Test Motorola Timeport 250

Drukuj

Otrzymany przeze mnie do testowania zestaw Motorola Timeport 250 zapakowany był w pudełko zawierające telefon, zestaw słuchawkowy w elastycznym plastikowym etui, baterię w oprawce, instrukcję obsługi telefonu w wersji angielskojęzycznej oraz książeczkę zawierającą m.in. oprogramowanie na CD służące do komunikacji łączem IrDA z PC. Nie znalazłem natomiast dołączanego zaczepu na pasek i gumowej wkładki do zatkania gniazda słuchawkowego (torebka była pusta). Należy jednak zaznaczyć, że nie był to telefon nowy, gdyż przeprowadzono z niego ponad 8 godzin rozmów., prawdopodobnie w celu testowania mocy sygnału (pod baterią posiadał naklejkę 'Fieldtest unit').  

 

 

 

Ergonomia: 
Telefon jest dość lekki (wg różnych źródeł: 98 - 102 g ze standardową baterią) i dobrze leży w dłoni. Jednak w trakcie tygodniowego użytkowania doszedłem do wniosku, że nie jest zbyt ergonomiczny. Przede wszystkim przeszkadzało mi ciągłe blokowanie/odblokowywanie klawiatury - nie można uczynić tego jedną ręką, gdyż wymaga to jednoczesnego naciśnięcia dwóch brzeżnych klawiszy z dolnego rzędu. Podczas jazdy samochodem nawet możliwość głosowego wybierania numeru przez zestaw słuchawkowy nic nam nie pomoże. Trzeba użyć dwóch rąk. Dodatkowym utrudnieniem jest lekkie zabudowanie przycisku '->' mikrofonem, co powoduje, że także wpisywanie SMS'ów (jeżeli kolejne litery uzyskuje się tym samym klawiszem) staje się niewygodne i drażniące (wymagany jest wygimnastykowany kciuk i wyprostowany palec wskazujący zapobiegający wypadnięciu aparatu z dłoni). Na pewno pomógłby tutaj słownik T9 'domyślający się' na podstawie pierwszych znaków jaki wyraz chcemy wpisać, lecz niestety nie ma go w wersji polskiej.
Wrażenia nie poprawiła obsługa przycisków po lewej stronie obudowy odpowiadających za regulację głośności i wybranie jednym naciśnięciem opcji wybierania głosowego (Smart Button) - szybciej i pewniej wykonywałem te działania lewym kciukiem niż palcem wskazującym prawej ręki. Z pozostałych niestandardowych (np. dla posiadaczy Nokii 3210) przycisków należy wymienić przycisk po prawej stronie obudowy do nagrywania wiadomości głosowych, przycisk do nawigowania w menu (jak np. w Nokii 7110), przycisk do połączenia z pocztą głosową oraz przycisk do menu szybkiego dostępu (Quick Access Menu) - znacznie ułatwia znalezienie podstawowych opcji (całe menu zawiera ponad 80 pod-menu w trybie 'rozszerzone menu') i najczęściej wykonywanych funkcji (możemy ustalić własne 9 pozycji z listy 38, np. znajdź wg nazwy, dodaj wpis, wskaźnik naładowania baterii, alarm wibracyjny wł./wył., edytor wiadomości, przekieruj rozmowę, ustaw alarm itd.). Trochę zastrzeżeń mam do funkcjonowania przycisku 'menu'. Czasami po jego naciśnięciu i usłyszeniu charakterystycznego cichego 'klik' nic się nie dzieje.
Niezaprzeczalnym atutem nowego Timeporta jest natomiast jego niebieski wyświetlacz 96x64 pikseli o dużym regulowanym kontraście mieszczący do 5 rzędów tekstu (chyba tylko w trybie edycji SMS'ów i notatek w organizerze) oraz 2 rzędy ikon funkcyjnych.

 

Wybieranie numeru, rozmowa, odbieranie połączeń: 
Wybieranie numeru może odbywać się na kilka sposobów, tzn. przez: ręczne wpisanie; wybranie numeru z książki telefonicznej na podstawie pozycji zapisania lub trzech pierwszych znaków imienia/tekstu; tzw. one-touch dialling - przez dłuższe naciśnięcie przycisku od 1 do 9 - numer wybierany jest wtedy albo z pierwszych dziewięciu wpisów w SIM'ie, książki telefonicznej z telefonu lub dowolnie ustalonych; oraz wybieranie głosowe (Voice Dialling) - po naciśnięciu na obudowie przycisku Smart Button możemy wybrać głosem numer, do którego uprzednio przypisaliśmy tzw. etykietę głosową (można tak wybrać do 25 numerów). Tu jednak należy zaznaczyć, że mechanizm analizy głosu nie jest doskonały i zdarzają się pomyłki, np. wyraz 'Magda' był permanentnie interpretowany jako 'babcia'.
Połączenia przychodzące sygnalizowane są dzwonkiem, alarmem wibracyjnym lub dzwonkiem poprzedzonym dwukrotnym alarmem wibracyjnym. Dostępnych jest 12 rodzajów dzwonka, lecz te poza standardowymi nie wzbudziły u mnie zachwytu. Istnieje jednak możliwość edycji melodii zapisanych w pamięci telefonu oraz wysłania ich SMS'em do innego telefonu Motorola.
W trakcie trwania połączenia, telefon umożliwia m.in. wyświetlanie czasu/kosztu bieżącej rozmowy oraz nagranie rozmowy (do 3 minut) w postaci tzw. notatek głosowych (Voice Notes), które możemy następnie odsłuchać lub przypisać im żądany rodzaj alarmu. Funkcja ta dostępna jest także w czasie spoczynku.
Ciekawą funkcją jest również tzw. cicha odpowiedź (Delayed Answer). Pozwala ona na odebranie połączenia przyciskiem Smart Button i automatyczne przełączenie dzwoniącego w tryb odsłuchiwania uprzednio nagranej wiadomości (odtwarzanej cyklicznie) do czasu rzeczywistego odebrania rozmowy lub upłynięcia limitu czasu (od 10 do 99 sekund). Wbudowana w telefon została także automatyczna sekretarka, która może nagrać do 3 minut wiadomości (pamięć dzielona z notatkami głosowymi). 


IrDA: 
Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu oprogramowania Motoroli TrueSync na notebook'u z Windows 98, wszystko z początku wydawało się funkcjonować. Synchronizacja była możliwa z odległości nieco ponad 1m. Pierwsza próba wysłania SMS'ów z programu TrueSync SMS okazała się również pomyślna. Ale na tym koniec. Nie można było np. ściągnąć nowych wiadomości z telefonu. Kompletnym fiaskiem zakończyła się próba odczytania książki adresowej - "...program TrueSync Desktop wykonał nieprawidłową operację..."' i zamykał się. Po powtórnym zainstalowaniu, udało się w końcu odczytać wiadomości z telefonu, ale nic poza to. Przeglądając jeszcze raz instrukcję dołączoną do CD, okazało się, że oprogramowanie przeznaczone jest do obsługi telefonu Timeport P7389, a nie Timeport 250. Nie wiem czy to pomyłka czy też świadoma polityka Motoroli polegająca na całkowitym ujednoliceniu oprogramowania. Możliwe, że testowany zestaw był po prostu prototypem.

WAP: 
Po wpisaniu wymaganych przez przeglądarkę WAP firmy Phone.com danych (IP, numer portu, nr telefonu, użytkownik, hasło, ilość bodów, czas bezczynności, typ linii) połączenie z Internetem działało poprawnie. Nieco problemu sprawiało jednak rozłączanie połączenia i niedopuszczanie do nawiązania nowego. Naciśnięcie przycisku 'Cancel' nie zawsze pomagało i trzeba było wyłączać telefon.

Oranizer i alarmy: 
Do organizer'a można zapisać do 1000 zdarzeń/zadań po 23 znaki oraz określenie ich trwania. Do każdego z nich możliwe jest również przypisanie przypomnienia w postaci alarmu (można dla niego ustalić inny dźwięk niż dla przychodzących SMS'ów czy rozmów), który uaktywni się w określonym czasie przed zdarzeniem (wg ustawień użytkownika). Wpisy możemy przeglądać za pomocą podania konkretnego dnia, miesiąca i roku, albo przez przeglądanie dzień-po-dniu. Osobiście brakuje mi jednak możliwości wyświetlania dnia tygodnia.
Nieco podobną do organizer'a rolę spełniają alarmy (do pięciu - sprawdzone doświadczalnie, niestety instrukcja w ogóle pomija ten temat). Można je ustawić jako: jednorazowe, codzienne, cotygodniowe, od poniedziałku do piątku, od poniedziałku do soboty oraz przypisać krótką notatkę informacyjną. Kilkukrotnie zdarzyło mi się jednak, że data alarmu, która proponował telefon była 'przestarzała', np. poprzedniego dnia. Można to skorygować, ale czujność zalecana. Alarmy trwają po 10 sekund (w moim przypadku nie sprawdziły się jako poranny budzik). Niezależne alarmy można ustawić również dla notatek głosowych.

Zasięg, jakość dźwięku: 
Telefon testowany był w Warszawie w sieci Idea i pokazywał cały czas maksymalną moc sygnału. Prawdopodobnie jego czułość jest bardzo dobra, gdyż możliwe było przeprowadzanie rozmów nawet w windzie (Nokia 5130 traciła w tym przypadku zasięg). Do jakości dźwięku nie mam zastrzeżeń (funkcje EFR i HR Codec).

Bateria: 
Litowo-jonowa lekka standardowa bateria 3.6 V o pojemności 550mAh powinna zapewnić, jak podaje producent, od 40 do 125 (w niektórych źródłach do 140) godzin czuwania i od 120 do 210 minut rozmów. Po przeprowadzeniu kilku testów (temperatura pokojowa, opcja oszczędzania baterii, alarm wibracyjny - wyłączone) uzyskano następujące wyniki: 72,5 godz. działania przy wykonaniu 17 minut rozmów, wysłaniu kilku SMS'ów i umiarkowanej 'zabawie' menu; 57 godz. przy 12 minutach rozmów, kilkunastu SMS'ach i częstym przeglądaniu menu; 34 godz. przy 43 min. rozmów, łączeniu z Internetem, ok. 15 min. transmisji IrDA, kilku SMS'ach, z włączonym alarmem wibracyjnym.
Dużą wadą testowanego telefonu okazały się wskaźniki naładowania baterii. Pierwszy z nich, trójkreskowy, widoczny jest stale na wyświetlaczu, drugi, w zamierzeniu bardziej dokładny, po wybraniu opcji pokazania stanu baterii z menu Quick Access. Potrafiły one przez ok. 24 godz. pokazywać pełne naładowanie, by w ciągu następnych 2-3 godz. zejść do poziomu 40% i na tym poziomie pozostać przez następny dzień. Zdarzało się, że wskazywany poziom naładowania rósł. Kilkukrotnie doszło do sytuacji, w której telefon się samoczynnie co 2-3 godz. wyłączał (mimo naładowania w 40%). Po włączeniu wskazywał nadal na 40% i potrafił z takimi przerwami działać (łącznie z przeprowadzaniem rozmów) przez ponad kolejnych 12 godzin. Od chwili pojawienia się napisu o rozładowanej baterii, możliwe było przeprowadzenie ok. 13 min. rozmów i godzina czuwania. Czas pełnego ładowania wahał się od 1 godz. 40 min. do 2 godzin. Dołączona ładowarka jest bardzo lekka, ale kabel łączący ją z telefonem jest tak sztywny, że zachowuje kształt sprzed rozłożenia i zajmuje dużo miejsca na biurku.

Inne: 
Gry: Wieże Hanoi, Bakarat i Cegiełki. W dowolnym momencie możliwe jest przerwanie gry i zapisanie jej stanu (odbywa się to automatycznie w przypadku nadejścia rozmowy). Zapamiętywany najlepszy wynik.
Opcja 'Oszczędność baterii': włącza DTX (Discontinuos Transmission). Można również zmienić częstotliwość wyszukiwania sieci.
Wyświetlacz przykryty szybką, która minimalnie wystaje ponad obudowę - w trakcie normalnej eksploatacji będzie się prawdopodobnie rysowała. Podczas tygodniowego użytkowania pod szybkę wpadły mi dwa 'paprochy' - w przypadku niekorzystania, zalecane zatkanie gniazda słuchawkowego dołączoną zatyczką.
Animowane ikony: przychodząca rozmowa, wybranie numeru, koniec rozmowy, wysyłanie, otrzymanie SMS'a.
Opcje zastrzeżenia numeru, przekierowywania połączeń (również z możliwością dokładnego określenia dni i godzin), połączenia oczekujące, przeniesienie połączenia, połączenie konferencyjne i in.

Podsumowanie: 
Motorola Timeport 250 to z pewnością telefon bardzo dobry, posiadający wiele użytecznych funkcji i konfigurowalny w bardzo szerokim zakresie. Na pewno można go polecić osobom, dla których telefon komórkowy jest jednym z narzędzi pracy. Zwykły użytkownik nie wykorzysta całego jego potencjału.

Zalety: 

 • czytelny niebieski wyświetlacz 

 • wybieranie głosowe z książki telefonicznej i menu 

 • książka telefoniczna w telefonie mieszcząca 300 wpisów 

 • menu szybkiego dostępu 

 • organizer, rozbudowane alarmy 

 • funkcja cichej odpowiedzi 

 • wbudowana automatyczna sekretarka 

 • bardzo dobrze konfigurowalny do własnych potrzeb 

 • GSM 900/1800/1900 

 • przeglądarka WAP, wbudowany modem 

 • alarm wibracyjny 

 • lekki 

Wady: 

 • nie można polegać na wskaźnikach naładowania baterii 

 • instrukcja tylko po angielsku, brak opisów niektórych menu 

 • brak słownika T9 w wersji polskiej 

 • niewygodne wpisywanie SMS'ów 

 • dołączone oprogramowanie do komunikacji z PC od innego telefonu - nie działa poprawnie 

 • utrudnione kończenie połączenia z Internetem 

 • nie można zablokować/odblokować klawiatury jedną ręką

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 30

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  fish235 pisze: 2001-10-09 18:49
  Przepraszam, ale nie rozumiem, dlaczego zostal opisany dwa razy ten sam telefon pod roznymi nazwami??? Prazciez T250 i P7689 to chyba to samo?
  0
 • Users Avatars Mini
  Franek pisze: 2001-10-26 18:33
  mnie sie on podoba
  0
 • Users Avatars Mini
  Cezary"Pafnucy"Belka pisze: 2001-11-03 20:34
  Na poczatek wyjasniam. T250 i P7689 to jest ten sam model motoroli! Chcialbym sie jeszcze odniesc do trzech opisanych wad tego telefonu. Napisane jest ze: "instrukcja tylko po angielsku, brak opisów niektórych menu" Bzdura!!! Instrukcja jest kompletna i po polsku. "dolaczone oprogramowanie do komunikacji z PC od innego telefonu - nie dziala poprawnie" Nie jest to prawda. Do T250 dolaczone jest oprogramowanie do T250! Moze autor testu mial jakas wersje testowa z oprogramowaniem w wersji beta? "niewygodne wpisywanie SMS'ów" Fakt, ze slownik jest tylko po angielsku. Ale mimo tego wpisywanie SMS'ow, moim zdaniem jest bardzo wygodne. Na T250 duzo szybciej udaje mi sie pisac niz np. na philipsie. A poza tym w T250 podczas pisania SMS'a miesci sie na ekranie piec linijek tekstu. Moim zdaniem - super!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  V3Wi pisze: 2001-11-23 18:54
  Ogolnie fajny telefon, uzywam go od miesiaca i mam tylko cztery zastrzezenia: za slaba bateria (trzyma mi 2 doby przy ok. 30-40 min gadania), nokiowaty terminarz (czemu nie mozna zobaczyc podgladu calego miesiaca jak np w ///r320?), brak mozliwosci ustawienia wibry z dzwonkiem i irda nie dziala z innymi telefonami (np wymiana wizytowek - probowalem z n8210 i ///r320s) Poza tym OK, ocena imho 5- (w skali 1-6)
  0
 • Users Avatars Mini
  fish235 pisze: 2001-12-29 05:27
  kakrysa: Znam strony www.motorolaklub. triger.com.pl, ale nie widzialem tam tego o czym napisales... mozesz wskazac dokladniej? Zdaje mi sie, ze uwazam podobnie jak kolega Cezary
  0
 • Users Avatars Mini
  Gulio pisze: 2002-01-04 11:30
  telefon w sumie udany , mialem jego srebrnom wersje i podobala mi sie ... iala swoje wady ale takze i zalety ....
  0
 • Users Avatars Mini
  mass pisze: 2002-01-18 17:40
  moj kumpel mial taka i po zalaniu kakaem miala jakes problemy z glosniczkiem a po pol roku nie dala sie wlaczyc i sprzedal ja na czesci za 50 zl
  0
 • Users Avatars Mini
  mass pisze: 2002-01-21 22:50
  syndrom czy ty nie umiesz wymyslic czegos nowego ? ksztalt ma ladny tzn mi sie podoba. a gdyby nie byl zalany kakaem to by dzialal (tak mysle) :P
  0
 • Users Avatars Mini
  Heniek pisze: 2002-02-28 22:53
  Hej pozdrawiam wszystkich.Własnie kupilem coś takiego tylko dlatego że jest 3 systemowy a ja wyjezdzam do USA więc dla mnie to jest najwazniejsze.Ale jakos na razie na niego nie nazekam wręcz przeciwnie ma kilka naprawde swietnych funkcji np. ta z notatksami głosowymi czesto dzwonia do mnie z pracy,jade sobie samochodem i musze cos zanotowac nic prostszego wciskam guzik nagrywam a potem jak mam mozliwośc %#$@$%#@%& i zapisuje informacje .Dla ludzi pracujących myśle SUPER sprawa. Jak mi zacznie nawalac to tez wam napisze, narazie pozdrowienia.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qkizz pisze: 2002-06-09 05:31
  Wlasnie dzisiaj stalem sie nieszczesliwym i calkowicie przypadkowo-zamierzanym posiadaczem(przeklinaczem) motoroli T260. Kupilem ja z dwoch powodow: #1 bo ma 1900 MHz, #2 bo miala miec budzik ktory mialby mnie budzic do roboty w USA. W zyciu nie przypuszczalbym ze model telefonu o numer wyzszy moze byc okrojony w stosunku do nizszego(mowie tu o T250). NIE MA BUDZIKA !!!!! Kto mnie teraz do roboty obudzi???? Ruskaja Dzwonnicaja??? Nie!!!! bo na zawal serca padne!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Emeliot pisze: 2002-07-26 18:01
  Mialem poprzednio P7689. T250 to znacznie lepszy model. Ten pierwszy zabralem do KANADY I przez kilka tygodni dzialal z karta FIDO. Potem MOTOROLA go jakos "zestrzelila" i przestal odbierac. Stalo sie to wielu innym uzytkownikom, ktorzy kupili takie telefony w Azji. Jak przyjechalem do Polski to dzialal s karta IDEA POP bez zarzutu. Ciekawy jestem czy T250 MOTOROLA w Kanadzie tez unieruchamia.
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-09-11 23:14
  Motorola robi dobre telefony, tylko ze czsami bsą niezbyt ergonomiczne i przez to przegrywają z innymi
  0
 • Users Avatars Mini
  voodoo pisze: 2002-10-02 01:13
  spox
  0
 • Users Avatars Mini
  Konto usunięte pisze: 2002-11-06 19:04
  Menu wcale nie jest takie najgorsze denerwuje tylko brak budzenia gdy telefon jest wyłączony.kto na to wpadŁ??????buuuuuu
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 23:13
  nigdy jej niewidzialem
  0
 • Users Avatars Mini
  leszko pisze: 2003-02-13 00:41
  a kiedy ktoś zrobi test t205
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-07 19:56
  ogólnie telefon jest super.Kumpel go ma tyle że wkolorze białym:)) Niestety po 2tygodniach no ekrania pojawiły się niemiłe 2paski:))
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 19:19
  qmpe,l mail go przez chwile.. to znaczy ze ja tez gomialem przez chwile.. dopoki sie nei zepsul to byl ok :D
  0
 • Users Avatars Mini
  nokia9110 pisze: 2003-03-16 22:53
  Fo jest fes możliwości też al wyglond nie dla mnie może dla innych ja wole moje cegły
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 10:38
  kolega ma srebrny i jest zarabisty, nie m co ty motorola pokazała klase
  0
 • Users Avatars Mini
  khalon pisze: 2003-04-04 21:35
  bardzo fajnyyyyy
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-05-31 20:42
  A czy ta motorolka w polsce wystepuje bo ja jej niewidziałem.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-03 01:58
  Tyski: ja tez sie nie spotkalem nigdy z tym modelem
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:38
  zabytki chyab skupuje muzeum ")
  0
 • Users Avatars Mini
  filips90 pisze: 2003-11-04 00:04
  model świetny po 2,5 roku żadnej awarii, bateria trzyma do 5 dni, menu o'k ( menu w M55 to krok w tył), srebrna obudowa super ale wszystko się starzeje- za duży, za ciężki wystająca antenka- trudno go nosić w kieszeni spodni -zwłaszcza panom może coś uszkodzić ,powędrował do pudełka i przesiadłem się na M55
  0
 • Users Avatars Mini
  pudlarz pisze: 2004-08-05 19:28
  na złom
  0
 • Users Avatars Mini
  szczupak007 pisze: 2005-03-13 23:13
  nie podoba mi sie z wyglądu podobny jest do siemensa A36. Chodzi o kształt bo wyświetlacz to ma mniej więcej 2 razy większy.
  0
 • Users Avatars Mini
  jarpen pisze: 2005-05-22 19:35
  widziałem tego fona jest zdecydowanie za brzydki
  0
 • Users Avatars Mini
  gumosek pisze: 2006-09-10 21:06
  Mam mały problem z tym telefonem(Motorola timeport 250) jak sie nią obsługuje.Ze wyglądu jest bardzo ładny.Pozdrawiam!! gg.6599845
  0
 • Users Avatars Mini
  gumosek pisze: 2006-09-10 21:09
  Ma trudną technikę obsługi gg.6599845
  0