Newsy

 • Fortuna na lokalny projekt „SMART Senior”

  Telewizja państwowa TVP INFO wykryła, że Urząd Pracy w Opolu chce przeszkolić za 700 tys. zł 60 seniorów (50+) z obsługi smartfonów. Koszty w przeliczeniu na jednego uczestnika to ponad 11,5 tys. zł. W programie znalazło się m.in. spotkanie motywacyjne z Dorotą Wellman.

  Projekt „SMART Senior” adresowany jest dla osób powyżej 50 roku życia bez względu na wykształcenie i status zatrudnienia. Przewidziano trzy tury naboru na szkolenie – każda dla 20 osób.

  Według informacji dostępnych na stronie WUP w Opolu:

  • każdy uczestnik projektu skorzysta z 20 godzin indywidualnej nauki z trenerem;
  • szkolenie może się odbyć w domu, w kawiarni lub w innym miejscu dogodnym dla uczestnika;
  • po szkoleniu odbędą się jednodniowe warsztaty z kompetencji społecznych, realizowane w małych, maksymalnie 10-osobowych grupach;
  • wszyscy uczestnicy wezmą także udział w wyjściach kulturalnych (do kina, teatru, muzeum), podczas których uczestnicy przetrenują nabyte umiejętności w praktyce.

  Finałem udziału w testowaniu modelu będzie kameralne spotkanie motywacyjne z Dorotą Wellman, pt. „Dlaczego nie warto bać się˛ zmian – czyli kto nie ryzykuje ten, nie ma szans na sukces!

  W sumie wartość projektu to 698 tys. zł, z czego wkład z Funduszy Europejskich wynosi 658 211,62 zł.

  Pełna treść artykułu jest tutaj

   

  Harmonogram realizacji projektu „SMART Senior” (oficjalne dane urzędu)

  Aktualizacja harmonogramu realizacji projektu „SMART Senior”

  X 2020, III i IV 2021 – rozpoczęcie realizacji projektu, przygotowanie dokumentacji projektowej, ogłoszenie rekrutacji do projektu, rozpoczęcie naboru dla I grupy uczestników

  NABÓR I

  V 2021 – diagnoza umiejętności podstawowych z zakresu umiejętności podstawowych, indywidualne szkolenia z obsługi smartfona

  VI 2021 – warsztaty z kompetencji społecznych, wyjścia kulturalne

  VII 2021 – walidacja nabytych umiejętności podstawowych, rozpoczęcie naboru na II grupy uczestników

  NABÓR II

  VIII 2021 – diagnoza umiejętności podstawowych z zakresu umiejętności podstawowych, indywidualne szkolenia z obsługi smartfona

  IX 2021 – warsztaty z kompetencji społecznych, wyjścia kulturalne

  X 2021 – walidacja nabytych umiejętności podstawowych, rozpoczęcie naboru na III grupy uczestników

  NABÓR III

  XI 2021 – diagnoza umiejętności podstawowych z zakresu umiejętności podstawowych, indywidualne szkolenia z obsługi smartfona

  XII 2021 – warsztaty z kompetencji społecznych, wyjścia kulturalne

  I 2022 – walidacja nabytych umiejętności podstawowych

  II 2022 – spotkanie motywacyjne, podsumowanie projektu, zakończenie realizacji

  O projekcie (oficjalne dane urzędu)

  Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pozyskał grant w ramach projektu „Szansa – nowe możliwości dla dorosłych” realizowanego w ramach Osi Priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest odpowiedzią na Zalecenie Rady UE z 19 grudnia 2016 r. „Ścieżki poprawy umiejętności: nowe możliwości dla dorosłych” (Upskillinig pathways: New Opportunities for Adults).

  Projekt kierowany jest do 60 osób w wieku 50+ z terenu województwa opolskiego, bez względu na wykształcenie i status zatrudnienia, które posiadają umiejętności cyfrowe z zakresu obsługi smartfona oraz kompetencje społeczne, odpowiadające poziomowi nie wyższemu niż 2 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji.

  Celem testowanego modelu jest podniesienie wiedzy i umiejętności odnośnie wykorzystywania smartfona w codziennym życiu jako narzędzia do załatwiania spraw urzędowych, zakupów/płatności, kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.

  Planowanym efektem dla uczestników po otrzymaniu pełnego wsparcia w ramach testowania modelu jest podniesienie umiejętności obsługi smartfona oraz umiejętności społecznych. Przełoży się to na poprawę jakości życia codziennego (np. w aspekcie  dokonywania opłat bezgotówkowych poprzez wykorzystywanie aplikacji do płatności, w zakresie profilaktyki zdrowotnej poprzez internetową rezerwację wizyt lekarskich), pozwoli na bycie w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną.

  Działania zaplanowane w ramach testowania modelu wsparcia dla osób w wieku powyżej 50 r. ż. pn. „SMART Senior” rozpoczęły się w październiku 2020 r.

  Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Harmonogram.

  Kwota całkowita grantu = 512 389,5 pln
  Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskiej = 94,29% dla modelu WER19SZA0002 = 483 132,1 pln

 • Sieci 5G w Polsce szybko zwiększają zasięg – już czas na zakup smartfonu z 5G – to może być realme 8 5G za niecały tysiąc złotych

  Operatorzy w Polsce nie czekali z uruchomieniem 5G na rozstrzygnięcie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na częstotliwości z zakresu 3,6 GHz. Usługi te oferują od ubiegłego roku w innych pasmach i systematycznie rozbudowują zasięgi sieci nowej generacji, by umożliwić klientom korzystania z najnowszej technologii. Zgodnie podkreślają, że do wzrostu wykorzystania 5G istotnie przyczynia się większa dostępność smartfonów obsługujących tę technologię, a szczególnie tańszych modeli, za które nie trzeba płacić dużo więcej niż za urządzenia pozbawione tej możliwości. 

  Jednym z celów strategicznych, jakie Komisja Europejska postawiła krajowym członkowskim, w tym także Polsce, w obszarze budowy tzw. społeczeństw gigabitowego jest, by do 2025 r. można było w sposób niezakłócony korzystać z dostępu do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych. 

  W Polsce, gdzie wciąż nie ogłoszona została aukcja na pasma C (3,5 GHz) czy 26 GHz, z których to pierwsze ma być tym podstawowym przy wdrażaniu technologii 5G, ten cel ma być osiągnięty jeszcze wcześniej. W opublikowanym w kwietniu tego roku raporcie firma Ericsson prognozuje, że w 2023 roku już 90 proc. populacji i 58 proc. terytorium naszego kraju znajdzie się w zasięgu 5G. Według raportu Analysys Mason, zrealizowanego we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies wynika również, że inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro, a do 2040 krajowa gospodarka zyska na wdrożeniu sieci piątej generacji blisko 17 mld euro.

  Działający w Polsce operatorzy komórkowi wcale jednak nie czekali na rozstrzygnięcie aukcji 5G, która najpierw została odwołana, a teraz się opóźnia. Z ofertą usług 5G weszli na rynek już w ubiegłym roku, wykorzystując do tego posiadane już przez nich zasoby częstotliwościowe. Przy czym Plus wykorzystuje do tego częstotliwości 2600 MHz TDD,a T-Mobile, Orange i Play pasmo 2100 MHz.

  Sieć 5G Plusa w 2600 TDD ruszyła w maju ubiegłego roku. Na początek operator uruchomił 100 nadajników, w siedmiu miastach – Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław, obejmując zasięgiem usług 900 tys. osób. Zapowiadał jednak, że szybko będzie rozbudowywał sieć. 

  I rzeczywiście dotrzymał obietnicy, bo w kwietniu tego roku sieć 5G Plusa obejmowała swym zasięgiem już 12 mln mieszkańców Polski i jest obecna w ponad 160 miejscowościach we wszystkich 16 województwach. Łączna liczba stacji bazowych 5G Plusa przekroczyła 1500. Operator zamierza kontynuować dalszą, szybką rozbudowę sieci 5G. Jak bowiem mówili podczas marcowej konferencji wynikowej przedstawiciele zarządu spółki, są oni bardzo zadowoleni z zainteresowania ofertą 5G, a wprowadzone w styczniu taryfy 5G stanowią obecnie 15-20 proc. sprzedaży kontraktów abonenckich (zarówno nowych, jak i utrzymaniowych).

  W połowie ub. roku z 5G w paśmie 2100 MHz wystartował T-Mobile. W 2020 roku infrastruktura tego operatora zapewniała zasięg sieci piątej generacji do ponad 6,3 mln osób na terenie całego kraju, w tym m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Chorzowie, Poznaniu, Kielcach czy Opolu. W sumie w 2020 r. na potrzeby 5G T-Mobile wykorzystywał 1600 stacji bazowych. W styczniu tego roku do tej puli dołączonych został kolejnych 40 stacji, które swoim zasięgiem pokrywają Trójmiasto i okolice. 

  W kwietniu operator poinformował, że obecnie zasięg 5G dostępny jest w ponad 50 miastach. Podkreślał przy tym, że jego klienci coraz intensywniej korzystają z oferowanych przez niego usług 5G, a ilość danych przesyłanych w sieci 5G T‑Mobile urosła ponad dwukrotnie w porównaniu do ostatniego tygodnia grudnia ubiegłego roku. Zastrzegał jednak przy tym, że 5G daleko jeszcze do popularności LTE. Początkowo z sieci piątej generacji w T-Mobile mogli korzystać tylko klienci abonamentowi T-Mobile. Od marca tego roku operator zaczął oferować tę możliwość użytkownikom na kartę.

  Orange Polska nigdy nie ukrywał, że dla niego priorytetem i docelowym pasmem do budowy infrastruktury 5G będą częstotliwości oferowana w aukcji 5G, m.in. z zakresu 3.6 GHz, Niemniej jednak z powodu opóźnienia aukcji, także zdecydował się na wdrożenie usług nowej generacji w paśmie 2100 MHz, dynamicznie współdzielonym pomiędzy 4G i 5G pod nazwą #hello 5G. Oferuje je klientom od lipca ubiegłego roku. 

  Obecnie z sieci 5G Orange może już korzystać ok. 6 mln użytkowników w ok. 400 miejscowościach, m.in m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach czy Trójmieście. 

  Jednocześnie w ubiegłym roku operator kontynuował próby techniczne korzystając z zasobów docelowych pasm przewidzianych dla 5G w Europie, czyli 3,6 GHz oraz 26 GHz, udostępnionych do celów testowych przez UKE. W trakcie trwających od jesieni 2019 roku testów w paśmie 3,6 GHz, do których zaproszeni zostali m.in. mieszkańcy Warszawy i Lublina, przesłano ponad 22 TB danych i osiągnięto transfer przekraczający 1 Gb/s. Z kolei próby w paśmie milimetrowym, 26 GHz, realizowane w Zakopanem, zaowocowały przekroczeniem 3 Gb/s. 

  Sieć Play natomiast już w grudniu 2019 r. komunikowała wdrożenie 5G w Play, a w styczniu 2020 r. uruchomiła sieć 5G na terenie Trójmiasta w paśmie 2100 Mhz. Potem operator kontynuował rozbudowę i modernizację sieci w tej technologii. W efekcie w połowie ubiegłego roku operator udostępniał 5G w ponad 50 miastach i miejscowościach z wykorzystaniem ponad 500 stacji bazowych. Zasięgiem objęte były zarówno duże aglomeracje miejskie m.in. Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Trójmiasto oraz Toruń., jak i wiele mniejszych miejscowości, np.: Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Krosno, Mielec, Ustka czy Władysławowo.

  Jednocześnie jednak i Play podobnie, jak Orange, stara się od jakiegoś czasu podkreślać, że dopiero sieć 5G oparta na częstotliwościach z pasma C (3,4-3,8 GHz) oraz powszechna dostępność urządzeń końcowych w Polsce zapewni użytkownikom nową jakość korzystania z internetu mobilnego, którego zastosowania i wykorzystanie dynamicznie rośnie. 

  W ubiegłym roku operator prowadził intensywne testy 5G w 10 miastach (Grójec, Sokołów Podlaski, Toruń, Szczyrk, Warszawa, Wrocław, Zakopane, Gdańsk, Gdynia). Wszędzie tam testował usługi 5G w paśmie 3,6 GHz. Dodatkowo w Toruniu w okresie sierpień 2020 r. – czerwiec 2021 r. Play miał uruchomione trzy stacje bazowe w paśmie 26 GHz do testów 5G.

  Niezależnie jednak od stanu rozwoju infrastruktury 5G wszyscy operatorzy zgodnie potwierdzają, że popularność tych usług rośnie wraz z dostępnością sprzętu obsługującego sieci nowej generacji. Obecnie smartfony 5G stanowią często nawet już 20 - 30 procent sprzedaży tych urządzeń w ich sieciach. W lutym sieć Plus zwrócił uwagę, że szczególnie pomogło w tym wprowadzenie do oferty tańszych modeli 5G. Bestsellerem był model realme 7 5G – pierwszy smartfon z 5G w cenie promocyjnej poniżej 1 tys. zł.

  Dlatego też Plus ma spore oczekiwania wobec nowego modelu 5G tej marki - realme 8 5G. Producent ustalił na niego już na starcie cenę 999 zł w wersji 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, czyli taniej niż w realme 7 5G, który debiutował w grudniu 2020 r. z ceną 1299 zł. Plus, który miał ten model na wyłączność w sprzedaży zdecydował się go później oferować w promocyjnej cenie 999 zł. Czy na podobny zabieg operator zdecyduje się z realme 8 5G? Na tę odpowiedź trzeba poczekać do debiutu tego modelu w tej sieci, a ma go także na wyłączność.

  Poza Plusem, w sieci RTV EURO AGD, możemy od razu zamówić mocniejszą wersję realme 8 5G 6/128 za 999 zł. Co jest bardzo odważnym krokiem ze strony sieci, sugerującym, że liczy na duże zainteresowanie klientów tym niedrogim urządzeniem 5G. Smartfon pojawi się także najprawdopodobniej szerzej na rynku open market, a być może również w ofercie innych operatorów.

  Wszystko to pokazuje jednak, że dziś smartfony 5G nie zawsze muszą być dużo droższe niż te nie obsługuje tej technologii. Dlatego wybierając dziś urządzenie mobilne warto się poważnie zastanowić czy lepiej nie wybrać model dający dostęp do sieci nowej generacji. Wtedy będziemy mogli korzystać z o wiele szybszych transferów. Ma to znaczenie nawet z perspektywy biznesowej, ponieważ smartfon taki jak realme 8 5G może z powodzeniem pełnić rolę modemu zapewniającego bardzo szybki dostęp do internetu mobilnego (np. dla osób, których głównym narzędziem pracy jest laptop).

  Jak pokazują testy, w sieci Plus 5G osiąga prędkości 200-400 Mb/s. Pewne jest też, że operatorzy szybko będą zwiększali zasięg sieci 5G na pasmach, którymi obecnie dysponują i wreszcie też kiedyś musi się odbyć aukcja 5G, która będzie stanowić kolejny bodziec do nowych inwestycji w infrastrukturę nowej generacji. Nawet więc jeśli dziś ktoś nie ma w miejscu zamieszkania dostępu do 5G, to zapewne niebawem się w nim znajdzie. 

  Nasz test smartfonu realme 8 5G możecie przeczytać tutaj.

  Ceny i dostępność na polskim rynku modelu realme 8 5G znajdziecie tutaj

  Ceny realme 8 5G 64GB w ofercie Plusa są tutaj

  Promocja ze smartfonem realme 8 5G 6/128 w sieci RTV EURO AGD jest tutaj

 • Kolejna darmowa paczka internetu dla klientów T-Mobile

  T-Mobile przygotował dla swoich klientów kolejny prezent. Są to bezpłatne 3 gigabajty do odebrania w aplikacji „Mój T‑Mobile” lub poprzez SMS.

  Bezpłatny pakiet 3 GB będzie czekać na zainteresowanych przez cały najbliższy weekend od 14 do 16 maja w aplikacji „Mój T‑Mobile”. Prezent można również odebrać poprzez wysłanie SMS o treści „HF” na bezpłatny numer 80800. Bonus zostanie aktywowany w ciągu 72 godzin.

  Dla użytkowników MIX oraz na kartę pakiet jest ważny przez 7 dni, natomiast osoby posiadające abonament będą mogły korzystać z prezentu do końca cyklu rozliczeniowego. Każdy klient z promocji może skorzystać tylko jeden raz.

  Więcej informacji o cyklicznej akcji „Happy Fridays” można znaleźć na stronie operatora.

 • Kolejna darmowa paczka internetu dla klientów T-Mobile

  T-Mobile przygotował dla swoich klientów kolejny prezent. Są to bezpłatne 3 gigabajty do odebrania w aplikacji „Mój T‑Mobile” lub poprzez SMS.

  Bezpłatny pakiet 3 GB będzie czekać na zainteresowanych przez cały najbliższy weekend od 14 do 16 maja w aplikacji „Mój T‑Mobile”. Prezent można również odebrać poprzez wysłanie SMS o treści „HF” na bezpłatny numer 80800. Bonus zostanie aktywowany w ciągu 72 godzin.

  Dla użytkowników MIX oraz na kartę pakiet jest ważny przez 7 dni, natomiast osoby posiadające abonament będą mogły korzystać z prezentu do końca cyklu rozliczeniowego. Każdy klient z promocji może skorzystać tylko jeden raz.

  Więcej informacji o cyklicznej akcji „Happy Fridays” można znaleźć na stronie operatora.

 • Ceny realme 8 i TCL 20 SE w Play

  Play wprowadził do swojej oferty dwa nowe smartfony realme 8 i TCL 20 SE.

 • Ceny realme 8 i TCL 20 SE w Play

  Play wprowadził do swojej oferty dwa nowe smartfony realme 8 i TCL 20 SE.

 • Seria Galaxy A garściami korzysta z tego, co do tej pory oferowały tylko flagowce Samsung

  Samsung w tym roku zaszalał i postanowił naszpikować swoją serię A cechami, jakie do tej pory znaliśmy z jego flagowców. Dzięki temu dostajemy urządzenie premium, tyle że płacimy za nie jak za średnią półkę. Dla klientów to szansa na wejście w świat 5G z telefonem renomowanego producenta i to w cenach, które są jednymi z niższych na rynku. Wybór modeli jest bardzo duży: A32, A32 5G, A42 5G, A52, A52 5G, A72. Użytkownicy, patrząc na stan swojego portfela, mogą zdecydować czy bardziej zależy im np. na wielkości, jakości ekranu, zdjęć, czy 5G. Mogą też od razu kupić Galaxy A52 5G który najlepiej chyba łączy zalety poszczególnych smartfonów z serii i wydaje się być optymalnym wyborem. 

  W zależności od modelu w serii A z tego roku mamy: certyfikowaną wodo- i pyłoodporność, rewelacyjny ekran Super AMOLED odświeżany nawet w 120Hz, głośniki stereo, OIS czyli Optyczną Stabilizację Obrazu pomagającą przy wideo i zdjęciach, teleobiektyw pozwalający na bezstratne przybliżenia, aparat selfie nawet 32 MP, dobrą baterię z szybkim ładowaniem, dopracowaną nakładkę One UI z najnowszą wersją systemu Android, zaawansowaną ochronę danych Samsung Knox lub  dostęp do technologii 5G.

 • ASUS Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip - polskie ceny

  ASUS zaprezentował najnowszą serię telefonów Zenfone 8. Pokazano dwa nowe modele Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip.

  Ceny:

  • ASUS ZenFone 8 8/128GB - 2 999,00 zł,
  • ASUS ZenFone 8 8/256GB - 3 299,00 zł,
  • ASUS ZenFone 8 16/256GB - 3 599,00 zł,
  • ASUS ZenFone 8 Flip 8/256GB - 3 599,00 zł.

  Nowa seria jest napędzana procesorem Qualcomm Snapdragon 888 5G.

  Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip są wyposażone w ekrany Samsung AMOLED. Dodatkowo ekran smartfona Zenfone 8 charakteryzuje się odświeżaniem z częstotliwością do 120 Hz. Ekrany zawierają także czujnik linii papilarnych zintegrowany bezpośrednio w wyświetlaczu.

  Oba modele oferują aparaty z sensorami marki Sony. Zenfone 8 dysponuje systemem z dwoma aparatami głównymi, natomiast Zenfone 8 Flip posiada układ z trzema aparatami Flip Camera. Aparat umieszczony jest w module obrotowym, który umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów o tej samej rozdzielczości przodem i tyłem telefonu.

  Baterie o pojemności 4000 mAh w modelu Zenfone 8 oraz 5000 mAh w wariancie Zenfone 8 Flip.

 • Ceny Galaxy A72 i Galaxy S21 5G w Orange

  Znamy już smartfony, których ceny zostały obniżone przez Orange w ramach cyklicznej promocji Oferta tygodnia.

  Samsungi Galaxy A72 i Galaxy S21 5G 128 GB są teraz tańsze o 200 zł w ofercie bez abonamentu.

  Miesięczna rata za Samsunga Galaxy A72 to 89,95 zł × 20 rat 99,95 zł/mies.

  Za Samsunga Galaxy S21 5G 128 GB musimy zapłacić 20 rat po 184,95 zł 194,95 zł/mies.

  Promocyjna cena dostępna jest do 19 maja.

  Z promocji można skorzystać w internetowym sklepie Orange.

 • Ceny Galaxy A72 i Galaxy S21 5G w Orange

  Znamy już smartfony, których ceny zostały obniżone przez Orange w ramach cyklicznej promocji Oferta tygodnia.

  Samsungi Galaxy A72 i Galaxy S21 5G 128 GB są teraz tańsze o 200 zł w ofercie bez abonamentu.

  Miesięczna rata za Samsunga Galaxy A72 to 89,95 zł × 20 rat 99,95 zł/mies.

  Za Samsunga Galaxy S21 5G 128 GB musimy zapłacić 20 rat po 184,95 zł 194,95 zł/mies.

  Promocyjna cena dostępna jest do 19 maja.

  Z promocji można skorzystać w internetowym sklepie Orange.

 • Plus rozszerza działanie pakietów kwotowych w ofertach na Kartę oraz MIX

  Od jutra klienci Plusa, którzy otrzymają lub już posiadają pakiety kwotowe w ofercie na kartę lub MIX, będą mogli wykorzystać je, nie tylko na połączenia, SMS-y i MMS-y krajowe, ale również do uiszczania opłat za aktywację usług, promocji i pakietów oraz opłat cyklicznych za ich odnowienie.

  Klient korzystający z taryfy Elastyczna na Kartę, może zakupić pakiet cykliczny,  kompleksowy za 30 zł (Rozmowy, SMSy , MMSy bez limitu i 15 GB).

  Opłata za pakiet w pierwszej kolejności będzie pobierana z pakietu kwotowego, a w drugiej z salda głównego.

 • 12 milionów mieszkańców Polski w zasięgu 5G Plusa - są wyniki za I kw.

  Grupa Polsat podsumowuje I kwartał 2021. Przychody Grupy wzrosły do blisko 3 mld zł, wynik EBITDA do ok. 1,1 mld zł, a zysk netto do poziomu 390 mln zł.

  Grupa Polsat świadczy 18,1 mln usług płatnej telewizji, Internetu i telefonii w modelu kontraktowym i przedpłaconym, a blisko 2,1 mln klientów skorzystało z możliwości połączenia usług w programie smartDOM.

  Plus zasięgiem swojej najlepszej i najszybszej w Polsce sieci 5G objął już 12 milionów mieszkańców Polski, po niespełna roku od jej uruchomienia. Sieć 5G 2600 TDD Plusa jest obecna w ponad 160 miejscowościach we wszystkich 16 województwach, a łączna liczba stacji bazowych 5G Plusa przekroczyła 1500.

  W aktualnej ofercie znajduje się ponad 20 smartfonów i routerów z możliwością obsługi sieci 5G.

  Grupa Polsat świadczy 18,1 mln usług płatnej telewizji, Internetu i telefonii w modelu kontraktowym i przedpłaconym, a blisko 2,1 mln klientów skorzystało z możliwości połączenia usług w programie smartDOM. Dzięki udanej realizacji strategii multiplay i wprowadzaniu coraz to nowszych usług wzrósł średni miesięczny przychód od klienta, a wskaźnik odejść klientów – będący miarą ich zadowolenia z usług – utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 6,7%. 

  Liczba klientów usług multiplay, świadczonych m.in. w ramach flagowego programu smartDOM, wzrosła o 65 tys. r/r (3%) do 2,077 mln, a łącznie posiadają oni 6,41 mln usług.

  Łącznie Grupa Polsat świadczy 18,1 mln usług płatnej telewizji, internetu i telefonicznych, a ich liczba wzrosła o 3,8% r/r.

  Przyrost liczby usług kontraktowych – o 561 tys. (3,8%) r/r do blisko 15,4 mln:

  Wzrost liczby usług telefonii komórkowej – o 535 tys. (6,7%) r/r do 8,5 mln, w efekcie skutecznej dosprzedaży usług oraz dbania o satysfakcję klientów,

  Liczba usług płatnej telewizji była na wysokim poziomie 5 mln,

  Stabilna baza usług Internetu wynosząca ok. 1,8 mln,

  Każdy klient posiadał średnio 2,79 usługi z portfolio Grupy – wzrost wskaźnika nasycenia usługami przypadającymi na jednego klienta o 5,7% r/r,

  Klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali ok. 442 PB danych (wzrost o 27% r/r).

  Wyniki finansowe Grupy Cyfrowy Polsat

  mln PLN

  I kwartał 2021

  zmiana r/r

  Przychody ze sprzedaży

  2 987

  +4,9%

  EBITDA

  1 083

  +5,5%

  Marża EBITDA

  36,2%

  +0,2 p.p.

  Wyniki finansowe segmentu usług B2C i B2B

  mln PLN

  I kwartał 2021

  zmiana r/r

  Przychody ze sprzedaży

  2 551

  +4%

  EBITDA

  937

  +6%

  Marża EBITDA

  36,7%

  +0,8 p.p.

   

  Wyniki finansowe segmentu mediowego: telewizja i online

  mln PLN

  I kwartał 2021

  zmiana r/r

  Przychody ze sprzedaży

  507

  +10%

  EBITDA

  146

  -1%

  Marża EBITDA

  28,8%

  -3,1 p.p.

 • IKO - 5,5 miliona aktywnych aplikacji i dark mode dla Androida

  Bank PKO BP podał, że liczba aktywnych aplikacji IKO przekroczyła rekordowe na polskim rynku bankowym 5,5 miliona.

   

  Pierwszy milion został przekroczony w grudniu 2016 roku, potem co rok przybywało po kolejnym milionie, tak że na koniec września 2020 roku liczba ta przebiła poziom 5 mln. Na początku maja tego roku liczba ta wzrosła o kolejne 0,5 mln.

   

  W ciągu ponad 8 lat użytkownicy wykonali za pomocą IKO 768 mln transakcji na łączną kwotę 212 mld zł. Od momentu uruchomienia IKO w marcu 2013 roku, użytkownicy logowali się do aplikacji w sumie prawie 3,4 mld razy.

   

  Użytkownicy IKO posiadający smartfony z systemem Android uzyskali teraz możliwość wyboru dark mode.

   

  Popularność zyskuje też bankowanie za pomocą mówionych poleceń - od momentu uruchomienia Asystenta głosowego użytkownicy IKO przeprowadzili z nim ponad 540 tys. rozmów. Asystent głosowy w aplikacji PKO Banku Polskiego wspiera też osoby niewidome i niedowidzące - został dostosowany do współpracy z czytnikami ekranu Talkback (Android) i VoiceOver (iOS), po ich wykryciu aktywowany jest specjalny tryb zapewniający płynną obsługę głosową.

   

  Asystent głosowy został udostępniony w aplikacji mobilnej IKO prawie rok temu. Przy jego pomocy można za pomocą mówionych lub pisanych poleceń m.in.: zrobić przelew zwykły do odbiorcy zdefiniowanego lub na numer konta, zrobić przelew na telefon, sprawdzić stan konta, przeszukać historię konta, doładować telefon, zapłacić BLIKIEM, spłacić kartę kredytową lub zmienić limity transakcyjne na karcie.

   

  W sumie Asystent głosowy IKO rozumie obecnie 250 tematów rozmów.

 • Ceny realme 8 5G i realme C21 w Plusie

  Poznaliśmy ceny smartfonów realme 8 5G 64GB i realme C21 w promocyjnej ofercie sieci Plus.

 • Ceny realme 8 5G i realme C21 w Plusie

  Poznaliśmy ceny smartfonów realme 8 5G 64GB i realme C21 w promocyjnej ofercie sieci Plus.

 • Ericsson ConsumerLab

  W najnowszym raporcie ConsumerLab firmy Ericsson zauważono, że 5G zaczyna wypierać Wi-Fi, a zasięg sieci 5G wewnątrz budynków jest ważniejszy dla konsumentów niż prędkość czy czas pracy baterii smartfonu.

  Użytkownicy 5G spędzają dwie godziny tygodniowo więcej na korzystaniu z gier w chmurze i jedną godzinę więcej na aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej (AR) w porównaniu z użytkownikami 4G.

  70% jest niezadowolonych z dostępności innowacyjnych usług i oczekuje nowych aplikacji wykorzystujących łączność 5G.

  Zasięg 5G w pomieszczeniach, w domu oraz miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, jest dla konsumentów ważniejszy niż prędkości 5G, a nawet czas pracy baterii smartfonu. Średnio jeden na pięciu użytkowników przechodzących na 5G zmniejszył wykorzystanie sieci Wi-Fi w domu i innych miejscach. Na rynkach gdzie większy odsetek użytkowników 5G korzysta z planów nielimitowanych, 22% abonentów zmniejszyło wykorzystanie Wi-Fi w domu, a 10% twierdzi, że w ogóle przestało korzystać z Wi-Fi na smartfonach po przejściu na sieć 5G.

  Użytkownicy 5G spędzają dwie godziny tygodniowo więcej na strumieniowym przesyłaniu mobilnego wideo o wysokiej rozdzielczości, ale także zaczęli korzystać z aplikacji wideo o rozszerzonym zakresie, np. obejmujących strumieniowe przesyłanie treści wideo 360 stopni. Zużywają miesięcznie 2,5-krotnie więcej danych w porównaniu z użytkownikami 4G.

 • Paweł Wilkowicz szefem redakcji sportowej Viaplay

  Paweł Wilkowicz będzie kierował redakcją sportową serwisu streamingowego Viaplay.

  Dołączy on do NENT Group, obejmując stanowisko Sport Editor in Chief, od lipca.

  Zadaniem tego dziennikarza będzie stworzenie oraz prowadzenie redakcji sportowej, odpowiedzialnej za przygotowanie relacji z wydarzeń będących częścią sportowego portfolio Viaplay.

  Uruchamiając platformę w Polsce, Viaplay będzie transmitowała spotkania niemieckiej Bundesligi, rozgrywki Ligi Europy UEFA oraz Ligi Konferencji Europy UEFA, a od 2023 roku także wyścigi Formuły 1. 

  Paweł Wilkowicz dołącza do Viaplay z serwisu Sport.pl, w którym pełnił funkcję redaktora naczelnego.

  Platforma Viaplay zostanie uruchomiona w Polsce w sierpniu tego roku.

 • realme Buds Q2 za 129 zł i realme Buds Air 2 Neo za 179 zł

  Na polski rynek poza nowymi smartfonami realme trafiły także dwa nowe modele słuchawek bezprzewodowych.

  realme Buds Q2 wyceniono na 129 złotych a realme Buds Air 2 Neo na 179 złotych.

  Oba modele słuchawek znajdziemy w: RTV EURO AGD, Media Expert, Neonet, Allegro, x-kom, Sferis.pl oraz Morele.net, a także w sklepach partnerskich realmeshop.pl i sklep-realme.pl

  realme Buds Air 2 Neo z trybem aktywnej redukcji szumów (ANC) powstały we współpracy z popularnym zespołem The Chainsmokers. Wyposażono je w głośnik niskotonowy 10 mm ze wzmocnieniem basów i akumulatory, które pozwalają na 28 godzin użytkowania po pełnym naładowaniu. Buds Air 2 Neo dostępne są w kolorze czarnym oraz szarym.

  Z kolei realme Buds Q2 to kompaktowe słuchawki w popularnym kształcie fasolek. Wbudowany Tryb Gier pozwala zmniejszyć opóźnienia do poziomu zaledwie 88 ms. Słuchawki mają stopień wodoszczelność IPX4. Każda słuchawka waży 4,1 g. realme Buds Q2 z funkcją wyciszenia hałasu podczas rozmów pozwalającą na 20 godzin nieprzerwanej rozrywki. Słuchawki można kupić od dziś w czarnej wersji kolorystycznej.

 • BLIK podwaja wyniki: 153 miliony transakcji w pierwszym kwartale

  Od stycznia do marca 2021 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali ponad 153 mln transakcji o wartości 20 mld zł. Na koniec pierwszego kwartału aktywnie korzystało z niego 7,6 mln osób. Najszybciej rozwijającym się kanałem jest przelew na telefon BLIK. Rośnie liczba transakcji realizowanych w globalnym e-commerce.

  W pierwszym kwartale br. użytkownicy zrealizowali 153 mln transakcji BLIKIEM – to blisko dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Łączna wartość transakcji również podwoiła się w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku i wyniosła 20 mld zł. Liczba aktywnych użytkowników BLIKA (takich, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję) wzrosła do 7,6 mln osób – oznacza to wzrost o 55 proc. rok do roku. To także o 600 tys. osób więcej niż na koniec czwartego kwartału 2020 r.

  Ponad 74 proc. transakcji w pierwszym kwartale br. zrealizowano w internecie, było ich blisko 114 mln, z czego ponad 4 mln to transakcje wykonane w globalnym e-commerce, rozliczane przez międzynarodowych operatorów płatności. Wartość transakcji online osiągnęła prawie 13 mld zł. Pod koniec 2020 roku BLIK po raz pierwszy wyprzedził, pod względem liczby transakcji realizowanych w globalnym e-commerce (polskim i zagranicznym), karty płatnicze.

  Drugą najchętniej wykorzystywaną funkcją BLIKA są przelewy na telefon. Od stycznia do marca br. zrealizowano prawie 19 mln takich transakcji. To aż o 156 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przelew na telefon BLIK to najszybsza i najbezpieczniejsza – szczególnie podczas pandemii – metoda na przekazywanie pieniędzy między użytkownikami. Wartość takich transakcji w pierwszym kwartale osiągnęła 2 mld zł. Z tego sposobu przekazywania pieniędzy – natychmiastowo i o dowolnej porze – korzystać mogą klienci 10 banków.

  Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła rok do roku o 94 proc. do poziomu 13,6 mln transakcji w pierwszym kwartale roku. Ich wartość w tym czasie zbliżyła się do miliarda zł. Pandemia przyśpieszyła w Polsce wzrost zainteresowania rozliczeniami bezgotówkowymi oraz trend odchodzenia od płacenia gotówką. Potwierdzają to dane dotyczące liczby transakcji zrealizowanych przez użytkowników BLIKA w bankomatach – w pierwszym kwartale roku było ich aż 7,2 mln. To 16 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak to wynik utrzymujący się na porównywalnym poziomie przez ostatnie trzy kwartały. Wartość transakcji realizowanych BLIKIEM w bankomatach (wpłaty i wypłaty gotówki) w analizowanym okresie wyniosła 4,5 mld zł. Użytkownicy wypłacają jednorazowo średnio 622 zł.   

  W pierwszym kwartale roku użytkownicy realizowali BLIKIEM średnio 1,7 mln transakcji każdego dnia. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2020 r. W najlepszym dniu pierwszego kwartału odnotowano 2,2 mln transakcji. Średnia kwota transakcji BLIKIEM to 131 zł.

 • realme C21

  realme C21 - recenzja

  Dziś oprócz realme 8 5G, czyli jednego z najtańszych smartfonów wspierających 5G na rynku, premierę ma także jeszcze tańszy model realme C21, który występuje odpowiednio w wersji 3/32 GB za 499 zł oraz 4/64 GB za 599 zł. Już na wstępie warto zaznaczyć, że tylko droższa wersja jest wyposażona w NFC. Poza tym jednak realme C21 daje się używać zaskakująco komfortowo biorąc pod uwagę jak jest pozycjonowany swoją ceną. Nie mogło obejść się bez kilku kompromisów, sądzę jednak, że dla osób szukających taniego telefonu będą one do zaakceptowania. Przejdźmy zatem do szczegółów.