Test Motorola v2288

Drukuj

Wygląd zewnętrzny
Motorola v.2288 sprawia wrażenie telefonu dosyć nowoczesnego i eleganckiego, szczególnie w kolorze czarnym. W oczy rzuca się długa antena, która jednak bardzo ładnie komponuje się z resztą telefonu. Oprócz ładnego wyglądu aparat ma też wygodny kształt, dobrze leży w dłoni oraz wygodnie nosi się go w kieszeni. Według producenta telefon waży 140g, jednak dzięki dobremu rozłożeniu masy nie sprawia on wrażenia ciężkiego. 
Jedyną rzeczą, którą bym zmienił, to kolor podświetlenia - z zielonego na niebieski. 

Akumulator, czas czuwania i ładowania
Akumulator stanowią trzy ogniwa typu Ni - Mh rozmiaru AAAL o pojemności 700 mAh i napięciu 1,2V. 
Według producenta czas czuwania to 120h, jednak realnie jedno ładowanie wystarcza na 90-96h. Akumulator do całkowitego naładowania potrzebuje około 5-5,5h, a ciekawą opcją jest podawanie poziomu naładowania akumulatora podczas ładowania.

Wytrzymałość
Nie przeprowadzałem specjalnie żadnych crash - testów, jednak moja Motorola bez problemu przeżyła trzy przypadkowe loty poziome z tylnego siedzenia zakończone pod fotelem kierowcy w samochodzie, oraz (również przypadkowe) przyjęcie telefonu "na główkę". Nie polecam noszenia telefonu w kieszeni z drobnym bilonem, gdyż w moim przypadku dało to efekty w postaci drobnych rys na szybce wyświetlacza.

Jakość rozmów i czułość telefonu
Jakość rozmów uważam za bardzo dobrą. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu kodowania mowy EFR (Enhanced Full Rate). Głos rozmówcy słychać dosyć głośno, przez co nie ma problemu z rozmową nawet w hałaśliwych miejscach. Mikrofon również nie ma nic do zarzucenia, rozmówca słyszy nas wyraźnie. 
Aparat ma dobrą czułość, jednak w porównaniu z Nokią 5110 zostaje trochę w tyle. Lepszy mógłby też być wskaźnik zasięgu, gdyż podział wskaźnika na trzy części uważam za zbyt mało dokładny.

SMSy - czytanie, redagowanie
Wyświetlacz w Motoroli v.2288 jest duży, a zastosowana czcionka wyraźna i czytelna. Dużym błędem jest zastosowanie ponad jednej trzeciej wyświetlacza na wyświetlenie animacji koperty, przez co czytanie dłuższych wiadomości może być denerwujące. 
Natomiast, jeśli chodzi o redagowanie SMSów, to do dyspozycji mamy już cały ekran bez żadnych zbędnych ozdobników. 
Klawiatura jest wygodna, ale długo nie mogłem się odzwyczaić od tego, że w Motoroli małe litery uzyskuje się przez długie naciśnięcie klawisza, a nie tak jak w Nokii przez naciśnięcie krzyżyka. 
Bardzo irytujące jest też to, iż telefon nie kojarzy numeru nadawcy SMSa z wpisem w książce, przez co musimy sami sprawdzać, od kogo pochodzi wiadomość.

Funkcje standardowe
Tą część testu podzielę na kilka podpunktów, każdy dla jednej funkcji standardowej. W następnej części opiszę natomiast funkcje, które można aktywować w autoryzowanym serwisie Motoroli RR Serwis, za opłatą 50zł + VAT.

 • WAP
  Z WAPu nie korzystałem zbyt długo, mogę jednak powiedzieć, iż przeglądarka (napisana przez PHONE.COM) nie zawiesza się i działa całkiem sprawnie. Jedyna rzecz, która mnie denerwuje to to, iż aby zmienić ustawienia WAPu, należy się z nim połączyć.

 • Tuner FM
  Wbudowany tuner FM to chyba najciekawsza funkcja tego telefonu. 
  Radia słuchamy poprzez dołączony zestaw słuchawkowy stereo, a włączamy je przyciskiem z nutką po prawej stronie telefonu. Interesującą nas stację radiową możemy wybrać korzystają z automatycznego wyszukiwania stacji, lub zmieniając częstotliwość co 0,1 Mhz (za pomocą gwiazdki lub krzyżyka). Radio posiada pamięć stacji, możemy zapisać ich maksymalnie 9. 
  Jakość dźwięku dochodzącego ze słuchawek jest bardzo dobra, a głośność może być wysoka.

 • Menu szybkiego dostępu
  Jest to podręczne menu, do którego możemy dodawać odpowiadające nam funkcje. Posiada ono dziewięć pozycji, a dla każdej przewidziana jest ikonka i krótki opis. 
  Z menu korzystamy naciskając klawisz szybkiego dostępu (strzałka do góry, pod klawiszem OK) a następnie numer pozycji wybranej przez nas funkcji. Po menu szybkiego dostępu możemy również poruszać się w tradycyjny sposób - strzałkami. 
  Jeśli dobrze dobierzemy funkcje, które będą znajdowały się w tym podręcznym menu, będziemy z niego korzystać częściej niż ze normalnego menu.

 • Personality
  Wiele osób narzeka na menu w telefonach firmy Motorola. Dzięki funkcji Personality możemy tak dobrać funkcje do krótkiego menu, aby stało się ono bardzo proste, przejrzyste i wygodne w użyciu. Wszystkie pozostałe funkcje będą nadal dostępne po włączeniu menu rozszerzonego.

 • Książka telefoniczna
  Motorola v.2288 nie posiada własnej pamięci na numery telefoniczne, dlatego ilość wpisów w książce telefonicznej zależy od pojemności karty SIM. Możemy wpisać jedynie pięć numerów telefonów (wraz z opisami) wchodząc w "Moje numery telefonu". 
  W książce telefonicznej możemy też przejrzeć dziesięć ostatnich połączeń wychodzących i przychodzących. Odebrane połączenia przychodzące są oznaczone znakiem "+", a nieodebrane "-". 
  Numery w książce telefonicznej wprowadza się w prosty i logiczny sposób. Odszukać interesujący nas numer możemy według trzech pierwszych liter opisu lub numerze pozycji, na której został zapisany.

 • Liczniki połączeń
  Możemy sprawdzić tutaj czas ostatniego połączenia, wszystkich połączeń razem lub ile minut rozmów zostało przeprowadzonych od czasu wyprodukowania aparatu. 
  Podobnie jak z czasem połączeń możemy sprawdzić koszt ostatniego połączenia i wszystkich razem, oraz sprawdzić pozostały kredyt, jednak tę funkcję wykorzystamy w Polsce w pełni tylko z kartą SIM SIMPLUS. 
  Bardzo przydatną rzeczą są "Słyszalne zegary połączeń", które poinformują nas podczas rozmowy piknięciem na dziesięć sekund przed upłynięciem określonego (ustalonego przez nas) czasu alarmem pojedynczym lub powtarzającym.

Funkcje dodatkowe

Jak wcześniej wspomniałem autoryzowany serwis Motoroli dokonuje aktywacji nowych funkcji. Poniżej przedstawię je wszystkie.

 • Zegar
  Pod napisem "MILEGO DNIA" znajduje się zegar, który może pokazywać czas w formacie dwunasto lub dwudziestoczterogodzinnym. W menu możemy również sprawdzić, jaki dziś mamy miesiąc, rok, i który to dzień miesiąca czy tygodnia.

 • Budzik
  Możemy ustawić do pięciu alarmów wraz z opisem. Mogą być to alarmy jednokrotne, codzienne, co tydzień, od poniedziałku do piątku lub od poniedziałku do soboty. Budzik jest bardzo głośny, jednak sygnał mógłby trwać trochę dłużej.

 • Gry
  Do wyboru mamy trzy gry: Bakarat, Wieże Hanoi i Cegły. Opiszę pokrótce ich zasady:
  Bakarat: gra "na szczęście" obstawiamy wynik gry w karty, maksymalny bilans: 9999.
  Wieże Hanoi: gra logiczna (podobno z Amigi). Celem gry jest przestawienie krążków ze środkowego słupka na jeden z bocznych z zachowaniem ich kolejności (w jak najkrótszym czasie!)
  Cegły: Arkanoid, czyli odbijanie piłeczki deseczką. Maksymalny wynik: nie znam. Mój najlepszy wynik w chwili pisania tego testu to 23810 punktów.

 • Kompozytor melodii
  Wielu osobom nie podobają się standardowe dzwonki Motoroli. Dzięki kompozytorowi możemy stworzyć swój własny dzwonek, lub wpisać jeden z wielu gotowych, dostępnych na stronie producenta. Melodie można również przesyłać jako SMS i zachować je na karcie SIM.

 • Kalkulator
  Kalkulator pozwoli nam wykonać proste obliczenia, czy dokonać przeliczenia złotówek na inną walutę. Nie jest on jednak tak wygodny w użyciu jak kalkulator w Nokii.

 • SMS
  Dodano tutaj bardzo ważną i przydatną funkcję kojarzenia numeru nadawcy SMSa z wpisem w książce telefonicznej, czego nie ma normalnie. Usunięto też wspomnianą przeze mnie animowaną kopertę, przez co dużo wygodniej czyta się dłuższe wiadomości.

Wyposażenie

W pudełku oprócz telefonu, ładowarki i instrukcji znajdują się również:

 • Dwie gumowe nakładki PhoneWrap. (Nakładki bardzo dobrze chronią przed upadkami. Pomysł byłby całkiem udany, jednak kolory standardowych nakładek są paskudne, a nowe trudno jest kupić.)

 • Zestaw słuchawkowy stereo.

 • Klips do paska.

Podsumowanie

Motorola v.2288 to tani, ładnie wyglądający i solidny aparat, który w standardowej wersji jest niestety pozbawiony wielu przydatnych funkcji. 
Jeśli jednak zdecydujemy się jednak na dołożenie kolejnych 50 złotych na wgranie nowych funkcji, to otrzymamy naprawdę bardzo dobry telefon, który może śmiało konkurować z wieloma modelami innych producentów.

Ocena: 1 głosów Aktualna ocena: 10
Drukuj

Komentarze / 41

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Unreal_man pisze: 2001-10-03 23:32
  Chciałbym dodać, że jestem włascicielem tego telefonu, a maksymalny rekord w grę cegły to 63 000. Nastukałem taki rekord na obozie, z nudów :).
  0
 • Users Avatars Mini
  Zoltor pisze: 2001-10-04 18:52
  Kupiłem v2288 w pakiecie Sim+, ze wszystkimi opisanymi funkcjami w standardzie. Przydałoby się aby również rozmowy wychodzącę miały informację o czasie i dacie realizacji. poza tym tel jest ok
  0
 • Users Avatars Mini
  zbooy pisze: 2001-10-04 19:27
  czyli nie trzeba dokupywac rozszerzenia menusa? bo bez tych funkcji to troche uboga, a tak to fajnie ze pika na 10 s przed minuta
  0
 • Users Avatars Mini
  Ozi pisze: 2001-10-09 03:17
  Mam ten telefonik i sam sobie aktywowalem dodatkowe funkcje, a dodatkowo mozna jeszcze uaktywnic pamiec telefonu na 100numerow ,stworzyc profile telefonu i jesce wiele innych konczac na netmonitorze . jest to naprawde dobry telefon a przy uaktywnieniu dodatkowych opcji moze konkurowac z o wiele drozszymi sluchawkami, no a do tego jesce extra radio :)
  0
 • Users Avatars Mini
  minio pisze: 2001-12-12 13:38
  najsłabszą stroną V-ki 2288 jest gniazdo ładowarki, szczególnie starsze osoby (kupujace w Ideii po 1,- zł) niszczą je nieumiejetnym wkładaniem wtyczki, już lepiej jest w T205.
  0
 • Users Avatars Mini
  shina pisze: 2001-12-26 11:46
  Mam taki telefonik,ale na karte:) Bardzo mi sie podoba,lecz dla mnie jedyna wada jest to:ze nie ma gierek:))) I wlasnie to jest moje pytanie czy moge jakos sobie skabinowac gry????????? Podoba mi sie RADYJO:) narka pozdryyyyyy
  0
 • Users Avatars Mini
  mass pisze: 2002-01-19 15:38
  shina: to zalezy od wersji softu, w jednej sa gry a w drugiej nie. gry mozna dograc samemu albo isc do jakiegos serwisu. w gdansku za 30 zl dograja ci wszystko od netmonitora po gry.
  0
 • Users Avatars Mini
  adamwie2 pisze: 2002-02-18 21:45
  Fajny telefonik, nie duży, ok
  0
 • Users Avatars Mini
  zolv pisze: 2002-03-01 01:57
  miałe mokazje sie nim dluuuuugo bawic...w podstawowej wersji nie ma gierek :-( ale za edyne 50 zeta (wtedy) mozna upgrade'owac sota i juz pare gierek jest + kompozytor i inne takie. ale jedną wadą gierek jest to, ze nie mozna w żaden spoób usunąć wyników...w bantumi doszełem do takiej perekcji, ze szybciej klosków układać sie nie da (nie zgadza sie to z teorią prędkości bliskich prędkości swiatła :-) w ogóle fajny telefonik...radio to zaleta jakiej rzadko - gdy nudno, radio ratuje zycie :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  skubi23t pisze: 2002-03-02 18:19
  Mi telefon się podoba tylko nie wiem jakie ma te wszystkie funkcje prosił bym o e-maila z trescia o tych wszystkich funkcjach ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-09-02 13:55
  Szkodaz e nie napisałeś o braku rozdzielenia na licznik rozmów przychodzących i wychodzących, i braku identyfi\kacji numeru podczas wpisywania go ręcznie z klawiatury
  0
 • Users Avatars Mini
  Asia pisze: 2002-10-01 12:29
  Bardzo lubię moją motorolkę choć zdaję sobie sprawę z jej wad. Jak dla mnie za małe literki przy pisaniu SMS-ów, (Nokia jest tu znacznie lepsza) ogólnie nie najlepsza jakość wyświetlacza. Po wgraniu nowego softu jest albo zegarek albo komunikaty sieciowe, natomiast upiorne "MILEGO DNIA" (mam POPa) nie daje sie usunąć. Ale radyjko jest świetne.
  0
 • Users Avatars Mini
  mariusz19 pisze: 2002-10-18 14:03
  kilka wad i duza, odpada
  0
 • Users Avatars Mini
  Tytan pisze: 2002-12-06 18:16
  Jak to motorola... dno
  0
 • Users Avatars Mini
  robot pisze: 2003-01-19 19:29
  e tam nawet fajny telefon dla mało wymagającego i fajny kondonik ;P
  0
 • Users Avatars Mini
  GSMistrz pisze: 2003-02-03 21:57
  Miałem ten telefon i musze powiedzieć, że radio łapie doskonale. Mogła być troche mniejsza;)
  0
 • Users Avatars Mini
  parys pisze: 2003-02-10 23:02
  troche smiesznie wyglada jest nadal dostepny w simplusie
  0
 • Users Avatars Mini
  lukasz41 pisze: 2003-02-10 23:06
  hmm telefon po ok 1-2 roku uzytkowania nadaje sie na ... bateria pada, ekranik sie wali i wogule, nie tylko ja mam z nim problemy...
  0
 • Users Avatars Mini
  argh007 pisze: 2003-02-11 00:33
  jak pojawial sie na rynku to radio bylo nie lada atrakcja teraz mozna go juz kupic bardzo tanio
  0
 • Users Avatars Mini
  nr124 pisze: 2003-03-08 14:27
  telefon jest super, Mnie się podoba.Ma radio.Troche mało fukcji ale radio to nadrabia
  0
 • Users Avatars Mini
  smokeWEED pisze: 2003-03-11 19:14
  prawie prawie kupilem ten fon, kiedy poszdlem do salonu to akrat go nei bylo, a potem przeszla mi ochota.. bo byl duzy.. ale rdio kusilo i kusi dlaej w fonie
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-12 20:15
  fajny jest i nie ma co jak na tel z 2001 to jest git poza ciut małym wyswietlaczem nic nie mozna mu zarzucic
  0
 • Users Avatars Mini
  darth_vader pisze: 2003-03-17 18:42
  Dla ludzi którzy chcą tela do gadania i sms-owania a nie szpanowania irdą, bt, gprs, polifonicznymi zfonami itepe to nawet niezły. Ciekawe ile kosztuje :)
  0
 • Users Avatars Mini
  borysj pisze: 2003-03-18 10:35
  a za to ze ma radio i nie jest marki sagem dalem mu 8
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-04-19 00:20
  to jest rzech szkoda gadac!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  punk pisze: 2003-05-14 20:06
  wg. mnie to fajny odporny,ekranik nie tkai mały jak np. w A35 a cena mniejsza ale ta guma troche go pogrubia :P
  0
 • Users Avatars Mini
  Tyski Boss pisze: 2003-05-31 19:20
  Wszytsmko by mogło byc nawet ten wyglad ale bateria nie to jest okropna sprawa i troche zamalo funkcji!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Kenner pisze: 2003-06-03 02:00
  Tyski: wiesz, to jest telefon na dolny rynek. O tyle fajnie ze ma zintegrowane radyjko.
  0
 • Users Avatars Mini
  gizmo21 pisze: 2003-06-03 02:36
  ciekawe nowatorstwo i kolorki oki - dla mnie spoko
  0
 • Users Avatars Mini
  piomo pisze: 2003-06-26 16:00
  Słaba bateria w tej cegle! I malo funkcji. Cena: jakies 90 zl. max!
  0
 • Users Avatars Mini
  barnie pisze: 2003-09-06 09:54
  Mam teraz T2288 i ogólnie jest a własniewi była spoko (o wymiarach nie dyskutuje, bo wiadom to telefon z minionej epoki) ale ostatnio zaczął się sam wylączać, potem zadanie pinu, logowanie, zalogowany, chwila, i znowu zgasł. Co się dzieje?
  0
 • Users Avatars Mini
  magmike pisze: 2003-11-27 14:36
  Mam ten telefon już 2,5 roku. Po dwóch latach wymieniłem baterie na nowe i cały czas działa. Radio jest super, brakuje mi tylko wibry i tego od kogo dostaje SMS. Trzy najbardziej wystające przyciski troche sie starły ale klawiaturkę można wymienić. Bardzo sie do niego przyzwyczaiłem. Właściwie jest super. Ale chyba go zmienię na Nokie 3510i.
  0
 • Users Avatars Mini
  RUDY pisze: 2004-01-05 15:23
  mam ten fon od kilku miesięcy mam jagby nowszy soft ale nie mam kalkulatora i to strata (na klasówkach nie można ściągać) i chcałbym sobie uaktywnić te funkcje czy ktoś może mi powiedzieć jak to zrobić
  0
 • Users Avatars Mini
  witti pisze: 2004-01-06 13:00
  Mam ten telefon do sprzedania....jest o.k ...ma nowe akumulatory...soft w nowszej wersji..polecam..gg2066269
  0
 • Users Avatars Mini
  pudlarz pisze: 2004-08-05 19:49
  kicz i tyle
  0
 • Users Avatars Mini
  ko pisze: 2004-09-03 02:18
  mam ten telefon juz do ponad 3.5 roku (bateria wytrzymała 2lata i 8miesiecy później ja trzeba było wymienić) mój ma stary soft ale do prowadzenia rozmów i smsowania wystarczy pozatym radio jest ok i następny telefon który moze sobie kupie hee hee powinien posiadać ta funkcje.
  0
 • Users Avatars Mini
  grzechotnique pisze: 2004-10-12 23:21
  Niezly[z powodu wbudowanego radykja h hheh) , trwaly(co pprawda trzeba dosc czesto wymieniac baterie ale to nic) i ....zapyzialy.
  0
 • Users Avatars Mini
  szczupak007 pisze: 2005-03-14 19:40
  z wyglądu jak na tamte czasy był bardzo fajnym telefonem ale jak sie teraz patrzy na takie telefony to śmiać sie chce.
  0
 • Users Avatars Mini
  marcin b pisze: 2005-05-29 09:29
  kolejny test dziadostwa powinni to już dawno temu skasować!!!:(!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  miksell pisze: 2006-01-16 23:39
  To był moj pierwszy telefon. Poxnierj uzywał go moj ojciec. U niego telefon przeyzł prawdziwe katusze. Spadał, wpadał w piasek, upadał, leżał na słońcu. I nic nie zniszczył się. Telefon jest niedo zajechania. Jedyne co trzeba w nim zmieniać to baterie. Do dziś działa ten wynalazek a mam go w domu pewnie z 6 lat ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  basia pisze: 2006-05-21 23:44
  powiedzcie mi jak ustawić zegar na motoroli właśnie ją kupiłam i nie wiem motorola v2288
  0