Test wagi Huawei Smart Scale AH100

Drukuj

Klasa urządzenia E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Huawei Smart Scale to nie jest zwykła waga. Dzięki zastosowaniu technologii pomiaru oporności naszego ciała, podobnie jak w wagach u dietetyków, Huawei Smart Scale dokonuje pomiaru 8 innych parametrów oprócz wagi użytkownika i wysyłane dane do naszego smartfona. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

 

Główne wady i zalety wagi Huawei Smart Scale AH100

Zalety

  • Rewelacyjny design
  • Bardzo łatwa do utrzymania w czystości
  • Pomiary są powtarzalne
  • 12 miesięcy pracy na baterii
  • Do 9 użytkowników i dodatkowy profil gościa
  • Automatyczna synchronizacja wcześniejszych pomiarów wykonanych bez podłączonego smartfona
  • Automatyczne przypisanie pomiarów do właściwych profili użytkowników
  • W trakcie użytkowania nie pojawił się ani jeden problem z działaniem wagi i aplikacji
  • 9 różnych parametrów mierzonych lub obliczanych przez wagę i aplikację
  • Każdy ze wskaźników jest opisany
  • Podsumowania odnoszące obecny pomiar względem poprzedniego

Wady

  • Brak opcji eksportu danych
  • Brak integracji z aplikacjami firm trzecich
  • Brak norm mierzonych parametrów
  • Wśród domowych wag z pomiarem tkanki tłuszczowej Huawei znajduje się w górnym zakresie cenowym

Budowa – 6

Huawei Smart Scale to najładniejsza inteligentna waga, jaka dotąd widziałem. Cała wierzchnia część urządzenia została wykonana z jednego kawałka hartowanego, białego szkła. Jedynym elementem, który się wyróżnia, jest logo producenta. Nie ma charakterystycznych dla wag dietetycznych metalowych płytek dokonujących pomiarów. Przewodnictwo konieczne do zrealizowania pomiarów zostało rozwiązane za pomocą specjalnej powłoki. Wyświetlacz również został ukryty pod mlecznym szkłem i dopóki się nie włączy, w ogóle go nie widać. Wystarczy jednak stanąć na urządzeniu, aby objawiły się cyfry informujące o wadze i symbol Bluetooth oznaczający łączność ze smartfonem. Waga jest także bardzo łatwa do utrzymania w czystości.

Od spodniej strony znajduje się klapka, ukrywająca 4 baterie typu AAA. Waga ma 4 nóżki, które w pewnym zakresie mogą dostosować się do niewielkich nierówności powierzchni, na której ją postawimy.

Waga nie ma żadnych dodatkowych przycisków ani przełączników. Wybudza się, gdy na nią stajemy i automatycznie usypia się po kilku sekundach, gdy z niej zejdziemy. Producent informuje, że jeden komplet baterii starcza na 12 miesięcy w trybie czuwania.

Wymiary wagi to 300 x 300 x 18,7 mm i waży ona 1,85 kg, Jest dostosowana dla użytkowników o wadze nie przekraczającej 150 kg.

Aplikacja i obsługa wagi – 5

Aby zacząć korzystać z wagi, instalujemy na telefonie aplikację Huawei Body Fat Scale. Dodajemy nowego użytkownika, wprowadzając jego imię, płeć, datę urodzenia i wzrost. Dodatkowe informacje są konieczne dla prawidłowych obliczeń zaawansowanych funkcji. Można też zmienić awatar użytkownika. Huawei Smart Scale obsługuje do 9 użytkowników i jednego gościa.

  

Po dodaniu użytkownika możemy wejść na wagę na boso i dokonać pomiarów. Pierwotnie niewidoczny wyświetlacz zaświeci się. Najpierw podana zostanie informacja dotycząca wagi użytkownika, później przeskakujące kwadraty poinformują o trwaniu dalszych pomiarów. Na koniec wyświetlony zostanie procent tkanki tłuszczowej. Jeśli na smartfonie uruchomiona jest aplikacja Huawei Body Fat Scale, na ekranie telefonu będzie również widoczny proces dokonywania pomiarów i dodatkowe informacje w postaci pozostałych 7 parametrów.

  

Dla wygody korzystania z wagi, nie musimy mieć smartfona w ręku aby z niej skorzystać. Każdy dokonany pomiar zostanie zapisany w pamięci wagi i przypisany do odpowiedniego profilu automatycznie. Użytkownicy mogą korzystać z wagi na przemian, a dane zostaną zsynchronizowane ze smartfonem przy najbliższej okazji, gdy ten będzie w zasięgu Bluetooth, gdy akurat waga będzie aktywna.

Podczas testów w trzyosobowej rodzinie, waga bezbłędnie przypisała pomiary do odpowiednich profili, ale poszczególne osoby znacząco różniły się wagą. Pytanie co się stanie, gdy z wagi będą korzystały bliźniaki o takim samym stylu życia i tej samej wadze? Niestety nie mieliśmy jak tego sprawdzić.

Obsługa wagi odbywa się w pełni za pomocą smartfona, dzięki czemu wprowadzanie danych użytkownika jest dużo wygodniejsze.

Rodzaj informacji dostarczanych przez wagę – 4+

Huawei Smart Scale dokonuje 9 rodzaju pomiarów:

  1. Waga
  2. Procent tkanki tłuszczowej
  3. BMI
  4. Przemiana materii
  5. Procent trzewnej tkanki tłuszczowej
  6. Masa tkanki mięśniowej
  7. Zawartość minerałów w kości
  8. Białko
  9. Procentowa zawartość wody

  

Na głównym widoku danego użytkownika widać wagę i BMI u samej góry ekranu, poniżej jest suwak wagi docelowej wraz z paskiem postępu do jej osiągnięcia. Jeszcze niżej wyniki wszystkich 9 parametrów z ostatniego pomiaru. Na samym dole są trzy ostatnie ważenia, które zostają uzupełnione za każdym razem gdy waga połączy się z telefonem i zsynchronizuje zaległe dane, jeśli takie znajdują się w pamięci urządzenia.

    

W zakładce „Stań na wadze” można obserwować dokonywanie pomiarów na bieżąco. Ostatnia zakładka to trendy. Tutaj wyświetlane są trzy rodzaje wykresów: waga, tłuszcz i mięśnie, które można przeglądać z podziałem na dni, tygodnie, miesiące i lata. Pod wykresem można obejrzeć średnie wartości oraz informacje o zmianach. Pod przyciskiem historia kryją się wszystkie pojedyncze dokonane pomiary.

  

W opcjach można zmienić jednostki, zarządzać użytkownikami, ustawić przypomnienia, aby dokonywać pomiarów o tej samej porze, zmienić wagę docelową, wyświetlić pomoc i informacje, a także przeprowadzić aktualizację oprogramowania i wyczyścić dane zapisane wewnątrz wagi.

Dla użytkowników, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z wagą dokonującą więcej pomiarów bardzo przydatne okażą się opisy wyświetlane po dotknięciu każdego z 9 parametrów. Dzięki nim dowiemy się, że nadwaga wynika ze zbyt dużego procentu tkanki tłuszczowej, a nie masy jako takiej, co to jest przemiana materii i czym się różni ogólny procent tkanki tłuszczowej od trzewnej tkanki tłuszczowej. Jedyne czego zabrakło to informacji o zalecanych wartościach, czyli norm dla osoby o określonym wieku, wzroście i płci. Tych informacji trzeba niestety szukać na własną rękę.

Każdy pomiar jest też opatrzony odpowiednim komentarzem podsumowującym, który powie, że w porównaniu do pomiaru sprzed takiego i takiego czasu, dokonanego określonego dnia rano, waga spadła o taką wartość, a procentowa zawartość tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o tyle i tyle. Jeśli ktoś ma taką potrzebę, może również swój pomiar udostępnić do mediów społecznościowych.

Biorąc pod uwagę, że z wagi będziemy korzystali latami i w tym czasie prawdopodobnie nie raz zmienimy smartfona, zabrakło opcji eksportu dokonanych pomiarów do pliku. Nie można też wykorzystać wartości pomiarów w innych aplikacjach monitorujących nasz styl życia.

    

Rola pomiarów i ich dokładność – 5

Pierwszy raz miałem do czynienia z podobnymi pomiarami, gdy korzystałem z pomocy dietetyka. Wówczas każde spotkanie kontrolne składało się z pomiaru obwodu ramion, nadgarstków, szyi, klatki, pasa i ud, a także z pomiarów wagą dietetyczną, która oferowała pomiary tego samego rodzaju co Huawei Smart Scale. Różnica polegała na tym, że wówczas takie funkcje w wagach domowych prawie nie występowały. Teraz te funkcje się upowszechniły i jest wiele urządzeń, które je oferują.

Dietetyk, oprócz samej wagi najbardziej zwracał uwagę na stopień nawodnienia organizmu i procent tkanki tłuszczowej. Z doświadczenia wiem, że konkretne wskaźniki znacznie ułatwiają przestrzeganie diety, kiedy widać namacalne postępy. Bez nich trudno utrzymać motywację, bo odchudzanie ma to do siebie, że wymaga dużo czasu, aby efekty były widoczne gołym okiem. Chociaż waga nie ułoży nam spersonalizowanej diety i dietetyka w pełni nie zastąpi, to jest najlepszym dostępnym zastępstwem, jakie możemy mieć na stałe w domu oraz kluczowym narzędziem do oceny postępów i skuteczności diety. 

Drugi rodzaj zastosowania takiej wagi ma miejsce w przypadku sportowców, którzy muszą precyzyjnie monitorować wszelkie parametry organizmu, zarówno podczas treningu, do czego służą zwykle pulsometry i inne przyrządy, jak i w domu. Im również Huawei Smart Scale się przyda. Łatwo dzięki niej określą, czy przyrost masy spowodowany został przyrostem masy mięśniowej, czy masy tłuszczowej.

Oczywiście kluczowa jest jakość i dokładność pomiarów. Aby mieć pewność, musiałbym mieć możliwość porównania wyników z profesjonalną wagą, a takiej możliwości nie miałem. Mogę natomiast powiedzieć, że wyniki nie odbiegały od moich wcześniejszych doświadczeń z takimi urządzeniami oraz były bardzo stabilne względem poprzednich pomiarów. Innymi słowy, gdy zważymy się kilka razy pod rząd, albo na przemian z inną osobą, to wyniki za każdym razem będą takie same, do jednego miejsca po przecinku i nie będą się wahać. Moja zwykła waga łazienkowa, która nie mierzy nic oprócz wagi, ma zauważalne wahania wyników pomiędzy pomiarami. Pod tym względem nie mam Huawei Smart Scale nic do zarzucenia.

Bateria – 6

Jak wspomnieliśmy na wstępie, waga jest zasilana 4 bateriami AAA i to wystarcza na 12 miesięcy czuwania. Raz na rok wymieniamy baterie na nowe. To w zupełności wystarcza, żeby nigdy nie martwić się o czas działania urządzenia.

Podsumowanie

Smart Scale jest bardzo udanym produktem Huawei z nowej kategorii. Waga wygląda wyjątkowo atrakcyjnie, zwłaszcza na tle innych, podobnych produktów. Oferuje wszystkie istotne funkcje i współpracuje ze smartfonem w sposób, który faktycznie podnosi komfort użytkowania. Smartfon ułatwia zarówno dodawanie nowych użytkowników, jak i przeglądanie historii poprzednich pomiarów. Dla osób, które chcą monitorować stan swojego zdrowia, planują wprowadzić zdrowszy tryb życia albo intensywnie trenują Huawei Smart Scale będzie świetnym urządzeniem. Jestem pozytywnie zaskoczony jak dopracowanym produktem okazała się waga Huawei Smart Scale. Zabrakło mi tylko norm w aplikacji oraz możliwości eksportu danych.

Dla kogo jest waga Huawei Smart Scale AH100

  • Dla osób chcących aktywnie monitorować stan swojego zdrowia
  • Dla osób na diecie, potrzebujących wizualizacji postępów i dodatkowej motywacji
  • Dla osób prowadzących aktywny tryb życia
  • Dla gadżeciarzy

Dla kogo nie jest waga Huawei Smart Scale AH100

  • Nie dla profesjonalnych sportowców
  • Nie dla osób potrzebujących eksportu pomiarów
Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    e babcia pisze: 2018-01-10 03:26
    A tutaj komentarza to nikt nie napisal. Co wy myslicie ze jestem az tak naiwna ? Macie okropna nadwage! Siedzicie przed kompami pijecie piwska i bembny wam rosna. Od czasu 500+ wasz tluszcz wzrosl dwukrotnie.
    1
  • Users Avatars Mini
    Lewandowsky A pisze: 2018-01-10 07:39
    przyjmuje zapisy na fitness
    1
  • Users Avatars Mini
    vai88 pisze: 2018-01-10 15:17
    a nóz pojawi sie kibel smart gdzie psełdo blogerki z polski bede opiswyać swoj kał cudownie bedą opisywać ile ma tego smrodu i jaki ma piekny kolor jej gówno i czy tamtego i pozniej bedą wrzucac na fejsa swoje zrobione głano / pierwsza zastosuje to tepa dzida Kostrzewska - Bukaczewska / Rozenek / Majdan /
    1
  • Users Avatars Mini
    Merkel Angelika pisze: 2018-01-10 16:01
    Huawei w opałach. Zarzuca mu się powiązania z wywiadem Chin i partią komunistyczną
    0