Hordyński w Gazecie Prawnej - Polska jest skazana na Huaweia i to bardzo dobrze dla Polski

Drukuj
Polska jest skazana na Huaweia i to bardzo dobrze dla Polski
Polska jest skazana na Huaweia i to bardzo dobrze dla Polski

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. inwestycji, strategii i komunikacji Huawei Polska, w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna, potwierdził, że na infrastrukturze dostarczonej przez jego firmę nie powstanie sieć 5G Ericssona.

Hordyński w Dzienniku GP tłumaczy:

Około 60 proc. anten 4G jest naszej produkcji. Przede wszystkim współpracujemy z Playem, Orange i T-Mobile, w Plusie jesteśmy obecni śladowo. I trzeba to jasno powiedzieć: sieci 4G i 5G są nierozłączne. Na 4G Huaweia nie powstanie 5G Ericssona – i odwrotnie. Urządzenia od różnych dostawców nie będą ze sobą współpracowały. Natomiast można mieć antenę i całą radiową część sieci jednej firmy, a rdzeń sieci innej firmy – i będą ze sobą dobrze współpracować. Antena jest jak rura w wodociągach – to urządzenie ważne, ale „głupie”, tzn. o niczym nie decyduje. Przyjmuje nasze rozmowy i przekazuje je dalej, ale wie tylko, że zalogował się do niej telefon. Nie rozpozna, kim pani jest, w jakim języku ani z kim pani rozmawia, jakie dane przesyła. Od myślenia są serwery w części rdzeniowej, szkielecie sieci.

To samo twierdzi Ericsson. Możecie przeczytać o tym tutaj

Oto wybrane trzy odpowiedzi na pytania dziennikarki:

Ericsson nie da rady tak przerobić waszego 4G, żeby ich 5G na nim działało?

Nie. Jedyne, co może zrobić, to sprzedać operatorowi od nowa całą infrastrukturę 4G. Co oznacza horrendalne wydatki dla operatorów

Polska jest więc skazana na Huaweia.

To bardzo dobrze dla Polski. Huawei to najlepsza technologia. Firma działa tu od 15 lat i do stycznia tego roku nikt nie zgłaszał żadnych obiekcji. Poza tym w Polsce tak jak i na świecie wszyscy operatorzy według mojej wiedzy korzystają z więcej niż jednego dostawcy w różnych warstwach sieci, co jest zgodne z ostatnimi wytycznymi UE.

W grudniu Urząd Komunikacji Elektronicznej ma zacząć aukcję częstotliwości na 5G i liczy, że szybko ją zakończy. Długo potrwa sama budowa sieci?

Tam, gdzie my to będziemy robić, pójdzie szybko. Nazywamy to metodą 1+1. Nasze stacje bazowe mają jedną antenę na obecne standardy 2G, 3G i 4G i miejsce na drugą, do 5G. Antena 5G waży 20 kg, więc jak operator dostanie częstotliwości, jeden człowiek może podjechać, zamontować ją i gotowe.

Pełna treść wywiadu z Dziennika Gazeta Prawna znajduje się tutaj

 

 

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0