Test Nokia N85

Drukuj

Nokia N85 to kolejna po N96 nowość dostępna na polskim rynku. N85 ma zastąpić model N81. Telefon jest także podobny do modelu N95 8GB, ale jest wyraźnie zgrabniejszy. Jest to chyba najbardziej zaawansowany technicznie telefon o tak niewielkich wymiarach (103x50x16.0mm).

Wygląd zewnętrzny

Egzemplarz, który trafił do naszych testów miał obudowę, w której kolorem dominującym był brąz. Obudowa jest tzw. podwójnym sliderem – albo widzimy klawiaturę numeryczną, albo klawisze do obsługi odtwarzacza MP3. Mechanizm rozsuwania obudowy nie jest wykonany precyzyjnie i obie części telefonu trochę się trzęsą. Cała obudowa jest za to bardzo funkcjonalna.

   

Na górze mamy łącze ładowarki, słuchawek (3.5 mm jack) oraz włącznik/wyłącznik. Jack służy także jako wyjście wideo, a kabel do telewizora jest dostępny w standardzie. Największą rewolucją jest łącze ładowarki – to zmniejszone łącze USB. Ładowarka w Nokiach ma zatem kolejny rodzaj łącza. Należy mieć nadzieję, że już ostatni. Wadą ładowarki jest jej rozmiar. Jest dużo większa od poprzednich ładowarek dołączanych do wcześniejszych modeli. Największą zaletą „systemu ładowania” jest jednak to, że kabel do transmisji danych (oczywiście w standardzie) ładuje telefon – aż nie chce się w to wierzyć, że Nokia w końcu „dała radę”.

Z lewej strony obudowy znajduje się port kart pamięci (w standardzie jest karta 8GB). Z prawej strony, oprócz klawiszy regulacji dźwięku, znajduje się klawisz blokady klawiatury (rzadko spotykany w telefonach, częściej w odtwarzaczach MP3) oraz klawisz migawki – niestety równie nieudany, co w N96. Klawisz jest bardzo nieprecyzyjny. Najbardziej krytykowanym w Internecie elementem obudowy N85 jest klawisz kursorów (w opcji NaviWheel) – internauci narzekają na jego nieprecyzyjność. Według nas NaviWheel rzeczywiście jest nieudany i nie można się do niego przyzwyczaić. Funkcję tę trzeba wyłączyć i korzystać z normalnych kursorów.

Pod ekranem znajduje się jeszcze jeden klawisz skrótu – klawisz dostępu do multimediów. Nadal Nokia nie powróciła do dedykowanego klawisza służącego do kopiowania tekstu. Tekst trzeba kopiować przy użyciu klawisza „#”.

Z tyłu obudowy znajduje się ładnie ukryty obiektyw kamery 5 megapikseli oraz lampa błyskowa (dwie diody).

   

Ekran

Największą nowością w Nokii N85 jest ekran. Jest wykonany w technologii Active Matrix OLED - ma wielkość 2.6 cala i rozdzielczość 320x240 pikseli. Teoretycznie jego największymi zaletami ma być dużo lepsza widoczność w mocnym świetle, mniejsze zużycie energii, głębsza czerń i szybszy czas reakcji. Widoczność w słońcu nie jest lepsza, ale dla użytkownika największą zaletą jest mniejsze zużycie energii. To chyba pierwszy zaawansowany telefon, który można zacząć porównywać pod tym względem ze sławną Nokią 6310i.

System

W telefonie zainstalowano platformę Symbian OS 9.3 Series 60 3rd Edition Feature Pack 2
Pamięć urządzenia to:

  • ROM: 256 MB (dostępne: 78 MB)

  • RAM: 128 MB (dostępne: 74 MB)

Symbian już od dosyć dawna działa bardzo stabilnie i nie można mu naprawdę niczego zarzucić. Interfejs nie zmienił się w żaden sposób w stosunku do N95 8GB lub N96, więc nie ma sensu go po raz kolejny omawiać. Skoncentrujmy się na omawianiu nowości, różnic i zmian, jakie oferuje nam N85.

Radio

Pomijając udaną aplikację radia i radia internetowego w systemie Symbian, o radiu w N85 należy wspomnieć w innym sensie. N85 jest nadajnikiem radiowym na falach FM (funkcja FM transmitter). Ma to służyć „wysyłaniu” muzyki z plików MP3 lub Internetu do większych odbiorników stacjonarnych z dużymi głośnikami. W praktyce ta funkcja nie działa jednak zbyt dobrze. Po ustaleniu częstotliwości nadawania, telefon musimy niemal przyłożyć do anteny radia. W domu możemy dzięki N85 słuchać radia internetowego poprzez najprostsze radio FM z głośnikami, jednak jakość nie jest porażająca.
Największy zawód to kompletny brak sygnału z N85 w radiu samochodowym. Nadajnik FM jest bardzo słaby, co może wynikać z ograniczeń prawnych w krajach UE.
N85 ma także za małe wzmocnienie wewnętrznego wzmacniacza, który obsługuje słuchawki – muzyki nawet w mieszkaniu można słuchać przy 100% wzmocnienia, więc na ruchliwej ulicy z głośnością mogą już być spore problemy.

     
   


Kamera

Kamera w N85 ma zaimplementowane dwie główne nowości: geotagging oraz personalizację menu. Geotagging jest funkcją dla cierpliwych, bo zwykle przed wykonaniem zdjęcia nie mamy czasu na ustalenie naszej pozycji GPS. Ważniejszą chyba funkcją jest personalizacja menu kamery – niektóre funkcje aparatu muszą się wyświetlać, ale dodatkowo możemy samodzielnie włączyć/wyłączyć na ekranie własne najczęściej używane funkcje.

   
   

Zdjęcia N85 robi bardzo dobre – nie dotyczy to tylko zdjęć wewnątrz pomieszczeń. Balans bieli i ostrość są wówczas na bardzo niskim poziomie jakości.
Nokia radzi sobie także bardzo dobrze z nagrywaniem wideo. Przykłady materiałów znajdują się poniżej:

Zdjęcia

   
   
   
   

Film


Filmy

A propos filmów wideo to N85 nadal nie obsługuje w standardzie kodeka DivX, ani Xvid. Najwyższy czas, aby producent pojął znaczenie tych rozwiązań w środowisku internetowym i przestał promować dobre, lecz już coraz rzadziej używane rozwiązania. Po instalacji niezależnego DixX Playera okazało się, że N85 bardzo dobrze radzi sobie z plikami wideo zakodowanymi w popularnych formatach, choć przy plikach nagranych w oryginalnej rozdzielczości niektóre klatki są jednak gubione. Zapewne jest to spowodowane wadami w samym odtwarzaczu i symbianowych kodekach.

   
   

Maile

Pobieranie poczty elektronicznej w Symbianie już od dawna nie zmienia się znacząco, choć stale ulepszana jest szybka konfiguracja ustawień dla popularnych dostawców. Konfiguracja GMAIL jest boska, choć nadal nie usunięto wady z N96, która wyklucza korzystanie z poczty przez osoby, których login do serwera poczty jest dużo dłuższy od standardowych loginów. Login ten jest po prostu ucinany przez klienta poczty zaimplementowanego w Symbianie i pobranie listów nie jest możliwe.

Office

W standardzie Nokia N85 oferuje tylko podgląd plików Office i PDF. Opcję edycji plików i tworzenia nowych trzeba dokupić. Testy szybkości otwierania skomplikowanych plików przebiegły następująco:

  • PDF – plik otworzył się natychmiast

  • skomplikowany Excel – otwieranie trwało kilkadziesiąt sekund – bardzo dobry wynik, ale po otwarciu telefon zawiesił się na kilkanaście sekund

  • Duża prezentacja Power Point – otworzyła się po kilku sekundach

  • Dokument w formacie Word – otwieranie pliku trwało parę „długich” minut – jest to standardowy czas, jakiego potrzebują urządzenia mobilne na otwarcie tego testowego pliku z ogromną liczbą tabel i … nie jest to dobry wynik

     
     
     


Synchronizacja z komputerem

Synchronizacja z komputerem to funkcja, z którą nigdy w Nokii nie było większych problemów. W N85 zaskoczył nas całkowicie problem z brakiem synchronizacji kalendarza. Telefon łączył się z pakietem PC Suite, synchronizował wszystko bez błędów… oprócz terminów z kalendarza, (pomimo, że w opcjach ta funkcja była zaznaczona). Najprawdopodobniej wynikało to z wczesnej wersji oprogramowania samego telefonu. Uaktualnienie jednak nie było możliwe, bo program do uaktualniania oprogramowania nie potrafił zidentyfikować telefonu podłączonego do USB.
Zwykłe przegrywanie plików do telefonu jest dużo szybsze w trybie „mass storage” – wadą jest jednak to, że na komputerze nie wiadomo dlaczego widać tylko kartę pamięci, a nie także pamięć samego telefonu.

GPS

W standardowym zestawie sprzedawanym w Polsce Nokia N85 oferuje nam 3 miesiące bezpłatnej nawigacji punkt – punkt. Dodatkowo do każdej nowej Nokii możemy bezpłatnie wgrać niemal dowolną mapę. Mała Nokia nie zastąpi nam zwykłej nawigacji z dużym ekranem, ale w sytuacji awaryjnej pozwoli nam zaoszczędzić trochę nerwów i czasu. Nokia ostatnio bardzo poprawiła czas startu GPS i to zarówno na „zimno”, jak i na „gorąco”, przez co Nokie przestały odstawać pod tym względem od innych nawigacji.

   

Bateria

Bateria w N85 to prawdziwy ewenement w zaawansowanych telefonach multimedialnych. Bateria BL-5K 1200 mAh najprawdopodobniej w połączeniu z oszczędnym ekranem OLED deklasuje konkurentów. Od paru lat zaawansowane telefony działają bez ładowania dobę lub dwie. N85 bez problemu przynajmniej podwaja ten czas, a oszczędny użytkownik będzie nią w stanie pobić bardziej wyśrubowane rekordy.

Podsumowanie

N85 będzie konkurowała na rynku głównie z telefonami z tej samej stajni, czyli z najnowszą N96 oraz z „wysłużoną” N95 8GB. Cenowo (25.11.2008) różnice między tymi telefonami przedstawiają się następująco:

  • Nokia N85 to 1500 zł

  • N95 8GB to 1400 zł

  • Nokia N96 to 2000 zł

Gdy zależy nam na małej wielkości telefonu i bardzo dobrej baterii to bezsprzecznie powinniśmy wybrać N85. Gdy wielkość telefonu nie ma już takiego znaczenia to lepszą opcją będzie N95 8GB, której jakość wykonania jest dużo lepsza. Jest to także telefon sprawdzony przez miliony użytkowników na całym świecie.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    lesio pisze: 2008-11-25 16:01
    kompletnie NIC nowego. Omnia rzadzi
    0
  • Users Avatars Mini
    Kokolino pisze: 2008-11-25 16:33
    Witam. Popieram "Lesio" w 100%, i dodal bym jeszcze x1!
    0
  • Users Avatars Mini
    mattulko pisze: 2008-11-25 16:34
    Też mnie jakoś ten telefon zanadto nie oczarował. To chyba taki model przejściowy- jeszcze trochę czasu upłynie żeby wszystkie funkcje dopracować.
    0
  • Users Avatars Mini
    dasowski pisze: 2008-11-25 17:36
    Najbardziej krytykowanym w Internecie elementem obudowy N85 jest klawisz kursorów (w opcji NaviWheel) – internauci narzekają na jego nieprecyzyjność. - CZY LUDZIE W TYM SERWISIE UMIEJA PISAC W JEZYKU POLSKIM?:)
    0
  • Users Avatars Mini
    matisoft pisze: 2008-11-25 18:05
    ja jestem za tym telefonem, miałem okazje go przetestować i mój egzemplarz był dobrze wykonany nie miał luzów z mechanizmie slider'a, jedyną wadą jest fakt i na tym telefonie strasznie widać palce szybko się brudzi :/ nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania jak i funkcji, polecam wszystkim ten telefon :)
    0
  • Users Avatars Mini
    robertkraj pisze: 2008-12-14 01:20
    mam telefon od roku jest dobry ale za drogi jak na telefon
    0
  • Users Avatars Mini
    mistrales pisze: 2008-12-20 13:37
    robertkraj telefon to ty moze masz od roku, ale na pewno nie n85
    0
  • Users Avatars Mini
    Gontar pisze: 2009-01-28 20:55
    Czesc... niedawno nabyłem nokie N85 i nie wiem jak odtworzyc na niej filmy z komputera... powie mi ktos???
    0
  • Users Avatars Mini
    szakal pisze: 2009-06-29 02:01
    (Gontar) Nokia n85 odtwaza filmy w formacie mp4 , aby telefon bral avi czy divx musisz sobie zadac jakic player z kodekami najlepszy jest chyba Coreplayer tylko uwaga telefony nie biora dzwieku AC3 ! WIADOMOSC DLA WSZYSTKICH Nawigacja do telefonu Garmin Mobile pod symbian ( testowany na N85 N95 N96 i N97) w calosci polska i z polskim glosem mapy europy + UK i IRL Zupelnie darmo moj email rob0909@o2.pl linki do pobrania:
    0