Newsy

 • Dominique Leroy z Deutsche Telekom: Za rozwój AI płaci planeta

  Dziennik Rzeczpospolita przeprowadził wywiad z Dominique Leroy, członkinią zarządu Deutsche Telekom.

  Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj.

  Oto kilka wybranych pytań i odpowiedzi z tej rozmowy:

  Co ma pani na myśli, mówiąc, że w Europie brakuje platform cyfrowych? Ich obecność wydaje się dość dobrze odczuwalna.

  Mówiąc o platformach cyfrowych, mam na myśli Facebooka, Google’a, Microsoft czy Apple’a i tym podobne podmioty. Nie mamy (w Europie – red.) ani jednej takiej firmy, dynamicznie rosnącej, tworzącej miejsca pracy i dostarczającej wartość dodaną w takim stopniu państwu, z którego się wywodzi. Dlatego uważam, że powinno się dbać o solidność firm telekomunikacyjnych i umożliwiać im przekształcanie w platformy cyfrowe, takie jak centra danych, platformy bezpieczeństwa, z korzyścią dla Europy. W przeciwnym razie cyfryzacja europejskich firm będzie w pełni zależeć od dostawców ze Stanów Zjednoczonych i Azji.

  Raport Enrico Letty dotyczący przyszłości jednolitego rynku oraz najprawdopodobniej również raport Draghiego na temat konkurencyjności UE, który zostanie opublikowany w lipcu, potwierdzają, że sektor telekomunikacyjny nie ma się dziś dobrze. Zrealizowaliśmy ogromne inwestycje, nadal przed nami wydatki na światłowody i 5G, cyberbezpieczeństwo czy do pewnego stopnia centra przetwarzania danych, a nie uzyskujemy odpowiedniego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Średnia dla Europy wyliczana jest dziś na 5,8 procent, czyli niżej niż wynosi ważony średni koszt kapitału (tzw. WACC – red.). Używamy tego miernika, ponieważ EBITDA, ze względu na nakłady inwestycyjne, nie zawsze jest porównywalna.

  Taki poziom zwrotu to wynik wysokiej fragmentaryzacji rynku. Mamy w Europie ponad 100 operatorów sieci komórkowych. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, czy Chinach jest po kilku. W Europie przeciętny operator obsługuje 5 mln użytkowników, w Stanach około 110 mln, a w Chinach nawet 450 mln.

  Tymczasem koszt budowy sieci jest stały i dużo trudniej uzyskać rentowność przy mniejszej liczbie użytkowników. Nie jest to najlepsza droga do usług wysokiej jakości i o najlepszej dla klienta cenie.

  Jeśli chodzi o telekomunikację, to średnio w każdym kraju Europy mamy po czterech konkurentów. Jak możemy trwać przy tak dużej konkurencji, jeśli chcemy dogonić USA i Azję pod względem jakości sieci i platform?

  AI nowym polem walki telekomów z big techami w Europie?

  Nie jestem pewna, czy chodzi tylko o telekomunikację i big techy. Myślę, że to pole bitwy jest bardziej ogólne, dla ludzkości, a nie tylko dla telekomunikacji.

  Batalia, którą toczymy jako telekomy z big techami, polega na tym, że chcemy, aby uczestniczyły w kosztach za używanie naszych sieci.

  Sprawę tzw. fair share, czyli udziału big techów w kosztach budowy sieci, prowadził komisarz unijny Thierry Breton. Czy do tego pani zdaniem dojdzie?

  Myślę, że tak. Ostatnio jako Deutsche Telekom uzyskaliśmy ważny wyrok w Niemczech, w Kolonii w sporze z Meta Platforms. Meta od kilku lat nie płaciła nam za tranzyt IT, peering IP. Przedstawiliśmy sprawę sędziemu, który stwierdził, że big techy powinny płacić za korzystanie z sieci transportowej oraz że nie naruszy to zasady neutralności sieci.

  Pracowałam w innych branżach, np. dóbr konsumpcyjnych. Kiedy chcieliśmy dystrybuować nasze produkty, musieliśmy udać się do sprzedawców detalicznych i zapłacić im sporo pieniędzy. Branża cyfrowa to jedyna branża, jaką znam, gdzie big techy są w stanie rozpowszechniać treści na całym świecie za pośrednictwem naszej sieci, nie płacąc nic.

  Big techy mówią, że też inwestują w infrastrukturę, płacą.

  Nie wiem, komu płacą, ponieważ nie widzimy w naszej sieci żadnych pieniędzy pochodzących od nich. Nie, nic nie płacą za używanie naszej infrastruktury. Przeciwnie, to my płacimy np. za reklamę w wyszukiwarce itp.

  A inwestycje w centrach danych? Urządzenia brzegowe?

  Oczywiście, kiedy budujemy dla nich linię światłowodową, płacą, ponieważ jest to linia światłowodowa przeznaczona dla centrum danych. Płacą nam za korzystanie z tej linii. To prawda. Ale tak robi każdy klient. To cena za budowę linii i jej utrzymanie. Ale ogólnie za usługę przesyłu danych dla platform cyfrowych pieniędzy nie ma.

  Kiedy zaś mówimy o sprawiedliwym podziale, widzimy, że 50 proc. danych przepływających przez nasze sieci pochodzi od sześciu graczy i są w dużej mierze przeznaczone dla konsumentów. Mówimy, że dostawcy, którzy wykorzystują średnio więcej niż 5 proc. przepustowości w godzinach szczytu, powinni płacić za korzystanie z sieci. Natomiast wszystkie małe podmioty powinny korzystać z sieci bezpłatnie, aby szanować jej neutralność.

  Dyskusje są zawsze trudne, ale w tym przypadku powinny być po prostu sprawiedliwe. Pomogłoby to również uniknąć sytuacji, w której płaci tylko końcowy klient. Jeśli niektórzy z tych dużych graczy płaciliby za część sieci, z punktu widzenia konsumenta pomogłoby to obniżyć koszty.

  Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj.

 • 2652 stacji bazowych w sieci 5G Bardziej - są nowe miasta

  T-Mobile pochwalił się, że w ostatnim tygodniu uruchomił 38 nowych stacji bazowych 5G w paśmie C.

  Sygnał 5G dotarł do Wiązownicy, Sławy i Santoka.

  Poprawiono zasięg w Bydgoszczy, Zakopanem i Gliwicach.

  W sieci 5G Bardziej działa już 2652 stacji bazowych.

  Dzięki nim T-Mobile dociera z sygnałem 5G do 1/4 populacji Polski.

 • Play - lista miast z lepszym zasięgiem

  Play poinformował, że w pierwszym tygodniu lipca uruchomił kilkanaście nowych stacji bazowych.

  Zasięg fioletowego operatora polepszył się w Sosnowcu (woj. śląskie), Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie), Augustowie (woj. podlaskie) oraz Jarocinie (woj. wielkopolskie).

  PLAY podał w tym tygodniu, że w pierwszej połowie roku uruchomił 286 nowych stacji bazowych telefonii mobilnej.

  W czerwcu były to 54 obiekty. 

  Łącznie we fioletowej sieci działało 11 907 stacji.

  Czerwiec był dla nich drugim najlepszym miesiącem w 2024 roku pod względem nowo oddanych obiektów.

 • Kuna przeszła do Play

  Kuna przeszła do Play

  Play zaprosił do współpracy w swojej kampanii reklamowej Izabelę Kunę.

  Spoty z jej udziałem są dostępne zarówno w telewizji, jak i internecie.

  Kuna promuje promocję dla przenoszących numer do PLAY. Klienci ci otrzymają rabat na smartfony Samsung, realme i Xiaomi.

  Dodatkowo operator PLAY w ofertach L i HOMEBOX udostępnia internet bez limitu prędkości danych na 24 miesiące.

  Wszystko o letniej promocji Play można przeczytać tutaj.

 • Złoty Galaxy Z Flip6 będzie miał dostęp do bezpłatnych napojów Coca-Cola i ogromnego pakietu Orange

  Samsung podał, że będzie specjalna, limitowana seria Galaxy Z Flip6.

  Otrzyma ją 17 tys. sportowców rywalizujących na Igrzyskach w Paryżu.

  Galaxy Z Flip6 jest zaprojektowany wyłącznie dla sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paralimpijskich Paryż 2024.

  Smartfon będzie dostępny w żółtej kolorystyce, z obudową ozdobioną złotymi pierścieniami olimpijskimi i paralimpijskimi symbolami Agito.

  Aby dodatkowo upiększyć każdy smartfon ekskluzywnym etui Flipsuit, Samsung nawiązał współpracę z paryskim męskim luksusowym domem mody Berluti, który zaprojektował oficjalne stroje drużyny Francji na ceremonię otwarcia. To etui jest ze skóry Venezia.

  By ułatwić sportowcom korzystanie z telefonu w Paryżu i poza nim, każdy Galaxy Z Flip6 Edycji Olimpijskiej będzie miał kartę eSIM 5G z pakietem 100 GB Orange.

  Dodatkowo, by śledzić najnowsze harmonogramy igrzysk i z łatwością przemieszczać się w obiektach olimpijskich, dostępnych będzie kilka preinstalowanych oficjalnych aplikacji MKOl, takich jak Athlete 365, Olympic Shop, Paris 2024, Transport Acred App i infolinia MKOl.

  Za pośrednictwem Portfela Samsung zostaną załadowane kupony na bezpłatne napoje w automatach wioski olimpijskiej i paraolimpijskiej (od Coca-Cola Company), a także karta na nieograniczony, bezpłatny dostęp do transportu publicznego (od urzędu transportu publicznego Île-de-France Mobilités).

  Każdy Galaxy Z Flip6 Olympic Edition będzie zawierał także pakiet interaktywnych aplikacji inspirowanych Paryżem. Należą do nich PinQuest i Galaxy Experience do zbierania oraz wymiany prawdziwych i cyfrowych pinów podczas Igrzysk, Olympic Go!, oficjalne Igrzyska Olimpijskie oraz Galaxy Skateboard, nowa gra z Phryges, maskotkami Paryża 2024.

  Samsung udostępni też Galaxy Z Flip6 Olympic Edition na podium, by sportowcy mogli zrobić sobie selfie, bo nie będą mogli wnosić własnych smartfonów. Technologia personalizacji firmy Samsung będzie mapować i sortować selfie sportowców według dyscypliny sportowej, a następnie przesyłać je do aplikacji Athlete365 w czasie rzeczywistym, co umożliwi zawodnikom udostępnianie ich rodzinie i kibicom.

  We współpracy z MKOl i Międzynarodowym Komitetem Paralimpijskim sportowcy zaczną otrzymywać smartfony Samsung Galaxy Z Flip6 Edycji Olimpijskiej począwszy od 18 lipca.

  Athlete365 to oficjalna aplikacja stworzona, by rozwijać społeczność sportowców olimpijskich i wspierać ich socjalnie. Oferuje wsparcie olimpijczykom w podróży na igrzyska i po ich zakończeniu, zapewniając cyfrowe i fizyczne przestrzenie, w których mogą się uczyć, wyrażać siebie i łączyć się z szerszą społecznością sportowców.

  Bezpłatne napoje będą dostępne od 26 lipca do 8 września, a bezpłatny dostęp do transportu publicznego od 15 lipca do 15 września.

 • Operatorzy będą musieli przedstawiać warunki umowy prostym językiem – jest nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

  Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadza regulacje, które mają poprawić sytuację konsumentów w relacjach z firmami telekomunikacyjnymi.

  Według Ministerstwa Cyfryzacji nowe PKE przynosi następujące korzyści dla konsumentów:

  • Konsumenci będą mogli łatwiej porównywać oferty i wybierać te najkorzystniejsze.
  • Nowe przepisy chronią przed nieuczciwymi sprzedawcami.
  • Użytkownicy usług prepaid będą mogli odzyskać pieniądze z konta po zakończeniu korzystania z usług.
  • Usługa Advanced Mobile Location (AML) umożliwi precyzyjne lokalizowanie osób dzwoniących na numery alarmowe.
  • Wspólne ładowarki do urządzeń zmniejszą ilość elektrośmieci i pozwolą na oszczędności.

  Kluczowe obszary zmian

  Advanced Mobile Location (AML)

  Nowe prawo wprowadza usługę Advanced Mobile Location (AML), dzięki której będzie można przekazywać precyzyjne informacje o lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 oraz inne trzycyfrowe numery alarmowe. Więcej o usłudze AML można przeczytać tutaj.

  Wspólne ładowarki do urządzeń mobilnych

  Dzięki przepisom PKE będzie można wprowadzić wspólne ładowarki do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Ładowarki mają być kompatybilne, co zmniejszy ilość elektroodpadów i pozwoli konsumentom oszczędzać. Urządzenia będą sprzedawane z ładowarką lub bez niej, a specjalne etykiety poinformują, w jaki sposób poprawnie ładować dane urządzenie. Natomiast piktogramy umieszczone na urządzeniach objętych regulacją będą informować o tym, czy do urządzania jest dołączona ładowarka.

  Operator ma przedstawiać warunki umowy prostym językiem

  Prawo zobowiązuje operatorów do tego, aby dostarczali konsumentom prostych i jasnych informacji o warunkach umowy, zanim ją podpiszą. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł świadomie zdecydować, która oferta jest dla niego najlepsza.

  Łatwe porównywanie ofert

  Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mogli łatwo porównywać różne oferty usług telekomunikacyjnych. To rozwiązanie pomoże klientom znaleźć najkorzystniejsze propozycje na rynku.

  Zwrot środków z konta prepaid

  Konsumenci, którzy korzystają z usług prepaid, będą mogli odzyskać pozostałe środki na koncie, gdy przestaną korzystać z tych usług. To ułatwienie, które zwiększy ochronę praw użytkowników.

  Eliminacja wątpliwych opłat

  PKE wprowadza przejrzyste zasad naliczania dodatkowych opłat, dzięki którym operatorzy nie będą mogli naliczać wątpliwych opłat za dodatkowe usługi. Konsumenci będą mogli uniknąć nieprzewidzianych kosztów, co zwiększy ich zaufanie do operatorów.

  Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami

  Prawo zapewni lepszą ochronę konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami usług telekomunikacyjnych, którzy odwiedzają klientów w ich domach bez wcześniejszego umówienia.

  Migracja z sieci miedzianych na światłowodowe

  Nowe przepisy premiują operatorów, którzy będą zastępować miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi.

  Rezerwacja częstotliwości

  Częstotliwości dla systemów szerokopasmowych będzie można rezerwować na nie mniej niż 15 i nie dłużej niż 20 lat, co zapewni stabilność dla posiadaczy praw. Rezerwacje będzie można również przedłużać o maksymalnie 5 lat, ale łączny czas nie może przekroczyć 20 lat.

  Nowy model opłat za pozwolenia

  PKE wprowadza nowy system opłat za wydanie pozwolenia, który zastąpi dotychczasową opłatę skarbową, jaką pobierał Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Samodzielną opłatę będzie pobierać prezes UKE, a w przypadku opłat za stacje bazowe — połowa ich kwoty trafi do gminy, na której terenie mieścić się będzie ta stacja.

 • realme 12 bez 5G trafi do Polski 19 lipca - będzie w promocji

  realme 12 trafi do Polski 19 lipca.

  Chiński producent obiecuje promocję na start sprzedaży. Jej szczegóły mają zostać podane "niebawem".

  Dwunastka wyróżnia się ładowaniem SuperVOOC 67W, pamięcią wewnętrzną do 512 GB, procesorem Snapdragon 685 oraz ekranem AMOLED 120 Hz.

  Smartfon realme 12 wyposażony jest w pojemną baterię 5000 mAh oraz technologię ładowania  SuperVOOC 67W, pozwalającą osiągnąć poziom naładowania od 0% do 50% w 19 minut.

  realme 12 oferuje do 512 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 8 GB dynamicznej pamięci RAM.

  Główny aparat realme 12 ma matrycę SONY LYT-600 o rozdzielczości 50MP z OIS.

  Ekran realme 12 to 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz z jasnością szczytową 2000 nitów oraz technologią inteligentnego dotyku podczas deszczu.

  Smartfon oferuje normę szczelności IP54 potwierdzającą ochronę przed pyłem oraz zachlapaniem.

  realme 12 posiada także NFC i czujnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz.

  Telefon waży 187 g.

  Największą wadę tej wersji dwunastki jest brak wsparcia dla sieci 5G.

 • realme 12 bez 5G trafi do Polski 19 lipca - będzie w promocji

  realme 12 trafi do Polski 19 lipca.

  Chiński producent obiecuje promocję na start sprzedaży. Jej szczegóły mają zostać podane "niebawem".

  Dwunastka wyróżnia się ładowaniem SuperVOOC 67W, pamięcią wewnętrzną do 512 GB, procesorem Snapdragon 685 oraz ekranem AMOLED 120 Hz.

  Smartfon realme 12 wyposażony jest w pojemną baterię 5000 mAh oraz technologię ładowania  SuperVOOC 67W, pozwalającą osiągnąć poziom naładowania od 0% do 50% w 19 minut.

  realme 12 oferuje do 512 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia o dodatkowe 8 GB dynamicznej pamięci RAM.

  Główny aparat realme 12 ma matrycę SONY LYT-600 o rozdzielczości 50MP z OIS.

  Ekran realme 12 to 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz z jasnością szczytową 2000 nitów oraz technologią inteligentnego dotyku podczas deszczu.

  Smartfon oferuje normę szczelności IP54 potwierdzającą ochronę przed pyłem oraz zachlapaniem.

  realme 12 posiada także NFC i czujnik linii papilarnych wbudowany w wyświetlacz.

  Telefon waży 187 g.

  Największą wadę tej wersji dwunastki jest brak wsparcia dla sieci 5G.

 • Letnia oferta Plus i Plush Na Kartę: 10 zł za 1 grosz na doładowanie

  Plus i Plush Na Kartę wprowadziły letnią promocję, którą można znaleźć na stacjach MOL Polska.

  Kupując starter Plusa lub Plush Na Kartę na stacji MOL Polska, po jego zarejestrowaniu, zyskacie doładowanie o wartości 10 zł za symboliczny 1 grosz.

  Środki te możecie wykorzystać na zakup pakietów lub korzystanie z aktualnych promocji.

  Dostępne są nadal oferty 400 GB ekstra w Plus Na Kartę oraz 500 GB ekstra w Plush Na Kartę, które można aktywować zgadzając się na otrzymywanie treści marketingowych.

  Promocja „1 grosz za doładowanie 10 zł” trwa do końca lipca.

 • Letnia oferta Plus i Plush Na Kartę: 10 zł za 1 grosz na doładowanie

  Plus i Plush Na Kartę wprowadziły letnią promocję, którą można znaleźć na stacjach MOL Polska.

  Kupując starter Plusa lub Plush Na Kartę na stacji MOL Polska, po jego zarejestrowaniu, zyskacie doładowanie o wartości 10 zł za symboliczny 1 grosz.

  Środki te możecie wykorzystać na zakup pakietów lub korzystanie z aktualnych promocji.

  Dostępne są nadal oferty 400 GB ekstra w Plus Na Kartę oraz 500 GB ekstra w Plush Na Kartę, które można aktywować zgadzając się na otrzymywanie treści marketingowych.

  Promocja „1 grosz za doładowanie 10 zł” trwa do końca lipca.

 • Letnia oferta Plus i Plush Na Kartę: 10 zł za 1 grosz na doładowanie

  Plus i Plush Na Kartę wprowadziły letnią promocję, którą można znaleźć na stacjach MOL Polska.

  Kupując starter Plusa lub Plush Na Kartę na stacji MOL Polska, po jego zarejestrowaniu, zyskacie doładowanie o wartości 10 zł za symboliczny 1 grosz.

  Środki te możecie wykorzystać na zakup pakietów lub korzystanie z aktualnych promocji.

  Dostępne są nadal oferty 400 GB ekstra w Plus Na Kartę oraz 500 GB ekstra w Plush Na Kartę, które można aktywować zgadzając się na otrzymywanie treści marketingowych.

  Promocja „1 grosz za doładowanie 10 zł” trwa do końca lipca.

 • Najlepsze roboty sprzątające można kupić teraz 50 procent taniej

  Flagowe roboty sprzątające Dreame L10 Ultra i Dreame L20 Ultra dostępne są teraz w bardzo atrakcyjnej promocyjnej cenie.

  Regularna cena modelu Dreame L10 Ultra wynosi 3 599 zł, jednak dzięki rabatowi w wysokości 51% można go teraz nabyć za 1 749 zł. Warto zaznaczyć, że najniższa cena tego produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki wynosiła 2 099 zł.

  Za Dreame L20 Ultra standardowo zapłacimy 4 899 zł. Przy rabacie w wysokości 38% koszt tego robota sprzątającego wynosi 3 049 zł. Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki wynosiła 4 149 zł.

  Specyfikacja techniczna Dreame L10 Ultra:

  • Pojemność akumulatora: 5200 mAh
  • Moc ssąca: 5300 Pa
  • Pojemność zbiornika na kurz: 350 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 80 ml
  • Czas pracy: do 210 min
  • Funkcja mopowania: tak (pady mopujące)
  • Funkcja samoczyszczenia: tak
  • System nawigacji: LDS z algorytmem SLAM
  • Funkcje: automatyczne opróżnianie zbiornika na kurz, system Dual Boost 2.0
  • Typ filtra: EPA (RHF5)
  • Kompatybilność: aplikacja Dreamehome, Amazon Alexa, Siri, Google Assistant

  Z promocji można skorzystać tutaj.

  Specyfikacja techniczna Dreame L20 Ultra:

  • Pojemność akumulatora: 6 400mAh
  • Moc ssąca: 7 000 Pa
  • Pojemność zbiornika na kurz: 300 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 80 ml
  • Czas pracy: do 260 minut
  • Funkcja mopowania: tak (pady mopujące)
  • Funkcja samoczyszczenia: tak
  • System nawigacji Pathfinder
  • Funkcje: automatyczne uzupełnianie i opróżnianie zbiorników na wodę i kurz, 4 poziomy ssania, 3 poziomy przepływu wody, podświetlenie LED, wysuwane pady mopujące
  • Typ filtra: EPA (RHF8)
  • Kompatybilność: aplikacja Mi Home i Dreamehome app, Amazon Alexa, Google Assistant, Siri

  Z promocji można skorzystać tutaj.

  Nasz test Dreame X40 Ultra można przeczytać tutaj.

 • Najlepsze roboty sprzątające można kupić teraz 50 procent taniej

  Flagowe roboty sprzątające Dreame L10 Ultra i Dreame L20 Ultra dostępne są teraz w bardzo atrakcyjnej promocyjnej cenie.

  Regularna cena modelu Dreame L10 Ultra wynosi 3 599 zł, jednak dzięki rabatowi w wysokości 51% można go teraz nabyć za 1 749 zł. Warto zaznaczyć, że najniższa cena tego produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki wynosiła 2 099 zł.

  Za Dreame L20 Ultra standardowo zapłacimy 4 899 zł. Przy rabacie w wysokości 38% koszt tego robota sprzątającego wynosi 3 049 zł. Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki wynosiła 4 149 zł.

  Specyfikacja techniczna Dreame L10 Ultra:

  • Pojemność akumulatora: 5200 mAh
  • Moc ssąca: 5300 Pa
  • Pojemność zbiornika na kurz: 350 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 80 ml
  • Czas pracy: do 210 min
  • Funkcja mopowania: tak (pady mopujące)
  • Funkcja samoczyszczenia: tak
  • System nawigacji: LDS z algorytmem SLAM
  • Funkcje: automatyczne opróżnianie zbiornika na kurz, system Dual Boost 2.0
  • Typ filtra: EPA (RHF5)
  • Kompatybilność: aplikacja Dreamehome, Amazon Alexa, Siri, Google Assistant

  Z promocji można skorzystać tutaj.

  Specyfikacja techniczna Dreame L20 Ultra:

  • Pojemność akumulatora: 6 400mAh
  • Moc ssąca: 7 000 Pa
  • Pojemność zbiornika na kurz: 300 ml
  • Pojemność zbiornika na wodę: 80 ml
  • Czas pracy: do 260 minut
  • Funkcja mopowania: tak (pady mopujące)
  • Funkcja samoczyszczenia: tak
  • System nawigacji Pathfinder
  • Funkcje: automatyczne uzupełnianie i opróżnianie zbiorników na wodę i kurz, 4 poziomy ssania, 3 poziomy przepływu wody, podświetlenie LED, wysuwane pady mopujące
  • Typ filtra: EPA (RHF8)
  • Kompatybilność: aplikacja Mi Home i Dreamehome app, Amazon Alexa, Google Assistant, Siri

  Z promocji można skorzystać tutaj.

  Nasz test Dreame X40 Ultra można przeczytać tutaj.

 • Nowe promocje na smartfony realme

  Do 25 lipca najnowsze smartfony z serii realme GT 6 są dostępne w obniżonych cenach:

  • realme GT 6T (8/256) – 2399 zł (300 zł taniej)
  • realme GT 6 (12/256) – 2899 zł (300 zł taniej)
  • realme GT 6 (16/512) – 3199 zł (300 zł taniej)

  Urządzenia te można nabyć w sieciach sklepów Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x-Kom i Komputronik, a także na maxelektro.pl oraz realmeshop.pl.

  Dodatkowo, do 25 lipca, smartfon realme C63 (8/256) jest dostępny w cenie 749 zł (100 zł taniej) w Media Expert oraz na realmeshop.pl.

 • Nowe promocje na smartfony realme

  Do 25 lipca najnowsze smartfony z serii realme GT 6 są dostępne w obniżonych cenach:

  • realme GT 6T (8/256) – 2399 zł (300 zł taniej)
  • realme GT 6 (12/256) – 2899 zł (300 zł taniej)
  • realme GT 6 (16/512) – 3199 zł (300 zł taniej)

  Urządzenia te można nabyć w sieciach sklepów Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, x-Kom i Komputronik, a także na maxelektro.pl oraz realmeshop.pl.

  Dodatkowo, do 25 lipca, smartfon realme C63 (8/256) jest dostępny w cenie 749 zł (100 zł taniej) w Media Expert oraz na realmeshop.pl.

 • Tak działa internet mobilny w Azji Płd.-Wsch. – Tajlandia, Filipiny, Malezja, Indonezja, Wietnam i Singapur

  Rfbenchmark sprawdził jakość internetu w krajach takich jak Tajlandia, Filipiny, Malezja, Indonezja, Wietnam i Singapur.

  Dostępność Internetu mobilnego jest dość zróżnicowana – w miastach i głównych ośrodkach gospodarczych sygnał jest na ogół silny i stabilny, ale obszary wiejskie nadal borykają się z problemem słabszej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dodatkowo, ukształtowanie terenu, takie jak górzyste obszary Wietnamu czy rozległe wyspy Indonezji i Filipin, stanowi wyzwanie dla rozbudowy sieci. Rządy wielu z tych krajów, wraz z prywatnymi firmami, inwestują znaczne środki w rozbudowę sieci 4G i wdrażanie technologii 5G, aby zlikwidować te dysproporcje i umożliwić szerszy dostęp do szybkiego Internetu mobilnego.

  Turyści podróżujący do Azji Południowo-Wschodniej powinni zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z korzystaniem z Internetu mobilnego. Przede wszystkim warto zorientować się, jakie lokalne karty SIM są dostępne i które z nich oferują najlepsze pakiety danych oraz zasięg. W wielu krajach tego regionu, takich jak Tajlandia, Malezja czy Wietnam, zakup karty SIM na lotnisku lub w mieście jest stosunkowo łatwy i niedrogi, a operatorzy oferują różnorodne plany, które mogą być dostosowane do potrzeb turystów.

  Kolejną istotną kwestią jest jakość i szybkość połączenia internetowego. W dużych miastach i turystycznych kurortach, takich jak Bangkok, Bali czy Kuala Lumpur, można spodziewać się dobrego zasięgu i szybkiego Internetu. Jednakże, w bardziej odległych regionach i na mniejszych wyspach, sygnał może być słabszy lub niestabilny.

  Podróżujący do Azji powinni również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. W kawiarniach, hotelach i restauracjach często dostępne są darmowe sieci, jednak mogą one nie być w pełni zabezpieczone. Korzystanie z VPN (Virtual Private Network) może pomóc w ochronie prywatności i danych osobowych podczas korzystania z publicznych hotspotów.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego na Filipinach?

  Na Filipinach działają trzej główni operatorzy komórkowi: Smart Communications, Globe Telecom oraz Dito Telecommunity. Smart i Globe to dwaj najwięksi gracze na rynku, z bazą przekraczającą 50 milionów subskrybentów każdy. Oprócz nich funkcjonuje kilka aktywnych wirtualnych operatorów sieci komórkowych (MVNO) oraz marek mobilnych, oferujących różnorodne plany.

  Cherry Prepaid, działający na infrastrukturze Globe Telecom, proponuje proste plany przedpłacone i urządzenia mobilne. Sun Cellular i TNT, marki należące odpowiednio do Smart i Globe Telecom, oferują zarówno plany przedpłacone, jak i abonamentowe, skierowane do klientów poszukujących przystępnych rozwiązań. TM, druga marka Globe Telecom, koncentruje się na ofertach przedpłaconych. Warto również wspomnieć o malezyjskim MVNO Redone Mobile, który planuje ekspansję na Filipiny, choć obecnie działa jedynie w Tajlandii.

  Szybkość Internetu mobilnego na Filipinach jest zadowalająca, choć ustępuje jakości połączeń w innych krajach regionu. Średnia prędkość pobierania wynosi 30,77 Mb/s, a prędkość wysyłania to 8,1 Mb/s. Warto również podkreślić niski ping na poziomie około 25 ms, który zapewnia stosunkowo płynne i stabilne połączenia, co jest istotne zarówno dla codziennego użytkowania, jak i bardziej wymagających aplikacji.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego w Indonezji?

  Indonezja, czwarty najludniejszy kraj na świecie, ma bardzo konkurencyjny sektor telekomunikacyjny, obsługujący zróżnicowaną populację. Największym operatorem jest Telkomsel, będący spółką zależną Telkom Indonesia i Singtel. Kolejnymi dużymi graczami są Indosat Ooredoo, należący do katarskiej grupy Ooredoo, oraz XL Axiata, będący częścią malezyjskiej grupy Axiata. Tri Indonesia (3), będący częścią Hutchison Asia Telecom Group, oraz prywatny operator Smartfren, skoncentrowany na usługach 4G i 5G, również odgrywają znaczącą rolę na rynku. Wszystkie te firmy oferują szeroką gamę usług w różnych regionach kraju, zapewniając użytkownikom wiele opcji do wyboru.

  W badaniu RFBENCHMARK Indonezja wypadła najsłabiej w regionie pod względem prędkości Internetu mobilnego. Zanotowano najniższą średnią prędkość pobierania, wynoszącą 29,3 Mb/s, oraz najgorszy wynik pod kątem pingu, który osiągnął 26 ms. Pomimo tych wyników, prędkość wysyłania danych była stosunkowo wysoka i wynosiła 14,6 Mb/s. Chociaż te parametry mogą nie dorównywać standardom innych krajów w regionie, użytkownicy wciąż mogą korzystać z Internetu mobilnego na zadowalającym poziomie.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego w Malezji?

  W Malezji rynek Internetu mobilnego jest dobrze rozwinięty, z 5 głównymi operatorami komórkowymi oraz 9 wirtualnymi operatorami sieci komórkowych (MVNO). Największym graczem jest CelcomDigi, z 20,3 milionami subskrybentów. Na drugim miejscu znajduje się Maxis/Hotlink, z ponad 11,67 milionami użytkowników. Kolejnymi istotnymi operatorami są U Mobile, Unifi oraz Yes, które zbudowały znaczne bazy abonentów dzięki wieloletniej działalności.

  Wszyscy główni operatorzy, w tym CelcomDigi, Maxis, U Mobile, Unifi i Yes, rozszerzyli swoje sieci, przechodząc od 2G do wsparcia technologii 3G/4G, a niektórzy także 5G, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów. 

  Karty SIM głównych operatorów są powszechnie dostępne, ale w obszarach wiejskich mogą być dostępne tylko oferty jednego lub dwóch dostawców. Aby uniknąć niedogodności, najlepiej zakupić karty SIM na lotniskach lub w turystycznych częściach miast.
  Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Malezji są na bardzo wysokim poziomie, co plasuje ten kraj w czołówce regionu Azji Południowo-Wschodniej. Średnia prędkość pobierania danych wynosi imponujące 93,65 Mb/s, prędkość wysyłania to 22,25 Mb/s, a ping na poziomie 25 ms.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego w Singapurze?

  Singapur to w skali globalnej jeden z najlepiej rozwiniętych technologicznie krajów. Ma to swoje odbicie w kwestii dostępności, a także jakości Internetu mobilnego. W Singapurze działają dwa główne typy operatorów komórkowych: pełnoprofilowi operatorzy sieci mobilnych (MNO) i wirtualni operatorzy sieci mobilnych (MVNO).

  Pełnoprofilowi operatorzy, tacy jak Singtel, StarHub i M1, posiadają własną infrastrukturę, czyli wieże telekomunikacyjne, stacje bazowe i inne urządzenia, które umożliwiają komunikację mobilną. Te trzy firmy oferują różnorodne usługi mobilne, takie jak połączenia głosowe, transmisja danych i wiadomości, zapewniając doskonałe pokrycie całego kraju.

  MVNO, czyli wirtualni operatorzy, nie mają własnej infrastruktury sieciowej. Zamiast tego, wynajmują pojemność sieci od pełnoprofilowych operatorów. Zazwyczaj oferują bardziej wyspecjalizowane usługi, takie jak tanie plany taryfowe lub plany skierowane do konkretnych grup klientów.

  Dzięki zaawansowanej infrastrukturze i nowoczesnym technologiom, użytkownicy w Singapurze mogą korzystać z bardzo szybkiego i niezawodnego Internetu mobilnego. Średnia prędkość pobierania danych wynosi imponujące 93,65 Mb/s, a prędkość wysyłania to 22,25 Mb/s. Odnotowuje się także niskie wartości ping, które utrzymują się na średnim poziomie 25 ms.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego w Tajlandii?

  Na koniec 2023 roku w Tajlandii działało trzech głównych operatorów komórkowych: AIS, DTAC i TrueMove. Rynek mobilny w Tajlandii jest bardzo rozwinięty, z łączną liczbą abonentów wynoszącą 98 032 500, co przy populacji wynoszącej 66 052 615 daje wskaźnik penetracji rynku na poziomie 148%.

  AIS to największy operator komórkowy w Tajlandii, posiadający ponad 40 milionów abonentów. Oferuje różnorodne usługi, w tym sieci 3G i 4G oraz mobilny internet i usługi danych. AIS ma około 45,51% udziału w rynku.

  Po fuzji DTAC i TrueMoveH (TRUE), powstał drugi co do wielkości operator komórkowy w Tajlandii, z udziałem rynkowym na poziomie około 52,92% w 2023 roku. DTAC jest znany jako jeden z czołowych dostawców pakietów danych dla turystów.

  Przed fuzją, TrueMove był trzecim największym operatorem komórkowym w Tajlandii, jednak po połączeniu z DTAC stał się jednym z najważniejszych graczy na rynku.

  Oprócz głównych operatorów, w Tajlandii działa wiele wirtualnych operatorów sieci komórkowych (MVNO), korzystających z infrastruktury głównych operatorów. Do najbardziej znanych należą National Telecom, Feels, Red One, Penguin SIM oraz I-KOOL 3G.

  Tajlandia, biorąc pod uwagę inne kraje w regionie, oferuje stosunkowo dobrą szybkość Internetu mobilnego, ale plasuje się w środku stawki. Średnia prędkość pobierania danych wynosi 49,25 Mb/s, a prędkość wysyłania to 14,5 Mb/s. Ping wynoszący 24 ms jest zbliżony do średniej w całym regionie Indochin.

  Jaka jest szybkość Internetu mobilnego w Wietnamie?

  Rynek operatorów komórkowych w Wietnamie jest zdominowany przez kilku głównych graczy, którzy oferują szeroki zakres usług telekomunikacyjnych iinternetowych. Największym operatorem jest Viettel Telecom, znany z szerokiego zasięgu i innowacyjnych usług 4G i 5G. Vinaphone, drugi co do wielkości państwowy operator, również zapewnia niezawodne usługi mobilne, a Mobiphone, kolejny państwowy gracz, wyróżnia się atrakcyjnymi planami taryfowymi i promocjami. Vietnamobile, prywatny operator, koncentruje się na rynkach miejskich i oferuje konkurencyjne ceny oraz różnorodne plany taryfowe, przyciągając młodszych użytkowników. Gmobile, najmniejszy z głównych operatorów, kieruje swoją ofertę głównie do klientów w mniejszych miastach i obszarach wiejskich, oferując przystępne cenowo usługi. 

  Średnia prędkość pobierania danych w Wietnamie wynosi 45,18 Mb/s, co umożliwia sprawne korzystanie z Internetu i streamowanie wideo. Z kolei średnia prędkość wysyłania danych wynosi 21,3 Mb/s, co jest jednym z wyróżniających się wyników w regionie, pozwalając na szybkie przesyłanie plików. Ping na poziomie 23 ms zapewnia niskie opóźnienia, co jest istotne dla użytkowników aplikacji w czasie rzeczywistym. 

 • Polacy w finale europejskiej edycji Seeds for the Future 2024 w Rzymie

  W dniach 1-5 lipca w Rzymie odbyła się europejska edycja programu Seeds for the Future.

  W wydarzeniu wzięło udział 145 wybitnych studentów z 23 europejskich krajów, w tym 10 studentów z Polski, których zgłoszenia w procesie rekrutacji wyróżniły się na tle pozostałych kilkuset kandydatów. 

  W ramach europejskiej odsłony programu Seeds for the Future 2024 zespoły z Polski również miały szansę zaprezentować swoje osiągnięcia. 10 studentek i studentów zostało podzielonych na dwie pięcioosobowe drużyny, które przez tydzień pobytu w stolicy Włoch, pod okiem mentorów – razem z innymi drużynami z całej Europy - pracowali nad własnymi projektami Tech4Good.

  Pierwszy zespół, który przyjął nazwę Sie-ma, zaprezentował koncepcję aplikacji, która ułatwia ludziom dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki spersonalizowanej grywalizacji, monitorowaniu parametrów zdrowotnych i możliwości prowadzenia dziennika, aplikacja pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć emocje. Motywuje ich również do działania i ułatwia przygotowanie się do wizyt lekarskich, czyniąc je bardziej efektywnymi. Aplikacja Sie-ma będzie wykorzystywać technologie Huawei, takie jak sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych w chmurze.

  Drugim polskim zespołem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce drużyn z całej Europy był Beelivers. Studenci z najlepszych polskich uczelni technicznych zaprezentowali projekt, którego głównym założeniem jest ratowanie pszczół. Wykorzystując Huawei Cloud, kamera zamontowana w ulu miałaby analizować obraz, a system wykrywać roztocza wywołujące śmiertelną chorobę pszczół - warrozę. Następnie system automatycznie zastosuje w ulu dym na bazie ziół, który zwalczy roztocza, nie szkodząc przy tym pszczołom.

  Najbardziej wyjątkowe osiągnięcia uczestników programu Seeds for the Future zostały nagrodzone podczas uroczystości stanowiącej kulminacyjny moment ceremonii zamknięcia. Dwie najlepsze grupy, Anaphero z Irlandii i BioBuddy z Holandii, otrzymały nagrody w postaci udziału w globalnym konkursie Tech4Good, który odbędzie się w przyszłym roku w Chinach. Natomiast nagrodę publiczności otrzymał zespół Nordic Shine z Finlandii.

 • Wraca temat chińskiego sprzętu w niemieckich sieciach komórkowych

  Według agencji Reuters, niemiecki rząd i operatorzy telefonii komórkowej są blisko uzgodnienia terminów i etapów, które będą miały na celu stopniowe wycofywanie komponentów chińskich firm z niemieckich sieci mobilnych.

  Zgodnie ze wstępnym porozumieniem operatorzy do 2026 r. pozbędą się z krajowej sieci rdzeniowej technologii takich firm jak Huawei i ZTE.

  Źródła twierdzą jednak, że ostateczna umowa nie został jeszcze podpisana.

  W drugiej fazie (do 2029 r.),  sprzęt chińskich producentów anten i radiolinii powinien zostać całkowicie wyeliminowany.

  Poproszone o komentarz niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych powiedziało agencji Reuters, że rozmowy rządu z operatorami komórkowymi są w toku.

  Chińska ambasada w Niemczech nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

  Niemcy są uważane za opóźnione we wdrażaniu środków bezpieczeństwa Unii Europejskiej dla sieci 5G.

  Pełna treść artykułu znajduje się tutaj.

 • Apple otworzy w Europie dostęp do płatności NFC

  Komisja Europejska uznała zobowiązania zaproponowane przez Apple dotyczące płatności NFC.

  Zobowiązania te są odpowiedzią na obawy Komisji dotyczące konkurencji związane z odmową Apple przyznania konkurentom dostępu do standardowej technologii używanej do płatności zbliżeniowych za pomocą iPhone'ów.

  Apple Pay to własny portfel mobilny Apple, który umożliwia użytkownikom iPhone'ów płacenie za pomocą ich urządzeń w sklepach i online.

  Apple kontroluje każdy aspekt swojego ekosystemu, w tym warunki dostępu dla deweloperów portfeli mobilnych.

  W swoim dochodzeniu Komisja wstępnie stwierdziła, że Apple nadużyło swojej dominującej pozycji, odmawiając udostępnienia wejścia NFC w iOS konkurencyjnym deweloperom portfeli mobilnych, rezerwując taki dostęp tylko dla Apple Pay.

  Według komisji, odmowa Apple wykluczyła rywali Apple Pay z rynku i doprowadziła do mniejszej innowacyjności i wyboru dla użytkowników mobilnych portfeli iPhone'a.

  Takie zachowanie może naruszać art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje nadużywania pozycji dominującej.

  Apple początkowo zaproponowało następujące zobowiązania:

  • Umożliwienie zewnętrznym dostawcom portfeli dostępu do wejścia NFC na urządzeniach iOS bezpłatnie, bez konieczności korzystania z Apple Pay lub Apple Wallet. Apple umożliwi dostęp do NFC w trybie emulacji karty hosta ("HCE"). HCE pozwala bezpiecznie przechowywać dane uwierzytelniające płatności i realizować transakcje za pomocą NFC, bez polegania na bezpiecznym elemencie w urządzeniu.
  • Zastosowanie sprawiedliwej, obiektywnej, przejrzystej i niedyskryminującej procedury oraz kryteriów kwalifikowalności w celu przyznania dostępu do NFC zewnętrznym deweloperom aplikacji portfeli mobilnych.
  • Umożliwienie użytkownikom łatwego ustawiania aplikacji do płatności HCE jako domyślnej aplikacji do płatności w sklepach oraz korzystania z odpowiednich funkcji, takich jak Field Detect (która otwiera domyślną aplikację płatniczą użytkownika, gdy zablokowany iPhone zostanie przedstawiony czytnikowi NFC), Double-click (która uruchamia domyślną aplikację płatniczą po dwukrotnym kliknięciu przycisku bocznego lub głównego telefonu) oraz narzędzia uwierzytelniające, takie jak Touch ID, Face ID i hasło urządzenia.
  • Ustanowienie mechanizmu  monitorowania i oddzielnego systemu rozstrzygania sporów, aby umożliwić niezależny przegląd decyzji Apple ograniczających dostęp.
  • Zastosowanie wyżej wymienionych zobowiązań do wszystkich zewnętrznych deweloperów aplikacji mobilnych mających siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym ("EOG") oraz do wszystkich użytkowników systemu iOS posiadających identyfikator Apple ID zarejestrowany w EOG, również podczas tymczasowych podróży poza EOG.

  W okresie od 19 stycznia 2024 r. do 19 lutego 2024 r. Komisja przeprowadziła testy rynkowe zobowiązań Apple i skonsultowała się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami trzecimi, aby sprawdzić, czy usuną one jej obawy dotyczące konkurencji. W świetle wyników tego testu rynkowego Apple zmieniło pierwotną propozycję i zobowiązało się:

  • Rozszerzenia możliwości inicjowania płatności za pomocą aplikacji płatniczych HCE w innych terminalach certyfikowanych przez branżę, takich jak telefony sprzedawców lub urządzenia używane jako terminal (tzw. SoftPOS), jeśli jest to włączone.
  • Wyraźne potwierdzenie, że deweloperzy HCE nie są pozbawieni możliwości łączenia funkcji płatności HCE z innymi funkcjami lub przypadkami użycia NFC.
  • Usunięcie wymogu posiadania przez deweloperów licencji dostawcy usług płatniczych ("PSP") lub wiążącej umowy z PSP w celu uzyskania dostępu do danych wejściowych NFC.
  • Umożliwienie deweloperom dostępu do NFC w celu wstępnego tworzenia aplikacji płatniczych dla zewnętrznych dostawców portfeli mobilnych.
  • Aktualizacja architektury HCE w celu zapewnienia zgodności ze zmieniającymi się standardami branżowymi wykorzystywanymi przez Apple Pay oraz kontynuowanie aktualizacji standardów, nawet jeśli nie są one już wdrażane przez Apple Pay, pod pewnymi warunkami.
  • Umożliwienie deweloperom monitowania użytkowników o łatwe skonfigurowanie domyślnej aplikacji płatniczej i przekierowywanie użytkowników do domyślnej strony ustawień NFC, umożliwiając domyślną konfigurację za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
  • Zgodność z tymi samymi standardami branżowymi, co deweloperzy aplikacji płatniczych HCE oraz ochrona poufnych informacji uzyskanych w kontekście audytu.
  • Skrócenie terminów rozstrzygania sporów. Ponadto Apple zaoferowało dodatkową niezależność i gwarancje proceduralne dla powiernika monitorującego.

  Komisja uznała, że ostateczne zobowiązania Apple rozwieją jej obawy o konkurencję związane z ograniczeniem przez Apple dostępu zewnętrznych deweloperów portfeli mobilnych do płatności NFC w sklepach dla użytkowników iOS z EOG. W związku z tym postanowiła uczynić je prawnie wiążącymi dla Apple.

  Zobowiązania pozostaną w mocy przez dziesięć lat i będą miały zastosowanie w całym EOG. Ich wdrażanie będzie monitorowane przez wyznaczonego przez Apple powiernika monitorującego, który będzie składał sprawozdania Komisji przez ten sam okres.

  Po wszczęciu formalnego postępowania antymonopolowego w sprawie zachowania Apple w czerwcu 2020 r., w maju 2022 r. Komisja przesłała Apple pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. W styczniu 2024 r. Komisja przeprowadziła test rynkowy pierwszego zestawu zobowiązań Apple. Równolegle do dzisiejszej decyzji w sprawie zobowiązań na podstawie art. 9, Komisja przyjęła dziś również drugą decyzję zamykającą dochodzenie w sprawie ograniczeń online i domniemanej odmowy dostępu do Apple Pay dla określonych produktów konkurentów, które Komisja również wszczęła w czerwcu 2020 roku. Ta druga decyzja zamyka również wszystkie postępowania w odniesieniu do Wielkiej Brytanii, która nie jest już częścią EOG.

  Jeśli dana firma nie dotrzyma zobowiązań, Komisja może nałożyć grzywnę w wysokości do 10% jej całkowitego rocznego obrotu, bez konieczności stwierdzenia naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych, lub okresową karę pieniężną w wysokości 5% dziennego obrotu za każdy dzień nieprzestrzegania przepisów.

 • Telefony w niższych cenach dla firm - nowa edycja promocji w Orange

  W ramach akcji "Wakacyjne smartokazje" w Orange zostały obniżone ceny kolejnych urządzeń dla przedsiębiorców.

  Cenowe smartokazje to wybrane sprzęty, które Orange proponuje klientom biznesowym z umową na raty w Planach Firmowych i Internecie Biurowym.

  Obecnie wybrano 6 urządzeń, które można kupić nawet do 50% taniej. Okazje potrwają od 11 lipca do 12 sierpnia. Oferta jest dostępna z umową na raty i z abonamentem na 36 miesięcy.

  Telefony w promocji: