Operatorzy światłowodów zaczynają się martwić o saturację swojej sieci

Drukuj
Operatorzy światłowodów zaczynają się martwić o saturację swojej sieci
Operatorzy światłowodów zaczynają się martwić o saturację swojej sieci

Fundacja Open Allies zorganizowała w stolicy trzecią już Konferencja Operatorów Hurtowych. To inicjatywa fundacji oraz operatorów Fiberhost, NEXERA, Polski Światłowód Otwarty, Światłowód Inwestycje oraz TAURON Obsługa Klienta.

Operatorzy dyskutowali głównie nad warunkami potrzebnymi do utrzymania szybkiego rozwoju całej branży światłowodowej.

Według nich kluczowe jest teraz zwiększenie saturacji sieci, zniesienie barier inwestycyjnych i zacieśnienie współpracy międzyoperatorskiej.

Po kilku latach realizacji inwestycji i doprowadzeniu sieci multi-światłowodowej do ok. 4,2 mln gospodarstw domowych na horyzoncie pojawiły się nowe cele. Jednym z kluczowych jest stałe zwiększanie saturacji sieci, która z roku na rok jest coraz wyższa, jednak wciąż ma olbrzymi potencjał do wzrostu.

Branża coraz większą uwagę kieruje dziś na obszary pokryte już istniejącymi sieciami. Celem budowy każdej infrastruktury jest bowiem jej maksymalne wykorzystanie i zapewnienie dostępu do szybkiego internetu jak największej liczbie mieszkańców.

Obecny poziom wykorzystania sieci światłowodowych w Polsce przez mieszkańców znajdujących się w ich zasięgu wciąż znacząco odbiega od oczekiwań i ambicji operatorów. Prognozy dla krajowego rynku są jednak optymistyczne.

FTTH Council Europe przewiduje, że liczba subskrypcji światłowodowych do 2029 roku ma osiągnąć 6,3 mln (41% penetracji). Zasięg sieci ma się rozszerzyć do 10 mln gospodarstw domowych w 2024 roku i do 12,5 mln w 2029 roku.

Operatorzy liczą, że w realizacji tych prognoz pomoże im państwo poprzez opłacenie ogólnopolskich kampanii informacyjnych.

Kolejnym tematem poruszanym od lat jest istnienie barier formalnych, utrudniających szybką i sprawną budowę sieci fiber.

Prowadzenie inwestycji wiąże się m.in. z koniecznością dokonywania uzgodnień z różnymi podmiotami. Jest to proces kosztowny i czasochłonny, a brak konsensusu w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do rezygnacji z budowy sieci na danym obszarze. Optymalizacja procesu pozyskiwania zgód od organów publicznych i właścicieli nieruchomości, a także uzupełnienie procedur budowlanych o kwestie telekomunikacyjne – mogłyby stanowić skuteczną odpowiedź na to wyzwanie.

Wiele emocji wśród operatorów hurtowych budzi także waloryzacja cen. Uczestnicy spotkania w Warszawie poruszali też temat podwyżek opłat hurtowych oraz ich wpływu na ceny detaliczne, opłacane przez konsumentów. Głównym adresatem tego wątku jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, który od dłuższego czasu próbuje, wspólnie z operatorami, ustalić konsensus w sprawie mechanizmu indeksacji cen hurtowych akceptowanych przez Regulatora.

Od kilku lat inwestujemy znaczne kwoty w rozszerzanie zasięgu infrastruktury multi-światłowodowej, w tym realizujemy trudne projekty w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym. Jest to szczególnie trudne, biorąc pod uwagę wskaźniki inflacyjne i rosnące koszty pracy. – twierdzi Marta Wojciechowska, szefowa Fiberhost.

Podczas konferencji poruszono także również temat oczekiwanego zacieśnienia współpracy międzyoperatorskiej, pomiędzy właścicielami infrastruktury światłowodowej (hurtownikami) i korzystającymi z niej detalistami. Branża musi połączyć siły, by utrzymać, a nawet przyspieszyć tempo wzrostu. Bez silnego zaangażowania obu stron, będzie to trudne.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0