Rząd po czterech latach znowu chwali się uruchomieniem rządowej chmury

Drukuj
Rząd po czterech latach znowu chwali się uruchomieniem rządowej chmury
Rząd po czterech latach znowu chwali się uruchomieniem rządowej chmury

Rząd poinformował kolejny raz o uruchomieniu chmury rządowej i publicznej chmury obliczeniowej w ramach "Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa".

Po uruchomieniu chmury rządowej kancelaria prezesa Rady Ministrów będzie dostarczać jednostkom administracji usługi chmurowe.

Jest to, jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce - mówi Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Chmura rządowa (ang. government cloud) to infrastruktura informatyczna udostępniana w modelu chmury obliczeniowej wykorzystywana przez rządy lub agencje rządowe do przetwarzania danych i hostowania aplikacji.

Najważniejsze komponenty Rządowej Chmury Obliczeniowej to:

  1. Rządowy Klaster Bezpieczeństwa (RKB) – usługi bezpieczeństwa oraz środki techniczne stosowane do zabezpieczenia RChO;
  2. Disaster Recovery as a Service (DRaaS) – usługi odtworzenia danych w przypadku poważnej awarii;
  3. Standardy Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych (SCCO) – zbiór wymagań prawnych, organizacyjnych i technicznych zapewniających cyberbezpieczeństwo w modelach wdrażania chmur obliczeniowych.

Chmura to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki.

Centralny Ośrodek Informatyki w lutym 2019 r. także informował o tym, że rządowa chmura już działa. Już wtedy rządowa chmura obsługiwała dwa systemy – mObywatel oraz Otwarte Dane.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0