Test Nokia 3310

Drukuj

Nokia 3310 to telefon zastępujący na rynku wysłużoną Nokię 3210. Oba przeznaczone są na rynek tanich modeli. Fiński producent liczy na duże zainteresowanie klientów nowym produktem.


WYGLĄD I BATERIE
Producent zadbał o wyprofilowaną linię nowej słuchawki oraz o zwiększenie liczby funkcji w stosunku do modelu 3210. Nowa Nokia 3310 posiada niestety przestarzałą już baterię niklowo-wodorkową o pojemności 900mAh (dostępne są również inne modele ogniw). Jest to mniej niż w poprzednim modelu, ale przez większą oszczędność energii bateria wytrzymuje prawie tyle samo czasu: czas czuwania - 260godz, czas rozmowy-240 min. W telefonie zastosowano system znany z innych modeli o nazwie X-press-on, pozwalająca na dostosowanie telefonu do potrzeb użytkownika przez łatwą wymianę obudowy.

DZWONKI
Dostępnych jest aż 35 schematów dzwonka i 5 dzwonków definiowanych przez użytkownika (tworzonych np. przez kompozytora melodii lub przesyłanych w formie SMSów). Jak przystało na nowy model w 3310 zainstalowano alarm wibracyjny o dość głośnym działaniu i dobrej czułości.

CHAT I SMSY
Nokia po raz pierwszy zastosowała w swoich "słuchawkach" funkcję "chat" podobną do tej znanej z pogawędek internetowych. Wymiana informacji w tym przypadku następuje przez SMSy. Różnica między chatem a wysyłaniem zwykłych SMSów polega na tym, że nie trzeba za każdym razem podawać numeru telefonu odbiorcy i SMSy wyświetlane są w postaci linii tekstu na wszystkich telefonach. Wpisywanie SMSów odbywać się może przez zwykłe wybieranie poszczególnych liter lub przez korzystanie ze słownika T9 (niedostępnego w wersji polskiej). W telefonie brakuje pamięci na SMSy. Możliwe jest wysyłanie wiadomości obrazkowych (dostępnych jest 14 różnych obrazków).

GRY
Nokia znana jest z dodawania przeróżnych gier do swoich telefonów. Najsłynniejszy jest legendarny wąż (Snake). W 3310 dostępne są gry: Snake II, Space Impact, Bantumi i Pairs II. Ciekawe jest wykorzystanie alarmu wibrującego w strategicznych momentach gry, np. w grze Snake II podczas zjedzenia jabłka.

KSIĄŻKA TELEFONICZNA
Książka telefoniczna stworzona przez Nokię należy do najlepszych, z jakimi się spotkałem. Jest bardzo przejrzysta i czytelna. W telefonie niestety nie zainstalowano dodatkowej pamięci na numery telefonów, więc dostępna jest wyłącznie książka o pojemności stu numerów z karty SIM. Nowością jest zastosowanie funkcji o nazwie "Wybieranie głosowe". Jest bardzo przydatna podczas korzystania z zestawu głośno mówiącego lub słuchawkowego. Po naciśnięciu przycisku i wypowiedzeniu jakiegoś znaku głosowego zostanie wykonane połączenie do osoby zapisanej pod tym znakiem, możliwe jest przypisanie znaku tylko ośmiu numerom.

REJESTRACJA POŁĄCZEŃ
W menu "Spis telefonów" możemy dowiedzieć się o wszystkich połączeniach, przychodzących jak i wychodzących (czas, godzina połączenia). Możliwe jest też wygodne korzystanie z połączeń przedpłaconych (prepaid). Można dowiedzieć się ile zostało jeszcze pieniędzy na koncie, czy limit ma być wyświetlany na ekranie i ile kosztowało ostatnie połączenie.

WYGASZACZ EKRANU
Jest to nowość w telefonach. Po upływie pewnego czasu w trybie gotowości "słuchawki" na ekranie, który składa się z 5 linii wyświetlony zostaje wcześniej wybrany obrazek. Obrazki można wybrać spośród wiadomości obrazkowych.

PROFILE
Jak miało to miejsce w poprzednim modelu (3210) zastosowano profile w pełni programowane przez użytkownika. Dostępnych jest 6 schematów, w których możemy zmienić sygnał i głośność dzwonka, dźwięk klawiszy, wygaszacz ekranu, włączyć lub wyłączyć wibracje. W prosty sposób możemy uaktywnić dany model przez naciśnięcie przycisku umieszczonego na górze komórki.

ZEGAR
W telefonie dostępny jest zegar wyświetlany na ekranie. Dostępny jest też stoper, timer odliczający czas oraz budzik z w/g mnie bardzo przydatną funkcją drzemki. Podstawową wadą zegarka jest to, że po każdej najmniejszej utracie zasilania przez telefon np. po wyjęciu baterii trzeba od nowa ustawiać zegarek i datę.

KALKULATOR
Zastosowano prosty kalkulator, który przelicza również waluty wg ustalonego wcześniej kursu.

PRZYPOMNIENIA
Jak na telefon z dolnej półki Nokia zdecydowała się na wprowadzenie prostego terminarza. W tym menu możemy zapisać np. jakieś spotkanie, ustawić dla niego alarm, datę.

DODATKOWE FUNKCJE
Niestety ten telefon nie przyda się biznesmenom. Zabrakło tu przede wszystkim możliwości połączenia komórki z komputerem przez kabel, nie mówiąc już o porcie podczerwieni, co negatywnie wpływa na zarządzanie SMSami, pocztą elektroniczną itp.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE
Wspomniana wyżej technologia X-press-on™ pozwoliła Nokii, jak i  mniejszym producentom akcesoriów na zaprojektowanie ogromnej masy przeróżnych obudów. Telefon standardowo dostarczony jest w obudowie: ciemny granat. Producent oferuje jeszcze sześć innych kolorów. Dostępne są wszelkiego rodzaju ładowarki, zestawy słuchawkowe i głośno mówiące, baterie. Producent udziela 12 miesięcznej gwarancji.

PODSUMOWANIE
Nokia 3310 skierowana jest na rynek masowy tzn., że użytkować jej będą osoby, które potrzebują minimum funkcjonalności a maksimum prostoty. Świadczyć o tym może przycisk umieszczony po środku telefonu, z pomocą którego wykonujemy prawie wszystkie czynności. Telefon jest wciąż ciężki (jego waga wynosi 133 gramy). Dużym minusem jest brak obsługi WAP (stosowanej już w telefonach tej klasy, np. w Siemensie C35i). Moim zdaniem jest to dobry telefon dla statystycznego Kowalskiego. Biznesmeni będą musieli poszukać innych, droższych modeli. Ja osobiście polecam Nokię 6210.

Zalety:

  • Niska cena

  • Wymienne obudowy

  • Długie SMSy

  • Chat

  • Kompozytor melodii

  • Gry

Wady:

  • Brak możliwości połączenia z komputerem

  • Brak WAPu

  • Brak pamięci w telefonie

  • Brak polskiego słownika T9

Ocena: 2 głosów Aktualna ocena: 8
Drukuj

Komentarze / 31

Dodaj komentarz