Telefony zastąpią aparaty fotograficzne i odtwarzacze MP3 - wyniki badań ICM Research

Drukuj

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie działu telefonów multimedialnych Nokia wskazują na znaczny wzrost zainteresowania konsumentów integracją technologii cyfrowych.

Prawie co druga osoba na świecie używa swojego urządzenia mobilnego jako ulubionego aparatu fotograficznego, ponad dwie trzecie użytkowników odtwarzaczy MP3 przewiduje, że wkrótce używane przez nich urządzenia zastąpią telefonem komórkowym, a prawie połowa respondentów chciałaby łączyć urządzenia mobilne z domowymi urządzeniami elektronicznymi. Wyniki nowego sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Nokia wskazują, że klienci nie tylko popierają ideę konwergencji, ale wręcz domagają się większych zmian.

Wielofunkcyjne urządzenia mobilne zastąpiły już wiele gadżetów. Prawie połowa respondentów (44%) używa urządzeń mobilnych jako ulubionych aparatów fotograficznych; liderem pod tym względem są Indie, gdzie zdecydowana większość (68%) użytkowników telefonów komórkowych jest zapalonymi fotografami. W skali światowej 72% użytkowników urządzeń mobilnych nie korzysta już z osobnych budzików, a 73% używa ich jako zegarków.

Ponad jedna trzecia (36%) respondentów wykorzystuje urządzenia mobilne do przeglądania stron WWW przynajmniej raz w miesiącu. Nie jest niespodzianką, że wśród krajów, w których najwięcej użytkowników korzysta z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego, przewodzi Japonia - 37% osób przyznaje, że przegląda zasoby internetowe w ten sposób codziennie.

Biorąc pod uwagę coraz dłuższą listę funkcji, nie jest dziwne, że ludzie nie mogą sobie już wyobrazić życia bez telefonu komórkowego: 94% respondentów przyznało, że planuje zakup takiego urządzenia w przyszłości. Mieszkańcy Brazylii pokochali telefony komórkowe do tego stopnia, że 100% z nich jest przekonanych, iż będzie korzystać z tych urządzeń przez długie lata. Przywiązanie do telefonów komórkowych jest ogromne - jedna na pięć osób (21%) twierdzi, że byłaby bardziej zmartwiona utratą telefonu niż portfela, kart kredytowych czy nawet obrączki ślubnej.

Muzyka cyfrowa zupełnie zmieniła zwyczaje użytkowników dotyczące nabywania nagrań i słuchania muzyki: sondaże wykazały, że 67% osób na całym świecie pobiera niektóre utwory muzyczne z Internetu, a 87% przyznaje, że od momentu zakupu urządzenia pozwalającego odtwarzać muzykę cyfrową słuchają jej częściej. Najwięcej czasu na słuchanie muzyki poświęcają mieszkańcy Niemiec: 28% respondentów twierdzi, że słucha muzyki co najmniej przez 21 godzin w tygodniu. A czego słucha świat? Muzyki popularnej (35%), rockowej (21%), tanecznej (8%) i klasycznej (7%).

Jest już przesądzone, że urządzenia mobilne umożliwiające słuchanie muzyki cyfrowej podbiją rynek: 67% użytkowników przewiduje, że telefon komórkowy zastąpi posiadany przez nich odtwarzacz MP3.

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Nokia wskazują, że świat coraz bardziej przekonuje się do idei domu, który jest nieodłącznie związany z urządzeniami mobilnymi służącymi jako piloty zdalnego sterowania czy sprzęt pozwalający na korzystanie z materiałów cyfrowych - na przykład na odtwarzanie muzyki i przeglądanie zdjęć na kompatybilnych urządzeniach. Prawie połowa (42%) respondentów chciałaby połączyć urządzenia mobilne ze sprzętem domowym, takim jak drukarki, komputery PC, systemy stereo i telewizory. W kierunku cyfrowych domów najszybciej podąża Arabia Saudyjska - 72% osób chce, aby do sieci była podłączona nawet ich lodówka.

W przyszłości więcej niż jeden użytkownik na dwóch (58%) chciałby mieć możliwość sterowania urządzeniami domowymi za pomocą urządzenia mobilnego. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania mieszka w Indiach (85%).

Ośrodek ICM Research przeprowadził w marcu 2006 r. badania wśród 5500 osób w wieku od 18 do 35 lat zamieszkujących w jedenastu krajach. Przeprowadzono 500 wywiadów w następujących krajach: Arabia Saudyjska, Brazylia, Chiny, Francja, Hiszpania, Indie, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    nn pisze: 2006-06-13 15:21
    Zdjecia z telefonu nigdy nie dorownaja tym wykonanym apartaami z porzadnymi obiektywami, telefo jest do dzwonienia a nie do focenia
    0
  • Users Avatars Mini
    belzebub pisze: 2006-06-13 15:31
    zalez do czego to maja byc zdjecia. zeby sobie druknac 10x15 z imieni u cioci do albumu, to 3mpix z autofocusem spokojnie styknie. i tu na pewno wielki rynek przed producentami telefonow. mi osobiscie bardzo pasuje idea integracji wielu urzadzen w komorce. niech tylko jeszcze cos wymysla z zasilaniem, bo technika pedzi na przod, a baterie ciagle mamy jak z lat 80-tych....
    0
  • Users Avatars Mini
    bartoldoo pisze: 2006-06-13 16:26
    ***nn - nie każdy wykożsytuje telefon do profesjonalnych zdjęc, jedni kupują zwykłe szybkostrzały a inni zaawansowane cyfrówki lustrzanki lub analogi. jesetm ciekawy czy 24 h na dobe masz przy sobie cyfrówkę???? ja mam canona sx2 który robi fenomenalne zdjęcia więc jak potrzebuje takowe zrobić biore aparat i pstrykam ale na codzień wale foty moim W 800 i jak na amatorskie zdjęcia na impre nadaje się świetnie. przy robionym zdjęcia w ładnej pogodzie po zrzuceniu na kompa mało kto się zorientuje..
    0
  • Users Avatars Mini
    bartoldoo pisze: 2006-06-13 16:27
    że są to foty z komóry :))
    0
  • Users Avatars Mini
    Bolek pisze: 2006-06-13 16:28
    nn - A niby dlaczego mają nie dorównać jakością? Może nie dzisiaj , ale w przyszłości - czemu nie.
    0
  • Users Avatars Mini
    mg pisze: 2006-06-13 17:05
    a kiedy otwieracz do piwa w komorze tak bardzo mi go brakuje
    0
  • Users Avatars Mini
    carlo pisze: 2006-06-13 18:16
    Mi Sharp 903 już zastępuje aparat (jedyny telefon z prawdziwą optyką) oraz odtwarzacz mp3:)
    0
  • Users Avatars Mini
    zawiasa pisze: 2006-06-14 00:21
    Mam nadzieje ze SE wyciagnie z badan tego typu wnioski i zacznie robic cos lepszego od badziewia ktore mocno odstaje od tego co produkuja firmy wiodace.
    0
  • Users Avatars Mini
    Aster pisze: 2006-06-14 02:18
    *nn - Nigdy nie mów nigdy! Kwestia czasu.
    0