Realme 6 Pro – test

Drukuj
Realme 6 Pro – test smartfonu
Realme 6 Pro – test smartfonu

Klasa smartfona E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Realme coraz mocniej rozpycha się na polskim rynku mobilnym wprowadzając w imponującym tempie coraz to nowsze modele. Po Realme X50 Pro niedługo pojawi się u nas test innego modelu z wyższej półki – Realme X3 superzoom. Teraz zakończyłem testy Realme 6 Pro, ulepszonej wersji Realme 6, czyli pierwszego smartfona tej marki, który trafił na polski rynek. W wersji Pro znajdziemy lepsze materiały obudowy i więcej aparatów. Jest ich aż 6, licząc z dwoma aparatami do selfie. Jest także procesor Snapdragon zamiast Mediateka. Czy przyniosło to wymierne korzyści z punktu widzenia użytkownika dowiecie się z recenzji. Różnica w cenie pomiędzy oboma wersjami Realme 6 i Realme 6 Pro wynosi 300 zł, gdy porównamy te same konfiguracje pamięci. Jest się więc nad czym zastanawiać.

Główne wady i zalety Realme 6 Pro

Zalety Realme 6 Pro:

  • Wyraźnie lepsza jakość wykonania i szlachetniejsze materiały niż w Realme 6
  • Szybki, pewny czytnik linii papilarnych
  • Dobry tryb głośnomówiący
  • Ekran z odświeżaniem 90 Hz o trochę większej przekątnej niż w Realme 6
  • Procesor Snapdragon to trochę lepsze teoretyczne transfery LTE oraz Bluetooth 5.1
  • Android 10 z aktualnymi poprawkami zabezpieczeń
  • Sensowna nakładka systemowa Realme UI
  • Aż 6 różnych aparatów, w tym dwa do selfie
  • Dodano teleobiektyw i szerokokątny aparat do selfie względem tańszego modelu
  • Dobry czas działania na baterii
  • Szybkość ładowana jak w najlepszych flagowcach

Wady Realme 6 Pro:

  • Brak oficjalnej normy wodoszczelności
  • Głośnik monofoniczny na dolnej krawędzi
  • Snapdragon 720G nie okazał się szybszy od Mediateka G90T z Realme 6
  • Schemat kolorystyczny Realme UI nie przypadł mi do gustu
  • Najważniejsze aparaty pozostały bez zmian względem tańszej wersji
  • Podczas nagrywania wideo nie można przełączać aparatów, a jedynie zoomować cyfrowo
  • Aparat do makro liczy się jedynie „na papierze” – w praktyce mogłoby go nie być
  • Podwójne zmienianie powiększenia w trybie Ekspert – wybór aparatu i powiększenia cyfrowego dla każdego z nich
  • Nie ma ładowania bezprzewodowego
  • Zdjęcia selfie mają zbyt czerwony odcień

Jak oceniamy design? – ocena 5-

Realme 6 Pro został wykonany z dwóch tafli szkła połączonych plastikową ramą. Jest to zauważalny upgrade względem zwykłego Realme 6, który ma tył wykonany z tworzywa. Szkło jest mniej podatne na zarysowania i powinno dłużej wytrzymać codzienną eksploatację. Dodatkowo pod szkłem znajduje się ciekawy gradient kolorystyczny przechodzący od koloru wiśniowego do fioletowego i czerni. Telefon atrakcyjnie zmienia odcienie, gdy patrzymy na niego pod różnymi kątami.

Obok gniazda USB C znajduje się monofoniczny głośnik oraz rzadko obecnie spotykane gniazdo słuchawkowe. Głośnik ma wystarczającą moc do słuchania audycji i prowadzenia rozmów głośnomówiących, można go jednak względnie łatwo zasłonić dłonią.

Czytnik linii papilarnych znajduje się na bocznej krawędzi i spełnia jednocześnie rolę przycisku zasilania. Jest to czytnik aktywny, a więc wystarczy przyłożyć do niego palec, aby telefon wybudzić i odblokować – wciśnięcie nie jest konieczne. Czytnik działa szybko i dość niezawodnie, wyprzedzając większość, jeśli nie wszystkie czytniki schowane pod wyświetlaczem.

Wystające obiektywy aparatu powodują kołysanie się telefonu na stole. Można je zniwelować zakładając na telefon etui. Obudowa ma wymiary 163,8 x 75,8 x 8,9 mm przy 202 gramach wagi i jest odporna na zachlapanie, ale bez oficjalnej normy uszczelnienia. Smartfon zalicza się raczej do tych cięższych i bardziej odczuwalnych podczas użytkowania oraz noszenia.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5-

Realme 6 Pro ma 6,6 calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS o rozdzielczości 2400 x 1080, co przekłada się na gęstość pikseli wynoszącą 399 PPI. Proporcje ekranu to 20:9. Został on przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 5. Jasność panelu to 480 nitów, a jego odświeżanie to 90 Hz. Wypełnienie obudowy ekranem zbliża się do 85%. Podsumowując, ekran jest o jedną dziesiątą cala większy niż w Realme 6 i jest przykryty szkłem o dwie generacje nowszym. Ma jednak tą samą jasność co w niższym modelu.

Wyświetlacz w Realme 6 Pro ma dobre kąty widzenia i atrakcyjne kolory, choć panelom AMOLED nie dorówna pod względem kontrastu i nasycenia. W codziennym użytkowaniu jego jasność jest wystarczająca, ale w ostrym świetle słonecznym brakuje trochę jasności, aby zapewnić pełen komfort. Najjaśniejsze panele na rynku mają ponad dwa razy więcej nitów niż Realme, choć są w znacznie droższych modelach.

W ustawieniach znajdziemy systemowy ciemny motyw, ochronę oczu, regulację temperatury kolorów, tryby kolorów, oraz częstotliwość odświeżania. 90 Hz poprawia płynność animacji i postrzeganą płynność działania telefonu.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 4+

Realme 6 Pro jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 720G w przeciwieństwie do procesora Mediatek Helio G90T zastosowanego w Realme 6. Taktowania procesora w Realme 6 Pro to odpowiednio 2 x 2,3 GHz + 6 x 1,8 GHz. Procesor wspomaga 8 GB RAM oraz 128 GB na system i pliki użytkownika. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty micro SD, na którą jest osobne trzecie miejsce w wysuwanej szufladce. Zastosowanie karty pamięci nie wyklucza użycia dual SIM.

Wyniki benchmarków prezentują się następująco w zestawieniu z wynikami Realme 6:

Nazwa benchmarku

Realme 6 Pro

Realme 6

Różnica w %

Antutu

282803

287191

-1,528

Geekbench 5 - 1 rdzeń

571

536

6,53

Geekbench 5 – suma rdzeni

1627

1710

-4,854

Androbench odczyt sekwencyjny

520 MB/s

524 MB/s

-0,7634

Androbench zapis sekwencyjny

205 MB/s

207 MB/s

-0,9662

Jak widać w powyższej tabeli różnice są na tyle nieduże, że równie dobrze mogą mieścić się w granicach błędu pomiarowego, albo różnicy temperatur powietrza, która wpłynęła na wydajność. Mówiąc krótko, wybierając Realme 6 Pro nie dostajemy telefonu zauważalnie szybszego od Realme 6. Z drugiej strony Snapdragon to mocniejsza, bardziej godna zaufania marka procesorów niż Mediatek.

Oba smartfony oferują trochę ponad połowę wydajności flagowców dostępnych obecnie na rynku i jest to moc obliczeniowa wystarczająca do większości zastosowań, zarówno w aplikacjach jak i grach.

Relame 6 Pro oferuje łączność za pomocą LTE Kat. 6 300/150 Mbps, WiFi ac, Bluetooth 5.1 oraz NFC. Jak widać dodatkową zaletą Snapdragona jest nowszy standard Bluetooth niż w Realme 6.

Lokalizacja funkcjonuje na bazie standardów GPS, GLONASS, BDS, NavIC.

Zestaw czujników obejmuje: akcelerometr, żyroskop, czujnik siły oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy, oraz czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania.

Realme 6 Pro działa pod kontrolą systemu Android w wersji 10, zaktualizowanym do wersji z 5 kwietnia 2020. Android został zmodyfikowany nakładką systemową Realme V1.0.

Na lewym pulpicie znajdziemy Inteligentnego Asystenta. Menadżer telefonu optymalizuje działanie, opróżnia pamięć, kasuje zbędne pliki i skanuje antywirusowo. Jest możliwość nagrywania ekranu, funkcja Realme Share, kółko pomocnicze pozwalające sterować funkcjami systemowymi z innego miejsca na ekranie niż dolna belka, oraz inteligentny pasek boczny, zawierający skróty do aplikacji i funkcji systemowych. Jest też przestrzeń gier, klonowanie aplikacji i dzielenie ekranu.

Podczas testów smartfon nie stwarzał żadnych problemów – system działał płynnie, nie miał problemów ze stabilnością. Odświeżanie ekranu ustawione na 90 Hz poprawiało wrażenie płynności działania.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4++

Realme 6 Pro jest wyposażony w 4 aparaty z tyłu obudowy i dwa z przodu, co daje w sumie aż 6 aparatów:

  • 64 MP, f/1.8, PDAF – główny aparat, taki sam jak w Realme 6
  • 12 MP, f/2.5, 54mm, 2x powiększenie optyczne – nowy dodatek względem tego co oferuje Realme 6
  • 8 MP, f/2.3, 13mm szerokokątny – taki sam jak w Realme 6
  • 2 MP, f/2.4, 22mm aparat dedykowany do zdjęć makro, tak jak w Realme 6
  • 16 MP, f/2.1, 26mm – główny aparat do selfie, taki sam jak w Realme 6
  • 8 MP, f/2.2, 17mm – szerokokątny aparat do selfie, którego w Realme 6 nie było

Podsumowując, Realme 6 Pro ma taki sam aparat główny, szerokokątny i makro, oraz podstawowy aparat do selfie, a aparat z dwukrotnym powiększeniem oraz szerokokątny aparat do selfie to nowe dodatki względem tańszego modelu.

W aplikacji aparatu znajdziemy tryby: zdjęcie, wideo, portret, ultra night, 64m, film poklatkowy, ultra makro, zwolnione tempo, ekspert i panorama. W aplikacji można przełączać się pomiędzy obiektywem szerokokątnym, standardowym i tele, oraz powiększeniem x5. Pewnym zaskoczeniem jest, że w trybie ekspert można wybrać powiększenie x1, x2 i x5 ale dla każdego obiektywu z osobna, a to oznacza, że można powiększyć pięciokrotnie obraz z obiektywu szerokokątnego. Jednak takie powiększenie będzie gorszej jakości niż dwukrotne powiększenie obrazu z teleobiektywu. Aplikacja oferuje filtry nakładane na żywo na podgląd kadru, wzmocnienie chromatyczne, czyli po prostu bardziej nasycone kolory oraz HDR.

Główny aparat spisuje się dobrze zarówno w zdjęciach dziennych i nocnych. Kolory są nasycone i atrakcyjne, rozpiętość tonalna wystarczająca. Niektóre ujęcia sprawiają wrażenie, jakby były lekko nieostre, ale nie zdarzało się to często. Tryb nocy jest wystarczająco dobry, zwłaszcza jak na telefon ze średniej półki.

Aparat szerokokątny, choć trochę słabszy od głównego, spisuje się zaskakująco dobrze, oferując całkiem ostre i szczegółowe kadry. Przy zdjęciach nocnych trzeba uważać, bo łatwo o poruszone ujęcie. Procent nieudanych zdjęć nocnych będzie większy niż z głównego aparatu, ale wciąż da się zrobić całkiem sensowne zdjęcia w takich trudnych warunkach.

Także zdjęcia z teleobiektywu są całkiem udane i dość szczegółowe, o ile korzystamy z optycznego powiększenia x2. Przy powiększeniu cyfrowym x5 gwałtownie spada jakość, obraz jest częściowo rozmyty i ma wyraźnie widoczną aberrację chromatyczną. Jeżeli ktoś nastawiał się na efekty jak z P30 Pro, to się rozczaruje.

Zdjęcia ultra makro z dedykowanego aparatu to tylko ciekawostka – mają 2 megapiksele i wyglądają jakby były zrobione kamerą internetową z laptopa. Już lepiej robić zdjęcia klasycznym aparatem. Zdjęcia selfie są dobrej jakości pod względem szczegółowości, a możliwość zrobienia szerokokątnego selfie poszerza możliwości o zdjęcia w grupie, na tle ciekawego widoku, czy w ciekawych pomieszczeniach. W moim przypadku zdjęcia selfie okazały się jednak zdecydowanie zbyt czerwone, jakby były zrobione w ostatniej fazie zachodzącego na czerwono słońca. Być może sytuacja ulegnie zmianie przy okazji aktualizacji oprogramowania.

Nagrania wideo 4K są szczegółowe, ale jednocześnie całkiem dobrze stabilizowane, nawet podczas chodzenia – widać jedyne delikatne zniekształcenia obrazu w centrum kadru. Podczas nagrywania 4K można powiększać obraz cyfrowo, ale nie można przełączać aparatów, tak samo podczas nagrywania 1080p w 60 klatkach na sekundę. Nagrywając wideo 1080p w standardowych 60 klatkach na sekundę można wybrać aparat szerokokątny, o ile zrobimy to przed włączeniem nagrywania. Po rozpoczęciu nie ma możliwości przełączenia aparatu, ani nawet powiększenia, co jest duży zaskoczeniem, bo przycisk mnożnika powiększenia jest widoczny w tym trybie. Działa tylko gest szczypnięcia. Brak możliwości przełączania obiektywów choćby w samymi trybie nagrywania FHD jest tutaj niedopatrzeniem.

Przykładowe zdjęcia:

Aparat standardowy:

Szeroki kąt:

Zoom:

Przykładowe wideo

Jak długo działa bateria? – ocena 6-

Realme 6 Pro ma baterię pojemności 4300 mAh i szybką ładowarkę 30W w standardzie VOOC 4.0, która pozwala naładować baterię w pełni w mniej niż godzinę. To świetny wynik, niedostępny nawet dla części urządzeń z wyższej półki.

Podczas testu strumieniowania wideo z YouTube po WiFi, z jasnością ekranu ustawioną na połowę smartfon rozładował się w połowie po upływie niemal siedmiu i pół godziny. Oznacza to, że pełne rozładowanie nastąpiłoby po niecałych 15 godzinach. To również bardzo dobry wynik, plasujący smartfon mniej więcej w najlepszych 20% urządzeń. Warto dodać, że odświeżanie 90 Hz nie ma wyraźnego wpływu na żywotność baterii, co jest dość zaskakujące. Zabrakło natomiast ładowania bezprzewodowego.

Nasza finalna ocena

Realme 6 Pro to wzbogacona o dwa dodatkowe aparaty, szklaną obudowę, trochę większy ekran przykryty nowszym szkłem Gorilla Glass 5 i procesor Snapdragon wersja Realme 6. Benchmarki nie wykazały istotnych różnic w wydajności w droższym modelu ze Snapdragonem, za to lepsza jakość wykonania i szlachetniejsze materiały dają się od razu zauważyć. Dodatkowe aparaty mogą także okazać się istotnym dodatkiem, o ile osoba decydująca się na zakup tego telefonu będzie chciała z nich korzystać. Jeśli porównamy wersje 8/128 GB obu modeli Realme, okaże się, że wersja pro, jest o 300 zł droższa. Biorąc pod uwagę, że czas działania na baterii i wydajność są praktycznie identyczne, dopłacamy przede wszystkim za lepsze materiały, większy ekran i aparaty. Łatwo odpowiedzieć sobie, czy to są elementy na tyle dla nas istotne, aby wysupłać większą kwotę pieniędzy. Moim zdaniem sama szklana obudowa jest warta uwagi, bo daje ona poczucie solidności, którego nie da żadne tworzywo. Jednocześnie szkoda, że Snapdragon nie okazał się szybszy.

Uwielbiamy: 6 aparatów

Nie lubimy: braku wzrostu mocy procesora

Dla kogo jest Realme 6 Pro:

  • Dla szukających długo działającej baterii i super szybkiego ładowania
  • Dla amatorów fotografii mobilnej poszukujących wszechstronnego zestawu aparatów
  • Dla chcących zakupić niedrogi telefon z ekranem o odświeżaniu 90 Hz

Dla kogo nie jest Realme 6 Pro:

  • Nie dla osób liczących na wyższą wydajność niż Realme 6
  • Nie dla osób przywiązanych do ładowania bezprzewodowego
  • Nie dla osób nastawiających się na makrofotografię

Alternatywy dla Realme 6 Pro:

Inne informacje na temat smartfonu Realme 6 Pro:

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0