Poczta Polska rozpoczyna współpracę z wojskiem - razem zadbają o cyberbezpieczeństwo Polaków

Drukuj
Poczta Polska rozpoczyna współpracę z wojskiem - razem zadbają o cyberbezpieczeństwo Polaków
Poczta Polska rozpoczyna współpracę z wojskiem - razem zadbają o cyberbezpieczeństwo Polaków

Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz szef Poczty Polskiej podpisali dziś porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

 

Podejmowane wspólnie działania obejmować będą w szczególności „wymianę informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz informacji o zagrożeniach.”

 

Porozumienie dotyczy także korzystania z doświadczeń i wiedzy przez organizację wspólnych szkoleń oraz wzajemne kierowanie personelu do odbycia praktyk, a także współorganizowanie wizyt studyjnych i konferencji.

 

Dokument obejmuje także współpracę w obsłudze incydentów cyberbezpieczeństwa, dzięki organizacji wspólnych ćwiczeń z zakresu reagowania na incydenty, jak również zaawansowaną analizę złośliwego oprogramowania i analizę podatności, w tym podejmowanie działań w zakresie ograniczania skutków tych incydentów.

 

Gwarantem realizacji zadań zawartych w porozumieniu z ramienia NCBC jest Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON (CSIRT) funkcjonujący w ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 

Poczta Polska musi uwzględniać w swym działaniu elementy cyberbezpieczeństwa - zagrożenia cały czas rosną, dlatego warto walczyć o zaufanie klientów, dbając o ich poczucie bezpieczeństwa. (…)  – mówi Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni  jest wyspecjalizowaną, elitarną jednostką  podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT. NCBC pełni także funkcję CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), odpowiadając za wykrywanie incydentów komputerowych  i wsparcie 24/7/365  systemów teleinformatycznych dla RON, a także jest odpowiedzialne za utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

 

Kadra NCBC to ponad pięć tysięcy żołnierzy i pracowników RON, 10 jednostek podporządkowanych i ponad 100 Rejonów Wsparcia  Teleinformatycznego i Węzłów Teleinformatycznych w całej Polsce.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0