Test Samsung GT-i8910 8GB Omnia HD

Drukuj

Samsung GT-i8910 8GB Omnia HD to dowód na to, że system Symbian żyje, ma się dobrze i bez problemu nadaje się to najbardziej zaawansowanych telefonów z dotykowym ekranem. W ogóle to nowy Samsung ma chyba tylko jednego poważnego konkurenta w segmencie Symbian – jest to stara, dobra Nokia N95 8 GB z dużo lepszą baterią i oprogramowaniem do nawigacji dostępnym w standardzie, Samsung Omnia HD wszystko inne ma lepsze, zwykle dużo lepsze. Omnia HD to jedyny telefon z Symbianem, który może równać się z iPhone 3G oraz HTC HD. W iPhone ekran dotykowy jest lepszy, ale funkcjonalność i zaawansowanie dużo mniejsze, a w HTC HD dużo gorsza jest szybkość działania i ergonomia Windowsa.
W ostatnich dniach do sprzedaży weszła także Nokia N97, która również jest bardzo potężnym narzędziem działającym pod kontrolą systemu Symbian.

Dla kogo

Omnia HD to telefon dla bogatych gadżeciarzy płci męskiej. Bogatych – bo telefon ma kosztować 2700 zł, a płci męskiej, bo jest to duży aparat o wadze 144 gramów i szerokiej obudowie.

Obudowa

Omnia HD jest duża, nieco większa np. od iPhone i Nokii 5800 i jest też dosyć ciężka. Nie jest to tzw. cegła, ale aparat czuje się w dłoni, co dla niektórych może być zaletą. HD jest bardzo elegancka, choć wykonana ze zwykłego plastiku. Przód telefonu jest zdominowany przez ogromy i wspaniały ekran. To 3.7 cala wykonane w technologii Active Matrix OLED. Rozdzielczość nie jest już tak porażająca, bo jest to 360 x 640 pikseli (QHD). Jest to niewątpliwie najlepszy wyświetlacz spotkany dotychczas w telefonie, choć w obsłudze dotykowej musi oddać palmę pierwszeństwa iPhonowi i G1. Technologia AMOLED bez podświetlenia ma sprzyjać oszczędzaniu energii, ale w naszym prototypie to się niestety nie potwierdziło. Być może oszczędniej HD zacznie korzystać z baterii w finalnej wersji. AMOLED ma także zapewniać dużo szybszy czas odświeżania obrazu – to się potwierdza, bo w filmach nie widać żadnego smużenia znanego ze zwykłych ekranów LCD. AMOLED niestety nie sprawia, że ekran jest czytelny w pełnym słońcu – przy dużym oświetleniu dostrzec cokolwiek na HD jest dosyć trudno. Tak duży ekran pozwala na ergonomię na bardzo wysokim poziomie, znanym wcześniej tylko z iPhone.

   

Na górze obudowy jest gniazdo jack 3.5 mm słuchawek (zaślepione plastikiem), z boku regulacja głośności i port kart microSD. Z drugiej strony znajdziemy klawisz blokady ekranu, spust migawki oraz port USB, który ładuje baterię telefonu. To zapewne do niego można dołączyć kabel HDMI potrzebny do wyświetlania obrazu na ekranie TV. Takiego kabla nie było jednak w zestawie sprzedażowym. Pod ekranem znajduje się „hardware-owa” zielona i czerwona słuchawka oraz klawisz menu. Nad ekranem jest kamera do rozmów wideo oraz czujnik światła.

   

Obiektyw kamery z tyłu obudowy nie jest niczym osłonięty, ale znajduje się w zagłębieniu co chroni go przed rysami, ale już nie przed kurzem.


Platforma sprzętowa

Omnia HD jest napędzana przez procesor Texas Instruments OMAP 3430 z zegarem 600 MHz. Taktowanie zegara świadczy o tym, że HD nie ma raczej problemów z brakami mocy. Pamięć ROM to 8 GB, a pamięć RAM to 256 MB. Dodatkowo do telefonu możemy włożyć kartę microSDHC o wielkości do 16GB.
Za obsługę transmisji głosu i danych w sieci mobilnej odpowiada procesor Qualcomm MSM6290, który działa w niemal wszystkich zakresach GSM i UMTS: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS900, UMTS1900, UMTS2100. WLAN jest obsługiwany w standardzie 802.11b i g (do54 Mbit/s). Najważniejsze jest jednak to, że HD wspiera HSDPA 7.2 oraz także HSUPA 5.76. Wielbiciele gadżetów będą zadowoleni, bo ich Omnia w domu bez problemu połączy się z dyskiem Playstation lub laptopa dzięki obsłudze DLNA Digital Living Network Alliance.
Za obsługę satelitarnego pozycjonowania odpowiada procesor Qualcomm MSM6290 gpsOne (A-GPS). Telefon ma także akcelerometr, który wspomaga funkcje takie jak wyciszanie telefonu, alarmów i obrót ekranu.

System

Samsung GT-i8910 8GB Omnia HD działa pod kontrolą systemu Symbian OS 9.4 Series 60 5th Edition i platformy Symbian S60 5.0. Do przeglądania Internetu zastosowano oryginalną przeglądarkę z platformy S60 (Safari Core). Aby wyróżnić się od Nokii Samsung zastosował swoją własną nakładkę nazwaną Advanced TouchWiz UI with Widget.

System działa bardzo stabilnie i szybko, choć chyba nie korzystaliśmy z wersji finalnej oprogramowania. Wszystko działa znacznie lepiej działa niż np. w Nokii 5800.

Ekran główny i menu

Ekran główny ma 4 główne schematy: Finger Use, Samsung Widget, Orange oraz Basic. W profilu Orange mamy do dyspozycji Orange Menu, w profile Basic ekran jest prawie pusty.

     

Najbardziej sensowne są dwa pierwsze profile – Finger Use jest znany już z Nokii – na górze jest pasek skrótów do wybranych aplikacji lub stron internetowych, a na dole widzimy nasz plan zajęć i zadań w danym dniu. Najciekawszym panelem jest Samsung Widget, czyli główna część TouchWiz UI firmy Samsung. Widgety są, tak jak w innych modelach z tym interfejsem, dostępne na lewym pasku. Ich listę ustalamy w ustawieniach telefonu. Widgety możemy wyciągać na pulpit. Pulpity są trzy. Seryjnie widgetów mamy 12. Kolejne możemy pobierać z Internetu. Obsługa Widgetu ze sklepem z Widgetami nie jest jednak bardzo przyjemna.

Oprócz trzech pulpitów mamy także możliwość przewinięcia ekranu do pulpitu z wybieraniem numerów ze zdjęć oraz do głównego menu. Przewijanie 3D działa jednak loteryjnie i zwykle nie udaje się zmienić widoku głównego ekranu.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wszystkie elementy TouchWiz UI są bardzo eleganckie, czytelne, proste i po prostu ładne.
W górnej belce koło zegarka mamy skrót do panelu zarządzającego połączeniami.


Obsługa multimediów

W przypadku multimediów przede wszystkim należy podkreślić to, że Omnia jest bezapelacyjnie najlepszych telefonem dla commuterów, czyli osób dojeżdżających dłużej do pracy. Obsługa DivX / XviD w standardzie oraz ekran 3.7 cala AMOLED to zestaw, który deklasuje konkurencję. Każdy kto widział film odtwarzany na HD jest po prostu zachwycony – HD to także dowód na to, że na komórce da się oglądać filmy.

   

W przypadku odtwarzacza MP3 nowością jest obsługa standardu 5.1. W przypadku odsłuchu na słuchawkach efekt działania tego procesora dźwięku jest bardzo trudny, więc należy sądzić, że raczej chodzi o marketingowy chwyt, a nie rzeczywistą rewolucję w dźwięku w komórce. Oprócz dźwięku 5.1 odtwarzacz oferuje także wiele innych „zwykłych” ustawień equalizera oraz usług typu wide, koncert hall, externalization.

Radio FM w Omni HD obsługuje funkcje RDS i AF. Seryjne słuchawki są dobre pod względem jakości dźwięku, ale niestety bardzo niewygodne.

     


Kamera

Jakość zdjęć zawsze najlepiej pokazują przykłady. Warto jednak zaznaczyć, że w HD zastosowano doskonały i znany już interfejs kamery, który pozwala na dziecinnie prostą obsługę aplikacji aparatu i kamery pomimo ogromnej ilości ustawień. Tak jak już kiedyś napisaliśmy – Canon mógłby się uczyć od Samsunga tego rozwiązania.

Zwykle ważniejsze dla użytkownika telefonu są zdjęcia, ale w HD wszyscy podkreślają to w jakim formacie nagrywane są filmy – jest to rozdzielczość HD 1280 x 720 z jakością 24 fps.

   
   
   
   
   

Poniżej przykładowe zdjęcia:

   

Poniżej przykładowy film:


Nawigacja

Choć Samsung jest wyposażony w GPS, to konkurenci z Nokii deklasują Omnię tym, że mają w standardzie aplikację Nokia Maps z bezpłatnymi mapami i w miarę tanią nawigącją. Nam pozostaje Google Maps lub zakup pakietu Tom Tom (pod warunkiem, że jest już dostępny dla ekranów dotykowych).

Jakość dźwięku

Omnia HD nie rozłącza się w 3G, co niestety zdarza się np. Nokii N95 8 GB. W czasie testów czasami było słychać echo, co bardzo utrudnia prowadzenie rozmowy. Wadą jest także bardzo głośna funkcja call waiting, której pikanie prawie ogłusza, gdy prowadzimy właśnie inną rozmowę.

Dodatkowe aplikacje

Omnia HD oprócz standardowych funkcji wbudowanych w seryjnego Symbiana oferuje także kilka ciekawych dodatków. Są to m.in.

  • Road sync – aplikacja pozwalająca na współpracę z serwerami Exchange

  • Smart search – wyszukiwarka w zasobach urządzenia

  • Connected Home – obsługa standardu DLNA

  • Asphalt4 – gra wyścigowa

  • Media Browser – przeglądarka multimediów wykorzystująca akcelerometr

  • Compass

  • Smart Reader – czytnik wizytówek

  • Dictionary – słownik Collins cobuid advanced

       
       
       
       
       


Przeglądarka

Przeglądarka z platformy S60 jest dojrzałą aplikacją, która radzi sobie z najbardziej zaawansowanymi stronami w Internecie. Nie jest to demon prędkości, ale takie są wady większości mobilnych przeglądarek. Zaletą tej przeglądarki jest obsługa flash – technologia ta jednak jeszcze bardziej spowalnia generowanie danej strony.

   
     

Pliki biurowe

Obsługą plików biurowych w Symbianie zajmuje się pakiet Quicoffice. Niestety w Omni HD jest w wersji „reader” - wersję z edycją plików trzeba dokupić. W czasie testów plików biurowych PDF szybko się otworzył, Excel otwierał się bardzo długo (zawieszał system na parę minut), za to Power Point otwierał się bardzo szybko. Należy wspomnieć, że testowe pliki są bardzo skomplikowane, ale komputer PC otwiera je w ułamkach sekundy.

       

Bateria

Bateria w Omni HD nie jest niestety najlepsza, choć ma b. dużą pojemności 1500 mAh. Działa 1 lub 1.5 dnia w najlepszym przypadku. Dodatkowo ogniwo bardzo długo się ładuje.

Współpraca z PC

Pakiet PC Studio Samsunga to kalka PC Suite firmy Nokia. Użytkownik do dyspozycji ma pełny zakres usług – edycja i szybki podgląd SMS-ów, synchronizacja z Outlook, menadżer kontaktów, kopia zapasowa, jest też prosty program do łączenia się jako modem
Synchronizacja z MS Outlook jest bardzo szybka.

Podsumowanie

Samsung Omnia HD jest naprawdę niemal zbliżona do ideału. Ma wszystko, działa bardzo szybko – jest po prostu doskonała. Poprawki wymaga obsługa energii oraz przydałby się jakiś TOM TOM za drobną dodatkową opłata, ale już zainstalowany w telefonie. No i należy oczekiwać na dobrą propozycję w ofercie naszego operatora, bo zakup telefonu za niemal 3 tys. bez umowy jest nieco szalonym pomysłem.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    maxbike-1 pisze: 2009-08-07 16:04
    Aparat ma duże znaczenie w tym telefonie, a w teście żadnych wrażeń z użytkowanai aparatu nie ma. Same suche fakty.
    0
  • Users Avatars Mini
    Armadon pisze: 2009-08-07 17:49
    Porównywanie Omni HD do Nokii N95-8GB w momencie gdy na rynku już od jakiegoś czasu jest dostępna Nokia N97 (dotyk, ten sam system, ten sam przedział cenowy) czy Nokia 5800 (o połowę tańsza, aczkolwiek również dotykowa i ten sam system) jest delikatnie mówiąc niedopatrzeniem. W sumie do nokii N73 też ją można porównać, tylko po co?
    0
  • Users Avatars Mini
    Kizashi pisze: 2009-08-07 23:04
    Cena jak zwykle z kosmosu. Znaczy w Polsce żyją sami bogacze, co popędzą do sklepu po nowe cacko. Tylko ile razy można wydać dwa tysiące za telefon? Raz to zrobiłem, i powiedziałem sobie dość.
    0
  • Users Avatars Mini
    dokorek pisze: 2009-08-08 00:40
    Test kiepski, 6 stron i tylko zdjęcia właściwie, resztę można było przedstawić w tabeli dane techniczne. Na symbiana dużo lepszy jest garmin albo sygic mobile, od tom toma (wg mnie w ogóle garmin jest najlepszy patrząc na całą Europę, w Polsce AM), widać, że autor nie bardzo się orientuje. Symbian v5 bardzo przyjemny (mam 5800). Rysik niepotrzebny, ale niestety przeglądarka to koszmar, strasznie się zacina i potrafi się wyłączyć, a danych ciągnie jak głupia.
    0
  • Users Avatars Mini
    spoxxx pisze: 2009-08-08 02:12
    telefon kupilem za 1520 zl na allegro , plus zdjecie simlocka 75 zl , to daje 1600 zl za wszystko , do tego sam wgralem nie brandowane menu orage i cena nagle spada o tysiac zlotych a za 1600 zl ten telefon jest jeszcze w granicach rozsadku , rewelacyjnie telefon dziala jako nawigacja fixa lapie doslownie w 10 sekund , filmy tez na plus tylko jakas przegladarka by sie przydala do netu mniej zasobozerna bo dziala ciezko
    0
  • Users Avatars Mini
    spoxxx pisze: 2009-08-08 02:14
    aha uzywam 2 nawigacji garmina i czasem sygic , autor wspomnial o tom tomie na symbiana o wiele wiele lepsze sa wlasnie garmin i sygic
    0
  • Users Avatars Mini
    kopar pisze: 2009-08-10 00:28
    to nie autor ale kicha. panie autor na poczatku pan sie doczytaj samsung obsluguje noka maps bez niczego..... wiec nie pisz pan bzdetow
    0
  • Users Avatars Mini
    admama pisze: 2009-08-16 00:28
    mam ten tel jest fajny tak jak pisza szybki, wyswietlacz bardzo dobry, bateria trzyma mi 4 dni (nie bawie sie duzo) czasem troche zdjeci zrobie bo aparat jest rewelacyjny. Ale dlaczego jest na niego tak malo aplikacji:( to jego wada , wczesniej mialem iphona 3g i ponad 100 zainstalowanych aplikacji i gier i to bylo to.... a teraz;p brakuje tego
    0
  • Users Avatars Mini
    MSzewczyk pisze: 2009-08-25 13:49
    Znajomy mnie namawia na zakup ze względu na parametry aparatu,ekranu,filmów itp.Wszystko fajnie,ale póki nie będą mieli bazy gier i aplikacji porównywalnej z AppStore to nie ma o czym mówić.Telefon dla określonej grupy ludzi-na pewno nie idealny dla wszystkich.Gracze na pewno byliby rozczarowani
    0
  • Users Avatars Mini
    Pitbull pisze: 2010-03-17 11:02
    Kopar napisał to nie autor ale kicha. panie autor na poczatku pan sie doczytaj samsung obsluguje noka maps bez niczego..... wiec nie pisz pan bzdetow Panie kopar samsung nie obsługuje Nokii Maps wieć mi tu nie gadaj on po zainstalowaniu pokazuje Route 66 ale jest to ***** za przeproszeniem Ja używam Garmina i NaviExpert play Nokia ma swoje Nokia Maps, i Samsung ma swoje Samsung LBS P.S. Jak nie masz przy sobie OMNIA HD to się nie wypowiadaj !!!!!!
    0