NASK i Ministerstwo Cyfryzacji za wolno podłączają szkoły do internetu

Drukuj
NASK i Ministerstwo Cyfryzacji za wolno podłączają szkoły do internetu
NASK i Ministerstwo Cyfryzacji za wolno podłączają szkoły do internetu

Serwis konkret24.tvn24.pl sprawdził, że na razie tylko 13% polskich szkół ma szybki internet.

W 2017 roku w oficjalnych komunikatach zapewniano, że wszystkie szkoły w kraju otrzymają bezpłatny dostęp do darmowego internetu. Realizacja została podzielona na etapy - do końca 2019 roku podłączonych szkół miało być prawie 13 tys. W połowie bieżącego roku takich placówek jest tylko ponad 3 tys.

Zgodnie z założeniami projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej z kwietnia 2018 r. do 2021 roku wszystkie szkoły w Polsce miały zostać wyposażone w internet o minimalnej przepustowości 100 Mb/s. Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na 320 mln zł.

Łącznie zestawieniu OSE znajduje się 24 449 szkół.

Przy starcie programu zakładano, że przez pierwsze sześć miesięcy, a więc do końca zeszłego roku, dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska 1,5 tys. lokalizacji, co było jednoznaczne z około 2 tysiącami placówek. Na koniec 2019 roku szerokopasmowy internet miał objąć już ponad 12,7 tys. lokalizacji, czyli ponad 13 tys. placówek. Do 2021 roku wszystkie szkoły miały już posiadać łącze o przepustowości nie mniejszej niż 100 Mb/s.

Zgodnie ze statystykami NASK, takich placówek na 6 sierpnia 2019 roku było ok. 2,7 tys. Zgadza się to z danymi z "Listy szkół", na której status "usługi uruchomione" posiada 2660 placówek. Do tego należy doliczyć te, które zapewniają szybki internet we własnym zakresie. Według wskazań oficjalnej strony, jest ich ponad 500.

Łącznie szkół, które na początku tego miesiąca posiadały "dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do procesów dydaktycznych" było ok. 3,2 tys.

Jest to niemal 13 proc. wszystkich placówek ujętych na liście szkół. Na starcie projektu w połowie 2018 roku oficjalna strona informowała, że w tamtym czasie taki dostęp posiadało 10% szkół.

Od sierpnia do końca grudnia 2019 roku "możliwy termin świadczenia usług" przypada w ponad 4,6 tys. szkół. Jeśli ten harmonogram zostałby zrealizowany, na koniec tego roku pełen zakres usług będzie posiadać około 7,3 tys. szkół. Zakładany na początku programu cel - 12,7 tys. - jest więc zagrożony.

Pełny tekst z serwisu konkret24.tvn24.pl znajduje się tutaj

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0