Będą dodatkowe stacje bazowe przy autostradzie A1 od Ostrawy do Częstochowy

Drukuj
Będą dodatkowe stacje bazowe przy autostradzie A1 od Ostrawy do Częstochowy
Będą dodatkowe stacje bazowe przy autostradzie A1 od Ostrawy do Częstochowy

Cellnex Poland (Towerlink Poland) oraz czeski CETIN będą wspólnie budować infrastrukturę telekomunikacyjną — zarówno pasywną, jak i aktywną — wzdłóż autostrady A1.

Plan zakłada rozmieszczenie kilku lokalizacji zarówno w Polsce, jak i w Czechach wzdłuż 125-kilometrowego korytarza drogi A1, w regionach przygranicznych między Częstochową a Ostrawą.

Dzięki zastosowaniu sieci czujników, takich jak kamery HD, w czasie rzeczywistym przesyłane będą zapisy wideo. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pozwoli to na automatyczną analizę ruchu drogowego i umożliwi operatorom drogi szczegółowe monitorowanie ruchu na autostradzie, w segmentach o długości 1-2 km.

Ponadto Cellnex Poland i CETIN planują wdrożyć infrastrukturę, która pozwoli w przyszłości korzystać z rozwiązań CAM (ang. Connected Automated Mobility CAM).

Infrastruktura będzie w przyszłości oferowana operatorom i zarządcom dróg.

Plan projektu zakłada wdrożenie dwóch kategorii infrastruktury.

Pierwsza dotyczy współdzielonej infrastruktury 5G i obejmuje warstwy pasywną, aktywną i transmisyjną. Dzięki wdrożeniu infrastruktury pasywnej operatorzy sieci mobilnych będą mogli umieścić swój sprzęt  5G (w tym w pasmie C przydzielonym operatorom) w celu zapewnienia zasięgu. Infrastruktura transmisyjna zapewni transfer danych do nowo wdrożonych lokalizacji i ich połączenie z sieciami głównymi operatorów.

Druga kategoria infrastruktury dotyczy rozwiązań CAM. Wdrożenie tej części projektu rozpocznie się od warstwy wielodostępowego przetwarzania brzegowego (ang. Multi-Access Edge Computing, MEC) umiejscowionej w pobliżu drogi, co pozwoli na lokalne przetwarzanie danych zebranych od użytkowników.

Budowa tych nadajników jest realizowana w ramach projektu BALTCOR5G współfinansowanego unijnym programem Connecting Europe Facility Digital EU Programme 2021-27 (CEF Digital).

Technologia ta zostanie wdrożona w ciągu najbliższych 3 lat (2024–2026).

Connecting Europe Facility Digital EU Programme (CEF Digital) promuje inwestycje publiczne i prywatne, przyczyniając się do rozwoju projektów budowy transgranicznych korytarzy 5G o znaczeniu europejskim.

Główne działania przewidziane w ramach funduszu CEF Digital obejmują:

  • Wdrażanie sieci o bardzo wysokiej przepustowości, w tym systemów 5G, w obszarach, których dotyczą czynniki społeczno-ekonomiczne.
  • Zagwarantowanie nieprzerwanego pokrycia systemami 5G wszystkich głównych szlaków transportowych, w tym transeuropejskich sieci transportowych.
  • Wdrażanie nowych lub znacząca modernizacja istniejących sieci szkieletowych w obrębie państw członkowskich i między nimi oraz między Unią a państwami trzecimi.
  • Wdrażanie i wspieranie infrastruktury łączności cyfrowej związanej z projektami transgranicznymi w obszarach transportu lub energii.

CETIN jest właścicielem, operatorem i modernizatorem największej sieci komunikacji elektronicznej obejmującej 99,6% populacji Czech. Świadczy usługi infrastrukturalne dla sieci stacjonarnych i komórkowych, usługi transmisji danych dla sieci korporacyjnych i wynajmu centrów danych. Świadczymy także międzynarodowe usługi głosowe zarówno dla dostawców krajowych, jak i zagranicznych.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0