Puls Biznesu: to Plus może być głównym partnerem rządowej sieci

Drukuj
Puls Biznesu: to Plus może być głównym partnerem rządowej sieci
Puls Biznesu: to Plus może być głównym partnerem rządowej sieci

Puls Biznesu twierdzi, że to Polkomtel będzie głównym partnerem państwowego operatora sieci komunikacji strategicznej.

Pełna treść tekstu znajduje się tutaj

 

By móc w ogóle działać, państwowy operator potrzebowałby dwóch podstawowych zasobów - częstotliwości i infrastruktury.

 

Projektowane przepisy przewidują nałożenie na operatorów telekomunikacyjnych obowiązku „zapewnienia odpłatnego dostępu do elementów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby komunikacji strategicznej". Państwowy operator hurtowy – o ile powstanie – mógłby, za odpowiednim wynagrodzeniem, korzystać z wież, masztów i innej infrastruktury sieciowej działających w Polsce telekomów.

 

W Polsce mamy czterech operatorów telekomunikacyjnych i jeden z nich nie korzysta ze sprzętu chińskiego i działa oraz jest konkurencyjny – podkreślał w tym tygodniu w rozmowie w Onetem Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

To czyni z Polkomtela najbardziej logicznego partnera dla krajowego operatora strategicznego.

 

W świetle projektowanych przepisów Polkomtel jest nie tylko logicznym partnerem dla państwowego operatora, ale właściwie jedynym możliwym. To znaczy, że miałby zapewnioną współpracę z państwem i nie musiałby konkurować ceną, a to z kolei podnosi jego własną wartość – i wszystko to dzieje się w momencie, gdy Cyfrowy Polsat szuka kupca na udziały w spółce infrastrukturalnej – Puls Biznesu usłyszał to od eksperta z rynku telekomunikacyjnego, pragnącego zachować anonimowość.

 

W międzyczasie rząd zaczął w szczególny sposób podchodzić do niektórych operatorów telekomunikacyjnych. Zgodnie z pochodzącą z 2015 r. ustawą o kontroli niektórych inwestycji rząd ma prawo weta przy znaczących transakcjach na akcjach lub udziałach spółek, które uważa za strategicznie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Na drodze rozporządzenia określa „wykaz podmiotów podlegających ochronie", w przypadku których trzeba uzyskać rządową zgodę na osiągnięcie „istotnego udziału” w akcjonariacie (czyli przekroczenie progu co najmniej 20 proc.) lub przejęcie kontroli. To samo dotyczy podmiotów, które dominują nad spółką „podlegającą ochronie".

W tym roku na listę wpisano spółki Orange Polska i Polkomtel.

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0