Huawei FreeBuds 4i - test

Drukuj
Huawei FreeBuds 4i
Huawei FreeBuds 4i

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Słuchawki TWS to teraz najmodniejszy dodatek do naszych smartfonów. TWS to skrót od True Wireless Sound. Takie słuchawki mają łatwo nosić w kieszeni, ich podłączenie ma być szybkie i bezproblemowe oraz mają oferować dobrą jakość dźwięku. Droższe modele mają też aktywną redukcję szumu. Huawei FreeBuds 4i kosztują zaledwie 249 zł, a oferują nam wszystkie zalety słuchawek TWS, ale mają też oczywiście kilka wad.

Główne wady i zalety Huawei FreeBuds 4i

Zalety Huawei FreeBuds 4i:

  • Poręczne opakowanie
  • Wygodne w użytkowaniu – nie wypadają z uszu
  • Dobra jakość rozmów głosowych – wysokiej jakości mikrofony po 2 na każdą słuchawkę
  • Jest tryb aktywnej redukcji szumów i tryb transparentny – redukcja szumów spełnia swoją rolę
  • Można wstrzymać odtwarzanie, odebrać połączenie i przełączyć tryb ANC prosto ze słuchawki
  • Aplikacja AI life umożliwia dodatkową konfigurację gestów
  • Gdy słuchawki są połączone z AI Life zatrzymują odtwarzanie po wyjęciu z ucha
  • Wsparcie BT 5.2
  • Długi czas działania na baterii – bardzo długi w tej kategorii produktów
  • Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości

Wady Huawei FreeBuds 4i:

  • Automatyczna propozycja parowania działa tylko na urządzeniach Huawei z EMUI 10 lub nowszym
  • Wyjmowanie słuchawek z etui wymaga pewnej wprawy
  • Aplikacja AI Life w sklepie Google Play ma starszą wersję i nie rozpoznaje słuchawek Huawei FreeBuds 4i - na innych telefonach niż Huawei oznacza to instalowanie aplikacji AI Life z pliku APK pobranego przez przeglądarkę
  • Bez aplikacji nie można zaktualizować oprogramowania słuchawek, podejrzeć naładowania baterii etui, skonfigurować gestów i korzystać z pauzy, gdy wyjmiemy słuchawkę z ucha

Huawei FreeBuds 4i

Jak oceniamy design? – ocena 4+

W pudełku znajdziemy etui, które jest niezbędnym elementem zestawu, słuchawki, kabel USB C – USB A oraz dwie pary gumowych końcówek w rozmiarze S i L.

Słuchawki można naładować kablem USB C jedynie, gdy są schowane w etui. Ma ono własną baterię, którą doładuje słuchawki, gdy te znajdują się w środku, nawet jeśli kabel ładowania nie jest podłączony. Parowanie słuchawek możliwe jest za sprawą przycisku umieszczonego na prawym boku obudowy. Z przodu etui znajduje się też dioda, która sygnalizuje ładowanie, poziom naładowania baterii i tryb parowania.

Każda ze słuchawek składa się z obudowy z tworzywa i gumowej końcówki umieszczanej w uchu. Są to więc słuchawki typu dokanałowego, które zapewniają izolację od dźwięków otoczenia dzięki samej swojej konstrukcji. Gumowe końcówki podnoszą komfort dopasowując się do kanału słuchowego. Trzeba pamiętać, że konieczne jest szczelne dopasowanie słuchawki, aby dźwięk miał pełne brzmienie – częściowe wysunięcie się końcówki z ucha spowoduje, że dźwięk będzie bardziej płaski i z mniejszą ilością basu. To cecha wszystkich słuchawek dokanałowych.

Obłe etui jest na tyle nieduże, że bez problemu zmieści się w kieszeni każdych spodni - waży 36 gramów. Każda ze słuchawek waży około 5,5 grama. Można używać obu słuchawek albo włożyć do ucha tylko jedną z nich, co pozwoli na lepszy kontakt z otoczeniem.

Dla moich uszu słuchawki były wygodne i nie zdarzyło się, aby jedna ze słuchawek sama z siebie wypadła z ucha. Jednak, aby cieszyć się optymalnym brzmieniem raz na jakiś czas poprawiałem ułożenie słuchawek w uszach, co nie było specjalnie uciążliwe.

Każda ze słuchawek ma panel dotykowy i rozróżnia gest podwójnego dotknięcia i przytrzymania. Domyślnie przypisane funkcje to play/pauza lub odbieranie/zakończenie połączenia oraz zmiana trybu działania redukcji szumów. Słuchawki przytrzymywane są w etui magnetycznie i z powodu swoich obłych i niewielkich kształtów wyjęcie ich wymaga pewnej wprawy i precyzji – nie zawsze udaje mi się to za pierwszym razem. Nie da się również nie zauważyć kopiowania designu Apple AirPods Pro, ale Huawei nie jest w tym procederze osamotniony, bo niemal każdy chiński producent ma takie bezpośrednie inspiracje na sumieniu.

Huawei FreeBuds 4i

Huawei FreeBuds 4i

Co sądzimy o podstawowych funkcjach i dźwięku? – ocena 5-

Przez podstawowe funkcje rozumiem takie, które działają po sparowaniu z dowolnym telefonem, bez aplikacji i dodatkowej konfiguracji. Otwieramy etui, przytrzymujemy przycisk parowania, na telefonie otwieramy menu Bluetooth i wybieramy słuchawki z listy – to wszystko.

Po pierwsze Huawei FreeBuds 4i oferują dobrą jakość rozmów głosowych, co jest piętą achillesową zaskakująco dużej liczby słuchawek bezprzewodowych dedykowanych do połączenia ze smartfonem. Nie zdarzyło się, aby rozmówca skarżył się, że mnie źle słyszy. Do rozmowy można używać obu, bądź tylko jednej ze słuchawek, co uważam za bardzo wygodne rozwiązanie. Już za sam fakt bezproblemowych rozmów słuchawki te mają u mnie dużego plusa, bo to jedna z najważniejszych funkcji tego typu akcesoriów.

Drugą cechą wyróżniającą te słuchawki jest aktywna redukcja szumu, która oferuje trzy tryby pracy – redukcja hałasu włączona, wyłączona oraz tryb świadomość. Jak wspomniałem wcześniej, już sama konstrukcja słuchawek dokanałowych oferuje izolację od dźwięków otoczenia. Wciąż jednak, gdy obok przejeżdża tramwaj, idziemy wzdłuż ruchliwej ulicy albo w pobliżu pracuje odkurzacz słychać szum, który utrudnia skupienie się na tym czego słuchamy. Wtedy z pomocą przychodzi aktywna redukcja szumu, która mikrofonami rejestruje dźwięki otoczenia i emituje je do ucha słuchacza w przeciwfazie, tak aby się wzajemnie zniwelowały. Najskuteczniejsza redukcja szumu występuje w dużych słuchawkach nausznych i osiągnięcie identycznego poziomu w małych słuchawkach dokanałowych jak dotąd chyba nikomu się nie udało. Można jednak śmiało powiedzieć, że redukcja szumu określana skrótem ANC w przypadku Huawei FreeBuds 4i działa i oferuje istotną poprawę komfortu słuchania. Szum otoczenia nie znika do zera, ale staje się zauważalnie cichszy i mniej przeszkadzający w odsłuchu.

Tryb świadomości ma odwrotne zadanie – nasłuchuje dźwięków otoczenia i przepuszcza je do środka, tak aby zniwelować efekt pasywnego zredukowania szumu spowodowanego zatkanym kanałem słuchowym. To tryb, który pozwala jednocześnie słuchać muzyki i otoczenia, aby usłyszeć, że ktoś do nas mówi, albo uchronić się przed nadjeżdżającym samochodem. Faktycznie w trybie świadomości słychać wyraźnie więcej otoczenia niż z nieaktywnym ANC, czy nawet nie włączonym dźwiękiem tylko uchem zatkanym samą słuchawką. Nie wszystkie dźwięki są jednak w tym trybie czytelne i nie zdecydowałbym się tak prowadzić rozmowy, nawet po zatrzymaniu muzyki. To wyjście służące raczej temu, aby się w ogóle zorientować, że ktoś do nas mówi i uniknąć niezręcznej sytuacji, niż aby korzystać z niego tak jakbyśmy w ogóle nie mieli słuchawek w uszach.

Jakość dźwięku Huawei FreeBuds 4i oceniam na dobry z plusem. Nie mam problemu ze słuchaniem ulubionej muzyki na tych słuchawkach i nie czuję, że jest ona okaleczona. Zwłaszcza podczas codziennej rutyny, podróży, załatwiania codziennych spraw niuanse nie mają aż takiego znaczenia, a słuchawki przekonują mnie swoją wygodą. Nie brakuje basu, pasmo jest zrównoważone, nie słychać też szumu czy zniekształceń. Charakterystyka dźwięku jest raczej ciepła niż neutralna, ale sprzyja to mniejszemu zmęczeniu podczas dłuższego słuchania. Jeśli można oczekiwać czegoś więcej od droższych słuchawek dokanałowych, to trochę więcej szczegółowości i przestrzeni, ale nie szukałbym tego w tym przedziale cenowym, nawet wśród słuchawek na kablu. Do codziennego użytkowania słuchawki spełniają wszystkie oczekiwania.

Nie muszę chyba tłumaczyć, że żadne słuchawki dokanałowe nie zastąpią dużych, nausznych słuchawek. Huawei FreeBuds 4i nie konkurują z modelami audiofilskimi, tylko spełniają zupełnie inną rolę i w tej roli sprawdzają się bardzo dobrze.

Podczas użytkowania Huawei FreeBuds 4i nie miałem problemów z łącznością, co czasem bywa problemem, gdy każda słuchawka działa osobno i nie jest połączona kablem z drugą. Mogłem odłożyć telefon na biurko i chodzić po mieszkaniu, a łączność była zachowana nawet przez dwie ściany. Nie zauważyłem też przesunięcia dźwięku względem oglądanego wideo na tyle istotnego bym zwracał na to uwagę.

Huawei FreeBuds 4i

Funkcje inteligentne, aplikacja, parowanie – ocena 4+/2

Słuchawki Huawei FreeBuds 4i oferują szereg dodatkowych funkcji, ale nie wszystko  jest dostępne na każdym telefonie. Dlatego postanowiłem potraktować to jako bonus dla części użytkowników.

Gdy otworzymy etui słuchawek na telefonach Huawei pojawia się okno proponujące parowanie urządzenia – bez wciskania przycisku parowania, bez wchodzenia do menu Bluetooth. Działa to jednak tylko na telefonach Huawei z oprogramowaniem EMUI 10 i nowszym. Jest to kalka rozwiązania Apple z iOS. Jeśli więc chcemy sparować słuchawki z innym urządzeniem innego producenta, będziemy musieli to zrobić ręcznie.

Do zarządzania funkcjami słuchawek służy aplikacja Huawei AI Life. W niej znajdziemy informacje o stopniu naładowania każdej ze słuchawek i baterii znajdującej się w etui. Można też z poziomu aplikacji przełączyć tryb działania redukcji szumów, włączyć funkcję automatycznego pauzowania multimediów po wyjęciu słuchawki z ucha, zaktualizować firmware, a także skonfigurować skróty.

Domyślnie lewa i prawa słuchawka mają dokładnie ten sam skrót – podwójne dotknięcie na odtwórz/wstrzymaj oraz dotknięcie i przytrzymanie na zmianę trybu ANC. Można jednak w aplikacji ustawić różne skróty dla podwójnego dotknięcia dla każdej słuchawki osobno. Do wyboru jest jeszcze: następny utwór, poprzedni utwór, wybudź asystenta głosowego i brak funkcji. Jest też możliwość ograniczenia liczby trybów ANC. Jeśli nigdy nie korzystamy z trybu transparentnego, możemy go całkiem wyłączyć i wówczas przełączanie będzie działało tylko pomiędzy włączonym i wyłączonym trybem ANC.

Czemu zatem piszę o tym jako o funkcji niedostępnej na każdym telefonie? Otóż aplikacji AI Life zainstalowana na telefonie OPPO przez sklep Google Play nie rozpoznaje słuchawek Huawei FreeBuds 4i. AI Life z Google Play ma numer wersji 11.0.2.305, a ta sama aplikacja zainstalowana przez sklep Huawei AppGallery ma numer 11.1.0.311.

Na telefonach innych niż Huawei jest możliwe pobranie pliku APK aplikacji AI Life za pomocą przeglądarki i zainstalowanie aplikacji z pominięciem sklepu Google Play. Jest to jednak na pewno bardziej kłopotliwe i wymaga odblokowania w opcjach instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Taka aplikacja nie będzie się też automatycznie aktualizowała. Jeśli natomiast ktoś, tak jak, korzysta z dwuskładnikowego uwierzytelniania na koncie Google za pomocą sprzętowego klucza i ma włączoną ochronę zaawansowaną, to instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł jest wówczas całkowicie zablokowane i nie ma opcji jego odblokowania. Mówiąc krótko, jeśli korzystamy z telefonu Huawei wszystko będzie działało idealnie, jeśli nie w najlepszym wypadku trzeba będzie się trochę nagimnastykować, aby aplikację zainstalować, a w najgorszym w ogóle nie będzie możliwości tego zrobić. Wówczas nie będzie dostępna opcja konfiguracji słuchawek oraz nie działa zatrzymywanie odtwarzania podczas wyjmowania słuchawki z ucha. Oczekiwałbym mimo wszystko, że wersja AI Life będzie taka sama w sklepie Play, jak w innych źródłach.

Huawei FreeBuds 4i  

Czas działania na baterii – 5

Każda ze słuchawek ma wbudowaną baterię 55 mAh, a etui ma dodatkową baterię 215 mAh, co oznacza, że słuchawki można rozładować i naładować do pełna za pomocą samego etui. Producent podaje, że słuchawki działają:

  • 10 godzin, gdy nie korzystamy z redukcji szumów (22h gdy uwzględnimy baterię w etui)
  • 7,5 godziny gdy włączymy aktywną redukcję szumów
  • 6,5 godziny podczas prowadzenia rozmów
  • 5,5 godziny podczas prowadzenia rozmów z aktywną redukcją szumu
  • 10 minutowe ładowanie ma pozwolić na 4 godziny słuchania muzyki

Podczas mojego użytkowania podane wartości są zbliżone do tego co podaje producent, jednocześnie trudno zmierzyć mi dokładnie czas działania podczas codziennego użytkowania. Uważam jednak, że przy tak niedużych słuchawkach wynik jest bardzo dobry. Pierwsze słuchawki tego typu jakie testowałem od innego producenta działały 3 godziny, a były 4 razy droższe. Nawet AirPods według danych producenta działają niemal połowę krócej.

Huawei FreeBuds 4i

Nasza finalna ocena

Najważniejsza w przypadku słuchawek Huawei FreeBuds 4i jest cena. Obecnie trwa promocja, w której można te słuchawki kupić za 249 zł. Biorąc pod uwagę, że nie mam większych zastrzeżeń do brzmienia, a słuchawki TWS są super wygodne w codziennym użytkowaniu i bezproblemowo nadają się do prowadzenia rozmów telefonicznych uważam, że to rewelacyjny stosunek ceny do jakości. Używałem wiele par słuchawek znacznie droższych, które oferowały gorszą jakość mikrofonów, nie miały aktywnej redukcji szumów albo zdarzały im się problemy z łącznością i zakłócenia. Biorąc pod uwagę, że Huawei FreeBuds 4i działają bezproblemowo i mają atrakcyjną cenę łatwo jest je zarekomendować jako jeden z najlepszych wyborów tym przedziale cenowym. Huawei FreeBuds 4i to bardzo dobry i wygodny kompan dnia codziennego i sądzę, że większości użytkowników smartfonów nie są potrzebne są lepsze i droższe rozwiązania niż FreeBuds 4i. Sam korzystam z nich z przyjemnością, mimo, że na co dzień używam dużych, otwartych słuchawek wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym.

Zwracam jednak uwagę, że jeśli korzystamy z innego telefonu niż Huawei i chcemy wykorzystać funkcje aplikacji AI Life, będziemy musieli samodzielnie pobrać plik APK i zainstalować aplikację samemu, odblokowując instalowanie programów z nieznanych źródeł. Jeśli nie możemy, bądź nie potrafimy tego zrobić, niektóre funkcje nie będą dla nas dostępne, przynajmniej do czasu gdy AI Life w sklepie Play zostanie zaktualizowane (a raczej już nie zostanie).

Uwielbiamy: wygodę codziennego użytkowania

Nie lubimy: nieaktualnej aplikacji AI Life w Google Play

Dla kogo jest Huawei FreeBuds 4i:

  • Dla osób chcących rozmawiać za pomocą słuchawek przez telefon
  • Dla osób potrzebujących bardzo wygodnych i poręcznych słuchawek TWS do codziennego użytkowania
  • Dla szukających oferty o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny
  • Dla użytkowników smartfonów Huawei

Dla kogo nie jest Huawei FreeBuds 4i:

  • Nie dla osób, które nie będą potrafiły zainstalować aplikacji z pliku APK i chcą korzystać z funkcji AI Life na telefonie innym niż Huawei
  • Nie dla tych, którzy nie lubią słuchawek dokanałowych

Alternatywy dla Huawei FreeBuds 4i:

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0