Działa już specjalny rządowy system monitorujący przemieszczanie się Polaków

Drukuj
Działa już specjalny rządowy system monitorujący przemieszczanie się Polaków
Działa już specjalny rządowy system monitorujący przemieszczanie się Polaków

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z Onetem poinformował, że działa już specjalny system monitorujący przemieszczanie się Polaków. Minister twierdzi, że system pozwala pomagać w walce z epidemią.

 

Marek Zagórski tak tłumaczy działanie nowego systemu informatycznego:

 

Opracowaliśmy system, który zbiera anonimowe dane od operatorów sieci komórkowych, by monitorować, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości

 

Zagórski zapewnia, że jego resort nie ma dostępu do informacji o konkretnych numerach telefonów.

 

Zagórski tak szczegółowo opisuje nowy system:

 

(…) zestaw narzędzi, które roboczo nazywamy centralnym środowiskiem analitycznym. To system, który pozwala na opracowanie np. analiz dotyczących przemieszczania się Polaków, a dokładnie ich telefonów, pomiędzy różnymi regionami kraju m.in. na podstawie anonimowych danych od operatorów telekomunikacyjnych.

Możemy w ten sposób zobaczyć, jaka jest mobilność mieszkańców pomiędzy konkretnymi powiatami. Dzięki temu, jeżeli wiemy, że na jakimś terenie jest więcej zachorowań, służby w innych regionach, w tym sanepid, mogą się lepiej przygotować na potencjalny wzrost liczby przypadków. Przykładowo, podczas długiego weekendu majowego widzieliśmy, ile mniej więcej osób pojechało z Warszawy nad morze i do jakich dokładnie miejscowości.

 

Zagórki zapewnił, że nie zbiera żadnych danych osobowych.

 

Czyli nie macie wglądu w to, które konkretnie numery się przemieszczają?

 

Nie. Wiemy tylko, że np. tysiąc telefonów przemieściło się między jednym a drugim BTS-em.

 

Z jakich jeszcze innych danych korzystacie?

 

Np. z narzędzi wykorzystywanych w analizach skuteczności kampanii reklamowych. Ta próbka jest niewielka, ale umożliwia potwierdzenie, czy dane na temat mobilności Polaków, które dostajemy od operatorów komórkowych, są prawidłowe.

 

Minister podał także w Onecie, że z aplikacji ProteGo Safe korzysta obecnie sporo ponad 300 tys. Polaków.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0