dni. Standardowy tryb GPS działa 30 godzin, oraz do 48 godzin z ładowaniem słonecznym. Są też bardziej oszczędne tryby lokalizacji, działające do 70 godzin i 370 godzin z ładowaniem słonecznym.

  W trakcie mojego użytkowania bez pomocy baterii słonecznej po 8 dobach zegarek pokazywał, że ma jeszcze 19 dni działania przed sobą. W moich testach zegarek rozładowywał między 3 a 5% baterii na dobę, podczas używania go 24/7, ale bez korzystania z GPS.

  Jeśli chcemy naładować zegarek bez pomocy słońca, będzie potrzebny dedykowany kabel Garmin i źródło zasilania z gniazdem USB A. Żaden z zegarków Garmin nie obsługuje ładowania bezprzewodowego i Garmin Instinct 2 Solar nie jest tutaj wyjątkiem – to jedyny minus dotyczący zarządzania energią. Na pochwałę zasługuje natomiast ekran ustawień, pozwalający wybrać które funkcje są aktywne - przedstawia przybliżony zysk z wyłączenia danej funkcji wyrażony w dodatkowych godzinach czy dniach pracy.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Nasza finalna ocena

  Garmin Instinct 2 Solar to zegarek, który ma się troszczyć o swojego użytkownika, a nie odwrotnie. Mało co może mu zaszkodzić, ładowania wymaga ekstremalnie rzadko, a więc praktycznie nie trzeba poświęcać mu swojej uwagi. Jego czytelny w każdych warunkach i zawsze włączony wyświetlacz może nie robić takiego wrażenia jak AMOLED, ale w odczytywaniu godziny i podstawowych danych sprawdza się o wiele lepiej.

  Sądzę, że nie trzeba tłumaczyć, że nie jest to pełnoprawne zastępstwo dla smartwatcha od Apple czy Samsunga i reprezentuje zupełnie odmienny zestaw cech. Za to w swojej kategorii jest bezkonkurencyjny. Trudno dopatrzeć się błędów czy niedopatrzeń producenta, bardziej ograniczenia będące skutkami świadomych decyzji i dla świadomie kupującego użytkownika, to może być jeden z najlepszych zegarków, jaki można połączyć ze smartfonem. O ile akceptujemy survivalowy, ekstremalnie wyczynowy wygląd i czarno biały ekran. Osoby szukające maksimum funkcji i kolorowego ekranu mogą zastanowić się nad znacznie droższym Garmin Fenix 7 Sapphire Solar, lub jego poprzednią generacją, Fenix 6X, którą sam również używam zamiennie z pierwszej generacji Instinctem. Jest też bardzo drogi Garmin Epix z ekranem AMOLED i znacznie tańszy, testowany przez nas Garmin Venu 2 Plus, który pozwala odbierać połączenia głosowe.

  Podstawowa wersja Garmin Instinct 2 Solar, dokładnie taka jak w tym artykule kosztuje 1999 i jest dostępna w 3 kolorach – granatowym, grafitowym oraz szarym. Za 2249 zł dostępne są specjalne wersje kolorystyczne, a za 2279 wersja Tactical, wzbogacona o zgodność z trybem noktowizyjnym i oferująca funkcje wojskowe, jak tryb ukrycia, czy tryb wspomagający skoki spadochronowe i kasowanie pamięci skrótem klawiszowym.

  Za 1849 zł, czyli 150 zł taniej można kupić wersję mniejsza i lżejszą - Garmin Instinct 2s Solar, ale też z krótszym o 7 dni czasem działania na baterii i bez nieograniczonego czasu pracy z doładowaniem słonecznym w trybie zwykłym - tylko tryb oszczędzania baterii pozwala tutaj w słoneczne dni na nieograniczony czas pracy.

  Jest też wersja Garmin Instinct 2 (bez Solar), która ma identyczne funkcje i czas pracy taki sam jak wartości bez ładowania słonecznego w testowanym modelu, z wyłączeniem płatności zbliżeniowych – to jedyna różnica poza brakiem baterii słonecznej. Kosztuje on o niecałe 500 zł mniej – 1519 zł. Wciąż można też dostać poprzednią wersję zegarka Garmin Instinct Solar, za 1219 zł, oraz za niecały 1000 zł za wersję bez ładowania słonecznego, jednak pierwsza generacja w żadnej wersji nie oferowała płatności zbliżeniowych.

  Jeśli ekstremalny design i wytrzymałość trafia w nasze potrzeby, wciąż oczekujemy długiego czasu działania (choć o połowę krótszego od Garmin Instinct 2), ale chcielibyśmy jednak kolorowy ekran AMOLED, to kosztujący 1199 zł Amazfit T-Rex 2 wygląda na najlepszą alternatywę. Trzeba tylko pamiętać, że nie oferuje integracji z zewnętrznymi czujnikami, ani tak rozbudowanego ekosystemu.

  Uwielbiamy: fenomenalny czas pracy na baterii

  Nie lubimy: braku płatności NFC w wersji bez ładowania słonecznego

  Dla kogo jest Garmin Instinct 2 Solar:

  • Dla osób, dla których czas działania na baterii to główny priorytet
  • Dla osób ceniących zawsze włączony, zawsze czytelny wyświetlacz
  • Dla ceniących bezbłędną obsługę przyciskami fizycznymi
  • Dla szukających ekstremalnego, sportowego, wojskowego lub survivalowego designu

  Dla kogo nie jest Garmin Instinct 2 Solar:

  • Nie dla osób, którym będzie brakowało dotykowego ekranu
  • Nie dla osób, które chcą mieć kolorowy wyświetlacz
  • Nie dla tych, którzy szukają zegarka eleganckiego, do garnituru czy sukni
  • Nie dla chcących korzystać z map

  Alternatywy dla Garmin Instinct 2 Solar:

 • Garmin Instinct 2 Solar – test

  Garmin Instinct 2 Solar to jedyny zegarek na rynku, który bez trybu oszczędzania baterii, mierząc wszystkie parametry takie jak plus, sen, odbierając powiadomienia, może działać bez końca na jednym ładowaniu. Przynajmniej jeśli jesteśmy przez 3 godziny dziennie na dworze, na słońcu. Nawet bez słońca działa prawie miesiąc na jednym ładowaniu. Ma też czytelny we wszystkich warunkach wyświetlacz i zdecydowaną większość funkcji topowych modeli Garmin. To wszystko w cenie 1999 zł, pod warunkiem, że zaakceptujemy czarno-biały wyświetlacz, zamiast kolorowego AMOLED z innych smartwatchy. Garmin Instinct 2 Solar to zupełne przeciwieństwo Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch 4 i to w dobrym znaczeniu tego słowa, o ile cenimy najważniejsze zalety Garmin Instinct 2 Solar.

  Instinct 2 Solar jest drugą edycją z tej serii zegarków Garmin. Sam jestem użytkownikiem pierwszej wersji, która pod względem fizycznym niemal się nie różni, za to najnowszy model wprowadza wiele zmian w funkcjonalności i interfejsie. Postaram się wyszczególnić co uległo zmianie.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Główne wady i zalety Garmin Instinct 2 Solar

  Zalety Garmin Instinct 2 Solar:

  • Super wytrzymała konstrukcja, wodoodporna do 100 metrów
  • Wygodna obsługa w każdych warunkach 5 przyciskami fizycznymi
  • W porównaniu do serii Garmin Fenix znacznie lżejsza konstrukcja
  • Najnowsza generacja czujnika pulsu, który jest dokładniejszy
  • Zawsze włączony, bezkompromisowo czytelny w każdych warunkach wyświetlacz
  • Wyższa rozdzielczość ekranu niż w starszym modelu
  • Czytelniejsze powiadomienia, więcej pól z danymi na głównym ekranie niż w poprzedniku
  • Funkcjonalnie niemal zrównał się z najdroższymi zegarkami w ofercie Garmin
  • Zmieniony, czytelniejszy interfejs
  • Odpowiadanie na wiadomości predefiniowanymi pozycjami (w połączeniu z Androidem)
  • Mnóstwo dopracowanych trybów sportowych w tym triathlon
  • Kompatybilność z dziesiątkami zewnętrznych czujników
  • Płatności zbliżeniowe NFC (tylko wersja Solar)
  • Garmin Connect - aplikacja mobilna oraz WWW, do tego cały ekosystem producenta
  • Nieporównywalny z niczym czas działania na baterii – z doładowaniem słonecznym nielimitowany
  • W porównaniu do pozostałej oferty Garmin dobry stosunek ceny do dostępnych funkcji

  Wady Garmin Instinct 2 Solar:

  • Design jest mało uniwersalny, nie pasuje do eleganckich okazji
  • Z początku obsługa klawiszami mniej intuicyjna niż dotykowy ekran, wymaga zapoznania
  • Niektóre wykresy znane z serii Fenix mniej czytelne na czarno-białym ekranie
  • Nie ma odpowiednika instalowania aplikacji z Wear OS czy WatchOS, są znacznie prostsze zamienniki
  • Nie można odbierać połączeń głosowych, ani wgrać muzyki do pamięci zegarka
  • Płatności zbliżeniowe NFC tylko w wersji Solar – o 500 zł droższej
  • Duża liczba dostępnych wersji (2 rozmiary, każda wersja z solar i bez, tactical) może nadmiernie komplikować wybór
  • Sporadycznie działa trochę wolniej niż poprzednia generacja

  Jak oceniamy design? – ocena 5

  Garmin Instinct 2 Solar najłatwiej porównać do zegarków Casio G-SHOCK – obudowa z tworzywa, ekran umieszczony głębiej w obudowie aby go lepiej chronić od uderzeń, sterowanie przyciskami zamiast dotykowego ekranu i wygląd nawiązujący do ekstremalnego sportu lub survivalu. Nie jest to zegarek, który domyślnie zakładamy do garnituru – seria Gamin Fenix czy Epix, lub Venu 2 Plus bardziej się do tego nadają.

  Do obsługi zegarka służy 5 przycisków. Dwa mają zadanie przewijania ekranu, trzeci potwierdzania wyboru, czwarty służy do cofania, a piąty do aktywacji podświetlenia. To tylko podstawowe ich funkcje, bo każdy po przytrzymaniu wywołuje określone skróty do menu, czujników, czy lokalizacji. Można też dodać własne skróty do preferowanych funkcji poprzez przytrzymanie kombinacji dwóch przycisków jednocześnie. Takich skrótów można dodać 4, a kolejne przez modyfikowanie tych domyślnych. Dzięki temu Garmin Instinct 2 Solar obsługuje się tak samo w grubych rękawicach, pod wodą, czy podczas jazdy na rowerze. Mechanizm obsługi przyciskami jest spójny pomiędzy różnymi zegarkami Garmin. Mimo wszystko wymaga to od użytkownika większego wysiłku na samym początku zapoznawania się ze skrótami i jest mniej intuicyjne niż ekran dotykowy.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Garmin Instinct 2 Solar jest wodoszczelny do 100 metrów zanurzenia, według normy 10 ATM. Jest to też jeden z lżejszych modeli Garmin, ważąc jedynie 53 gramy. Od spodu obudowy znajduje się najnowszej generacji czujnik pulsu, natlenienia krwi o poprawionej dokładności, taki sam jak w najnowszej serii Fenix 7. To jedna ze zmian względem starszego Garmin Instinct Solar, który ma czujnik poprzedniej generacji.

  Na podstawie moich doświadczeń z Garmin Instinct Solar pierwszej generacji mogę stwierdzić, że konstrukcja jest ekstremalnie odporna na niedelikatne traktowanie. Po roku nie mam na starszym modelu żadnych rys na ekranie, ani innych śladów zużycia. Trudno znaleźć zegarek, który okaże się jeszcze solidniejszy - najbliższy będzie niedawno testowany Amazfit T-Rex 2.

  Szybko polubiłem pierwszą wersję zegarka, a najnowszy Garmin Instinct 2 Solar zachowuje wszystkie zalety tej konstrukcji. Jest to jednak przeciwieństwo smartwatchy z ekranem dotykowym i pojedynczym lub podwójnym przyciskiem i wymaga innych przyzwyczajeń.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5

  Ekran to jeden z elementów który został poprawiony względem poprzedniego modelu. Jego rozdzielczość wzrosła z 128 × 128 pikseli do 176 × 176 pikseli. Na głównej tarczy różnica pozostaje prawie niezauważalna – krawędź czcionki jest trochę gładsza. Dopiero pozostałe elementy interfejsu wyświetlające więcej informacji oraz wykresy robią z wyższej rozdzielczości odpowiedni użytek.

  Z tym wiąże się też najważniejsza dla mnie zaleta Garmin Instinct 2 Solar względem poprzednika. W przypadku starszego modelu powiadomienia mieściły na ekranie jedynie nazwę nadawcy i nie więcej niż dwa pierwsze słowa. W 90% przypadków było to za mało, aby zrobić z takiego powiadomienia użytek bez zaangażowania drugiej ręki do przewinięcia treści – wykluczone podczas prowadzenia samochodu, czy dyskretnego zerkania podczas spotkania. W przypadku nowszego Garmin Instinct 2 Solar zwykle w pierwszym ekranie powiadomienia mieści się jeszcze o 2 do 3 słów więcej, co w praktyce przekłada się na możliwość odczytania tego co istotne bez użycia rąk.

  Ekran całej serii zegarków Garmin Instinct, bez względu na wersję, jest czarno-biały. Zapewnia to minimalne zużycie energii. W efekcie te zegarki nigdy nie wygaszają ekranu, a mimo to działają ekstremalnie długo na baterii. Jest to wyświetlacz transreflektywny, a więc zapewniający doskonały kontrast w nawet najostrzejszym słońcu. Ekran w Garmin Instinct 2 Solar jest najbardziej czytelnym wyświetlaczem w inteligentnym zegarku z jakim miałem do czynienia i przewyższa pod tym względem także transreflektywny, ale kolorowy ekran serii Fenix. Garmin Instinct 2 Solar odczytam nawet bez podświetlania na długo po zmroku, gdy w Fenix 6X oraz 7 musiałem je włączyć.

  Trzeba jednak pamiętać, że czytelność niektórych wykresów, np. snu, jest mniejsza bez dodatkowej warstwy informacji jaką dodaje kolor. W tym celu zegarek stosuje różne odcienie szarości i wzory, ale nie zawsze łatwo je odróżnić od siebie. To dla mnie jedyny minus.

  Wyższa rozdzielczość ekranu pozwoliła także na dodanie większej liczby pól danych na głównym ekranie. Garmin Instinct 2 Solar pozwala na skonfigurowanie do 7 pól uproszczonych danych (nie licząc godziny), takich jak data, wschód i zachód słońca, czy ikona pogody z temperaturą, lub do 5 pól danych gdy jedno z nich przedstawia bardziej szczegółowy wykres z ostatnich 4 godzin, np. naszego tętna, czy zmiany wysokości. Każdy rodzaj tarczy może być wyświetlany czarno na jasnym tle, lub w negatywie, jasno na czarnym tle. W starszym modelu Instinct pól danych jest maksymalnie 3, a fabrycznych tarcz z jest mniej do wyboru.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Interfejs i funkcje - ocena 5-

  W największym uproszczeniu można powiedzieć, że Garmin Instinct 2 Solar powstał po to aby ujednolicić funkcjonalność i interfejs pomiędzy serią Instinct, a najbardziej zaawansowanymi zegarkami, takimi jak Fenix 7, przynajmniej tam gdzie to możliwe. Poza mapami, które znajdziemy w serii Fenix, a których nie ma w Garmin Instinct 2 Solar, zdecydowana większość funkcji łączy obydwie serie. Zmieniony został interfejs i zamiast pełnoekranowych widżetów z poprzedniego modelu w Garmin Instinct 2 Solar na ekranie mieszczą się dwie linie widżetów i kawałek trzeciej, które można przewijać niczym listę. Jestem fanem tego rozwiązania, bo jest dla mnie czytelniejsze i bardziej intuicyjne, niż pełnoekranowe widżety. Każdą z takich pozycji można otworzyć w celu zobaczenia szczegółów. Czyli wśród widżetów możemy zobaczyć jednocześnie np. wykres tętna, informacje o czasie snu i nazwę kolejnego widżetu, a po wejściu w sen wyświetlić wykres i szczegółowy czas trwania każdej z faz snu. Wyższa rozdzielczość większych ekranów serii Fenix wciąż pozwala wyświetlić więcej informacji, ale względem pierwszej generacji Garmin Instinct testowany zegarek to znaczący postęp.

  W porównaniu z pierwszym Instinctem jest więcej rodzajów widżetów, więcej rodzajów aktywności fizycznej z dedykowanymi trybami do pomiaru. Bez zmian pozostała nawigacja po śladzie, czyli bez mapy, a jedynie po kształcie samej trasy.

  Garmin Instinct 2 Solar odbiera powiadomienia ze smartfonu i w połączeniu z systemem Android pozwala odpowiadać predefiniowanymi odpowiedziami, które można edytować w aplikacji na smartfonie. Rozszerzona została również możliwość konfiguracji interfejsu z poziomu smartfonu – w starszej wersji trzeba wszystko ręcznie wyklinać na samym zegarku.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Dużą zaletą Garmin Instinct 2 Solar jest wsparcie dla płatności zbliżeniowych. Funkcja ta nie była dostępna w poprzedniej wersji Garmin Instinct, lecz była zarezerwowana dla droższych modeli. W przypadku Garmin Instinct 2 jest dostępna tylko w droższej wersji Solar, a tańsza opcja bez możliwości ładowania energią słoneczną nie ma NFC – warto o tym pamiętać.

  O ile Garmin Instinct 2 Solar świetnie sprawdza się w mierzeniu parametrów naszego organizmu przez całą dobę, oferuje doskonałe analizy kondycji i treningu i w moim wypadku zaspokaja zdecydowaną większość potrzeb, nie jest to typowy smartwatch – nie pozwala odbierać połączeń głosowych, swobodnie odpisywać na powiadomienia, nie ma aplikacji w tradycyjnym rozumieniu, lecz pozwala pobierać dodatkowe tarcze czy integrację z określonymi serwisami ze sklepu Connect IQ - jest to bardziej rozbudowana wersja niż w pierwszej wersji Garmin Instinct, ale do Apple Watch czy Wear OS bardzo mu daleko. Można Instinctem sterować muzyką na smartfonie, ale nie można jej wgrać do samego zegarka.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  To czy warto przesiadać się z pierwszej wersji Garmin Instinct na najnowszą zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy płatności zbliżeniowe, oraz czy wykorzystujemy zaawansowane funkcje treningowe np. triathlon, oraz znacznie poszerzoną listę wspieranych zewnętrznych czujników, takich jak mierniki mocy do roweru, trenażery etc. Jeśli korzystamy z podstawowych funkcji, jak zapis biegania czy jazdy na rowerze wbudowanym systemem lokalizacji, to najnowsza wersja nie jest konieczna. Mam również wrażenie, że interfejs na starszym modelu działał minimalnie responsywnej, choć komfort na pewno został zachowany również w nowszym modelu.

  Cennym uzupełnieniem dla wszystkich zegarków Garmin jest aplikacja mobilna Garmin Connect i serwis internetowy o tej samej nazwie. Mamy do dyspozycji cały ekosystem historii aktywności, wyzwań, osiągnięć, bazę sprzętu z którego korzystamy, oraz integrację z innymi urządzeniami, takimi jak komputery rowerowe. Dane można łatwo eksportować, a przesiadka z jednego urządzenia na inne jest bezproblemowa. Fakt, że Garmin specjalizuje się w sprzęcie dla sportowców i oferuje całą gamę produktów otwiera użytkownikowi drogę do dowolnego rozbudowania swojego zestawu, nawet pod kątem najbardziej zaawansowanych i wymagających sportowców.

  Garmin Instinct 2 Solar – test Garmin Instinct 2 Solar – test

  Jak długo działa bateria? – ocena 6+!

  Czas działania na baterii to jeden z kluczowych powodów, dla których ktoś może zdecydować się na wybór właśnie Garmin Instinct 2 w wersji Solar. Został on poprawiony względem poprzednika, a ładowanie baterią słoneczną jest teraz bardziej efektywne i szybsze.

  Producent podaje dane z rozbiciem na czas działania na samej baterii, oraz wydłużony o doładowanie baterii energią słoneczną na jakie pozwala wersja Solar, zakładając 3 godziny umiarkowanego nasłonecznienia na dobę. Oznacza to, że krótsza wartość czasu działania będzie odpowiednia dla zimy, używaniu zegarka non stop w pomieszczeniach, czy w pochmurną pogodę. W szczycie lata wystarczy połowa sugerowanego czasu na słońcu, aby uzyskać ten sam efekt.

  Garmin Instinct 2 Solar bez pomocy słońca i wszystkimi funkcjami aktywnymi działa 28 dni. Jednak każde 3 godziny spędzone na słońcu dodają dzień działania. Co oznacza, że w okresie letnim możliwe jest osiągnięcie nieograniczonego czasu działania na baterii i to bez konieczności korzystania z trybu oszczędzania energii. Za to w trybie oszczędzania i bez pomocy słońca zegarek ma działać 65 dni. Standardowy tryb GPS działa 30 godzin, oraz do 48 godzin z ładowaniem słonecznym. Są też bardziej oszczędne tryby lokalizacji, działające do 70 godzin i 370 godzin z ładowaniem słonecznym.

  W trakcie mojego użytkowania bez pomocy baterii słonecznej po 8 dobach zegarek pokazywał, że ma jeszcze 19 dni działania przed sobą. W moich testach zegarek rozładowywał między 3 a 5% baterii na dobę, podczas używania go 24/7, ale bez korzystania z GPS.

  Jeśli chcemy naładować zegarek bez pomocy słońca, będzie potrzebny dedykowany kabel Garmin i źródło zasilania z gniazdem USB A. Żaden z zegarków Garmin nie obsługuje ładowania bezprzewodowego i Garmin Instinct 2 Solar nie jest tutaj wyjątkiem – to jedyny minus dotyczący zarządzania energią. Na pochwałę zasługuje natomiast ekran ustawień, pozwalający wybrać które funkcje są aktywne - przedstawia przybliżony zysk z wyłączenia danej funkcji wyrażony w dodatkowych godzinach czy dniach pracy.

  Garmin Instinct 2 Solar – test

  Nasza finalna ocena

  Garmin Instinct 2 Solar to zegarek, który ma się troszczyć o swojego użytkownika, a nie odwrotnie. Mało co może mu zaszkodzić, ładowania wymaga ekstremalnie rzadko, a więc praktycznie nie trzeba poświęcać mu swojej uwagi. Jego czytelny w każdych warunkach i zawsze włączony wyświetlacz może nie robić takiego wrażenia jak AMOLED, ale w odczytywaniu godziny i podstawowych danych sprawdza się o wiele lepiej.

  Sądzę, że nie trzeba tłumaczyć, że nie jest to pełnoprawne zastępstwo dla smartwatcha od Apple czy Samsunga i reprezentuje zupełnie odmienny zestaw cech. Za to w swojej kategorii jest bezkonkurencyjny. Trudno dopatrzeć się błędów czy niedopatrzeń producenta, bardziej ograniczenia będące skutkami świadomych decyzji i dla świadomie kupującego użytkownika, to może być jeden z najlepszych zegarków, jaki można połączyć ze smartfonem. O ile akceptujemy survivalowy, ekstremalnie wyczynowy wygląd i czarno biały ekran. Osoby szukające maksimum funkcji i kolorowego ekranu mogą zastanowić się nad znacznie droższym Garmin Fenix 7 Sapphire Solar, lub jego poprzednią generacją, Fenix 6X, którą sam również używam zamiennie z pierwszej generacji Instinctem. Jest też bardzo drogi Garmin Epix z ekranem AMOLED i znacznie tańszy, testowany przez nas Garmin Venu 2 Plus, który pozwala odbierać połączenia głosowe.

  Podstawowa wersja Garmin Instinct 2 Solar, dokładnie taka jak w tym artykule kosztuje 1999 i jest dostępna w 3 kolorach – granatowym, grafitowym oraz szarym. Za 2249 zł dostępne są specjalne wersje kolorystyczne, a za 2279 wersja Tactical, wzbogacona o zgodność z trybem noktowizyjnym i oferująca funkcje wojskowe, jak tryb ukrycia, czy tryb wspomagający skoki spadochronowe i kasowanie pamięci skrótem klawiszowym.

  Za 1849 zł, czyli 150 zł taniej można kupić wersję mniejsza i lżejszą - Garmin Instinct 2s Solar, ale też z krótszym o 7 dni czasem działania na baterii i bez nieograniczonego czasu pracy z doładowaniem słonecznym w trybie zwykłym - tylko tryb oszczędzania baterii pozwala tutaj w słoneczne dni na nieograniczony czas pracy.

  Jest też wersja Garmin Instinct 2 (bez Solar), która ma identyczne funkcje i czas pracy taki sam jak wartości bez ładowania słonecznego w testowanym modelu, z wyłączeniem płatności zbliżeniowych – to jedyna różnica poza brakiem baterii słonecznej. Kosztuje on o niecałe 500 zł mniej – 1519 zł. Wciąż można też dostać poprzednią wersję zegarka Garmin Instinct Solar, za 1219 zł, oraz za niecały 1000 zł za wersję bez ładowania słonecznego, jednak pierwsza generacja w żadnej wersji nie oferowała płatności zbliżeniowych.

  Jeśli ekstremalny design i wytrzymałość trafia w nasze potrzeby, wciąż oczekujemy długiego czasu działania (choć o połowę krótszego od Garmin Instinct 2), ale chcielibyśmy jednak kolorowy ekran AMOLED, to kosztujący 1199 zł Amazfit T-Rex 2 wygląda na najlepszą alternatywę. Trzeba tylko pamiętać, że nie oferuje integracji z zewnętrznymi czujnikami, ani tak rozbudowanego ekosystemu.

  Uwielbiamy: fenomenalny czas pracy na baterii

  Nie lubimy: braku płatności NFC w wersji bez ładowania słonecznego

  Dla kogo jest Garmin Instinct 2 Solar:

  • Dla osób, dla których czas działania na baterii to główny priorytet
  • Dla osób ceniących zawsze włączony, zawsze czytelny wyświetlacz
  • Dla ceniących bezbłędną obsługę przyciskami fizycznymi
  • Dla szukających ekstremalnego, sportowego, wojskowego lub survivalowego designu

  Dla kogo nie jest Garmin Instinct 2 Solar:

  • Nie dla osób, którym będzie brakowało dotykowego ekranu
  • Nie dla osób, które chcą mieć kolorowy wyświetlacz
  • Nie dla tych, którzy szukają zegarka eleganckiego, do garnituru czy sukni
  • Nie dla chcących korzystać z map

  Alternatywy dla Garmin Instinct 2 Solar: