TP z odłączeniem klientów Tele2 musi poczekać na wyrok sądu apelacyjnego

Drukuj

UKE uzyskało pozytywną dla Tele2 opinię prawnika dotyczącą konieczności utrzymania świadczenia usługi WLR dla klientów tego operatora przez TP.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzją z dnia 29 grudnia 2006 r. zmienił postanowienia umowy o połączeniu sieci pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. a Tele2 Polska Sp. z o.o., w zakresie ustalenia warunków świadczenia usługi hurtowego dostępu do sieci telekomunikacyjnej TP (usługa WLR - Wholesale Line Rental). Od tej decyzji TP złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie, domagając się jej uchylenia w całości oraz wstrzymania wykonalności. Sąd oddalił wniosek TP o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, a następnie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2007 r. (sygn. akt XVII AmT 17/07) uchylił zaskarżoną decyzję w całości. Powyższy wyrok jest nieprawomocny, a Prezes UKE skorzystał z prawa do wniesienia apelacji od wyroku Sądu I instancji do Sądu Apelacyjnego.

Prezes UKE w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwości zaprzestania wykonywania tej decyzji, zwrócił się o wydanie opinii prawnej do Profesora Andrzeja Oklejaka, Kierownika Katedry Postępowania Cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ekspert ten potwierdził dotychczasowe stanowisko Regulatora, że decyzja Prezesa UKE, uchylona nieprawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do czasu uprawomocnienia się tego wyroku powinna być nadal wykonywana przez Telekomunikację Polską i Tele2.

Zgodnie z opinią prof. Andrzeja Oklejaka, natychmiastowa wykonalność oznacza, iż decyzja powinna być niezwłocznie realizowana, pomimo złożenia odwołania do sądu. Z chwilą ogłoszenia wyroku Sądu I instancji, uchylającego decyzję Prezesa UKE, nie wygasa natychmiastowa wykonalność tej decyzji. Postępowanie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest postępowaniem sądowym pierwszoinstancyjnym, którego wyrok jest nieprawomocny i nie podlega wykonaniu do czasu jego uprawomocnienia. Wygaśnięcie rygoru natychmiastowej wykonalności następuje z momentem wydania orzeczenia przez Sąd Apelacyjny. Dopiero bowiem wyrok Sądu Apelacyjnego (odwoławczego) jest natychmiast wykonalny z mocy ustawy.

Zatem do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed Sądem II instancji decyzja Prezesa UKE pozostaje nadal w obrocie prawnym, w stanie niezmienionym, opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności z mocy ustawy i Strony mają obowiązek ją wykonywać. Dalszy status prawny decyzji jest uzależniony od treści orzeczenia, które zostanie wydane przez Sąd Apelacyjny.

Mając to na uwadze, w przypadku uchylania się Telekomunikacji Polskiej od dalszego wykonywania postanowień decyzji z 29 grudnia 2006 r. w sprawie warunków świadczenia usługi WLR dla Tele2, Prezes UKE skorzysta z przewidzianych ustawą Prawo telekomunikacyjne środków regulacyjnych.

Opinia prawna prof. Andrzeja Oklejaka została przekazana obu operatorom.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    bandek pisze: 2008-04-02 13:24
    tepsa to nudna jest. powinna wziac przyklad z netii, ktora juz szykuje jakas ekstra promocje odnosnie euro 2008! ponoc maja w planie bardzo pozytywnie zaskoczyc uzytkownikow, ale szczegolow nigdzie nie podaja.
    0
  • Users Avatars Mini
    Alcek pisze: 2008-04-02 15:21
    Mylisz 2 różne pojęcia. Prezio wyraźnie powiedział, że net nie stanieje, a w najlepszym wypadku za tę samą cenę dostanie się podwójną prędkość. Jedyne, co może czekać klientów TP SA to paciorki, w stylu Office'a, odtwarzacza mp3, rabatu na konsole x-box i ewentualnie zmodyfikowany cennik promocji mała cena, ze zmienioną nazwą.
    0
  • Users Avatars Mini
    kunik pisze: 2008-04-10 23:11
    no to teraz się klienci dopiero wpędzili w maliny. nie dość, że nic nie można zrobić, to jeszcze są uwikłani pomiędzy tp a tele2. trzeba było od razu do netii przejść, nie byłoby takiego problemu.
    0