Realme 6 - test

Drukuj
Realme 6 – nasza recenzja
Realme 6 – nasza recenzja

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Realme to kolejny nowy gracz na polskim rynku, a firma ma powiązania kapitałowe z OPPO. Swój pierwszy smartfon sprzedała w maju 2018 r. Realme ma ambicje stać się konkurencją dla Xiaomi, które do tej pory w stosunku ceny do jakości nie miało sobie równych. Realme 6 oferuje ekran 90 Hz, 4 aparaty z tego jeden o rozdzielczości 64 megapikseli, baterię 4300 mAh z superszybkim ładowaniem oraz całkiem mocny procesor Helio G90T za 1099 zł. To pod wieloma względami bliski odpowiednik Xiaomi Redmi Note 8 Pro, ale z ekranem o większym odświeżaniu i z dwukrotnie szybszym ładowaniem. Sprawdźmy zatem jak sprawuje się w praktyce.

Główne wady i zalety Realme 6

Zalety Realme 6:

  • Stosunek wyposażenia do ceny lepszy nawet niż w Xiaomi
  • Super szybki czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
  • Ekran o odświeżaniu 90 Hz to nowość w tym przedziale cenowym
  • Całkiem mocna, pozwalająca na wiele specyfikacja
  • Pełnoprawny dual SIM z osobnym, trzecim miejscem na kartę pamięci
  • NFC
  • Android 10 z zabezpieczeniami z 5 marca 2020
  • Dobra jakość zdjęć w dzień i w nocy z głównego aparatu
  • Ciekawe dodatki w postaci aparatu szerokokątnego i super makro
  • Bardzo dobry czas działania na baterii
  • Najszybsze ładowanie w tym przedziale cenowym

Wady Realme 6:

  • Tył obudowy i rama zrobione z tworzywa – daje to plastikowy feel
  • 90 Hz nie robi aż takiego wrażenia jak 120 Hz
  • Brak pełnoprawnej normy wodoszczelności i uszczelki na tace SIM
  • Jakość zdjęć szerokokątnych słabsza od głównego aparatu, jakość zdjęć marko również
  • Brak optycznego powiększenia
  • Brak stabilizacji w wideo 4K
  • Wideo 1080p zbyt mało szczegółowe
  • Realme UI jest dla mnie zbyt nijakie, bez własnego charakteru

Jak oceniamy design? – ocena 4

Wykonanie telefonu Realme 6 to pewien kompromis, konieczny do uzyskania odpowiedniego stosunku ceny do wyposażenia telefonu. Zarówno tył obudowy jak i rama zostały wykonane z tworzywa, a nie z metalu czy szkła. Telefon prezentuje się dobrze, ale będzie bardziej podatny na zadrapania i wytarcie.

Rozmiary telefonu to 162,1 x 74,8 x 8,9 mm przy 191 gramach wagi. Realme 6 zalicza się raczej do większych i cięższych smartfonów, choć do prawdziwych gigantów jeszcze trochę mu brakuje.

Czytnik linii papilarnych został umieszczony w moim ulubionym miejscu – na przycisku zasilania, na krawędzi obudowy. Jest to czytnik aktywny – nie trzeba go wciskać i wybudzać najpierw ekranu, aby odblokować ekran. Na dodatek jest on bardzo szybki i z pewnością deklasuje czytniki umieszczone pod wyświetlaczem. Na dolnej krawędzi znajdziemy gniazdo słuchawkowe, USB C oraz głośnik monofoniczny. Tryb głośnomówiący jest głośny, ale nie dorównuje telefonom z głośnikami stereo.

Telefon jest odporny na zachlapania, choć producent nie podaje konkretnej normy wodoszczelności. Warto też zwrócić uwagę na szufladkę, która mieści dwie karty nano SIM oraz kartę pamięci, na osobnej, trzeciej pozycji. Na krawędzi tacki nie znalazłem żadnej uszczelki, więc z tą odpornością na wodę producent ograniczył się raczej do zabezpieczenia płyty głównej.

Realme 6 sprawia wrażenie trochę plastikowego, co czuć w dłoni, jednak spasowanie elementów i solidność nie budzi moich zastrzeżeń.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5-

Realme 6 ma ekran IPS o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości FHD+ 2400 x 1080 pikseli oraz proporcjach 20:9. Gęstość pikseli to 409 PPI. Ekran jest przykryty szkłem Corning Gorilla Glass 3 i ma fabrycznie naklejoną folię ochronną.

W ustawieniach znajdziemy tryb ciemny, ochronę oczu, regulację temperatury kolorów ekranu, poprawę kolorystyki w materiałach multimedialnych o nazwie OSIE, a także kluczową nowość w tym segmencie cenowym – odświeżanie 90 Hz, które możemy włączyć w opcjach.

Ekran ma wystarczająco wąskie ramki, aby nie odstawać od konkurencji i okrągły otwór na przednią kamerę. Kontrast i kolory są dobre, a podczas zmiany kątów patrzenia zmienia się jedynie jasność, nie sam kolor.

Specyfikacja i system operacyjny– ocena 5-

Realme 6 jest wyposażony w całkiem mocny procesor Mediatek Helio G90T, taktowany zegarami 2 x 2,05 GHz + 6 x 2,0 GHz. Procesor wspomaga 8 GB RAM i 128 GB na system i pliki. Będzie tez dostępna tańsza wersja 4/128 GB lub 4/64 GB.

To ten sam procesor co w przypadku Redmi Note 8 Pro. Benchmarki wypadły następująco:

  • Antutu 8 – 287191
  • Geekbench 5 – 536/1710
  • Androbench sekwencyjny odczyt/zapis – 524/207 MB/s

Jak widać, w benchmarkach Realme 6 osiąga ponad połowę wydajności najszybszych układów na rynku. Helio G90T to akurat udany i godny polecenia procesor Mediateka. Dlatego na Realme 6 można bez problemu korzystać z wielu wymagających aplikacji jednocześnie oraz grać w praktycznie każdą grę mobilną na rynku. A to całkiem nie mało biorąc pod uwagę cenę telefonu.

Pakiet komunikacyjny obejmuje LTE kat. 6 300/75 Mbps, WiFi ac, Bluetooth 5.0 oraz NFC. Warto wspomnieć o dwóch, niezależnych od karty pamięci miejscach na dwie karty nano SIM.

Lokalizacja odbywa się za pomocą serwisów GPS, GLONASS, BDS, a pakiet czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia, kompas cyfrowy oraz czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania.

Realme 6 działa pod kontrolą systemu Android 10 z zabezpieczeniami z dnia 5 marca 2020, a wygląd został zmodyfikowany przez Realme UI. Mnie nakładka nie zaskoczyła niczym szczególnie godnym uwagi. Układ opcji został zmieniony, podobnie jak w Oppo czy Xiaomi, ma własną kolejność. Trudno to uznać jako jednoznaczną wadę, ale też nie wydaje mi się specjalnie potrzebne. Tak jak inteligentny asystent na lewym pulpicie, zastępujący asystenta Google, który też jest całe szczęście dostępny. Znajdziemy tu menadżer telefonu, możliwość nagrywania ekranu, możliwość klonowania aplikacji i przestrzeń gier.

System w trakcie testów działał stabilnie i bezproblemowo. Nie mam do niego większych zastrzeżeń. Jedynie nakładka wydaje mi się kolejną, niepotrzebną wariacją, która nie wnosi zbyt wiele, zwłaszcza pod kątem estetycznym.

 

 

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4+

Realme 6 oferuje użytkowi aż 4 aparaty, z czego trzema można robić zdjęcia. Jest to zestaw bardzo podobny do tego z Redmi Note 8 Pro, ale obiektyw głównego aparatu w Realme jest trochę jaśniejszy od tego w telefonie Xiaomi. Wspomniane aparaty to:

  • Aparat główny, 64 megapikseli, f/1.8 o ekwiwalencie ogniskowej 26mm z ostrością ustawianą detekcją fazy PDAF
  • Aparat szerokokątny, 8 megapikseli, z jasnością F/2.4 i ostrością zablokowaną na stałe
  • Aparat super makro, 2 megapiksele, z jasnością F/2.4
  • Aparat do kalkulacji głębi ostrości, 2 megapiksele, F/2.4
  • Aparat do selfie 16 megapikseli, F/2.0

W aplikacji aparatu można przełączyć się na x2 i x5 powiększenie, ale jest to jedynie kadr z 64 megapikselowej matrycy – Realme 6 nie ma powiększenia optycznego. Spadek jakości jest zauważalny, a na x5 bardzo widoczny.

W aparacie znajdziemy tryby: zdjęcie, wideo portret, ultra night, 64 megapikseli, film poklaktowy, ultra makro, zwolnione tempo, ekspert i panorama.

Zdjęcia z głównego aparatu są przyjemne dla oka. Mają wystarczającą ilość detali i całkiem dobrą rozpiętość tonalną, oraz naturalne kolory. Przy zdjęciach wykonanych z bliska powstaje ładne, naturalne rozmycie tła. Nie zauważyłem żadnych problemów z ostrością. Zdjęcia nocne wypadają również całkiem sensownie, choć brak stabilizacji daje się trochę we znaki i szumu jest trochę zbyt dużo, jak na wielokrotną ekspozycję. Mimo to jakość jest dobra, zwłaszcza w tej półce cenowej.

Zdjęcia szerokokątne są od głównego aparatu bardziej ziarniste i mniej szczegółowe. Nadają się do użycia, ale stosowałbym je tylko tam, gdzie faktycznie szeroki kąt jest naprawdę istotny. W innym wypadku trzymałbym się głównego aparatu.

Zdjęcia makro są ciekawym dodatkiem, ale ich rozdzielczość wynosząca zaledwie 2 megapiksele, niczym kadr z filmu Full HD powodują, że nadają się tylko do wąskich zastosowań. W każdym innym wypadku zdjęcia z głównego aparatu wychodzą najlepiej.

Nagrania wideo wychodzą trochę słabiej, niż zdjęcia. W rozdzielczość Full HD szczegółów mogłoby być jednak znacznie więcej, a stabilizacja cyfrowa jest tylko umiarkowanie skuteczna. Podczas nagrywania nie można przełączyć się na obiektyw szerokokątny, jedynie cyfrowo powiększać obraz. Nagranie 4K oferuje dużo większą szczegółowość, ale jest całkowicie pozbawione stabilizacji – innymi słowy do nagrywania z ręki też trudno taką opcję polecić.

Mówiąc krótko, Realme 6 nie jest tak wszechstronny, jak liczba aparatów mogłaby wskazywać, bo najlepszy jest po prostu główny aparat, a reszta to tylko bonus na specjalne okazje. Za to zdjęcia z głównego aparatu są w porządku.

Przykładowe zdjęcia - aparat standardowy:

Przykładowe zdjęcia - super makro:

Przykładowe zdjęcia - szeroki kąt:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 6-

Realme 6 ma baterię 4300 mAh. To dużo, więcej niż niejeden flagowiec, ale wciąż trochę mniej niż Redmi Note 8 Pro, który ma baterię 4500 mAh. Realme wyróżnia się natomiast szybkością ładowania 30W, które w tym przedziale cenowym, podobnie jak 90 Hz odświeżanie ekranu, nie jest spotykane. Redmi ma ładowanie 18W. Różnica w szybkości ładowania jest wyraźna. Realme 6 jest w stanie naładować 70% baterii w zaledwie pół godziny, a ładowanie do pełna trwa wyraźnie poniżej godziny. To są wyniki zbliżające się do rekordzistów i wyprzedzające niejednego flagowca, nawet takiego z pięciokrotnie wyższa ceną.

Bateria starcza na mniej więcej  14  godzin strumieniowania wideo z sieci i nie ma specjalnych różnic między 90 a 60 Hz odświeżaniem, co czyni mnie trochę podejrzliwym, jeśli chodzi o faktyczną szybkość odświeżania. Mówiąc krótko, wszystkie aspekty działania na baterii w Realme 6 są bardzo wyśrubowane i nie wystarczy wybrać droższy telefon, aby znaleźć lepsze osiągi. Wiele najdroższych telefonów nie dorówna Realme i aby znaleźć jeszcze lepsze wyniki, trzeba sięgnąć po szczegółowe testy smartfonów.

Nasza finalna ocena

Realme 6 to wariacja na temat Redmi Note 8 Pro – ma ten sam procesor, podobnej wielkości ekran, niemal identyczny zestaw aparatów i podobną cenę, oraz trochę mniejszą, chociaż wciąż bardzo pojemną baterię. To co Realme 6 oferuje lepszego to odświeżanie 90 Hz dla ekranu oraz niemal dwukrotnie szybsze ładowanie baterii, a także czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania - na krawędzi. Realme 6 jest dostępne w 3 wariantach cenowych:

Przedsprzedaż od 2 do 8 kwietnia odbywa się z dodatkowym rabatem 100 zł.

 

Czy zatem warto wybrać Realme zamiast Xiaomi? Nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Xiaomi jest na polskim rynku już niemal legendarną marką, cieszącą się dużym zaufaniem. Z drugiej strony Realme 6 to takie ulepszone Xiaomi o dwie całkiem fajne i istotne cechy. Z tego punktu widzenia to lepsza i bardziej opłacalna okazja. Dodatkowo Realme 6 wprowadza cechy wcześniej w tej półce cenowej niedostępne. Szkoda jedynie, że cała obudowa, poza ekranem, jest z plastiku.

Uwielbiamy: odświeżanie ekranu 90 Hz  i 30W ładowanie

Nie lubimy: obudowy z tworzywa

Dla kogo jest Realme 6:

  • Dla szukających długo działającej baterii i super szybkiego ładowania w przystępnej cenie
  • Dla chcących sprawdzić odświeżanie 90 Hz
  • Dla szukających najlepszego stosunku specyfikacji do ceny

Dla kogo nie jest Realme 6:

  • Dla osób ceniących najwyżej jakości materiały i jakość wykonania
  • Dla fanów mobilnego wideo
  • Dla fanów korzystania z wielu obiektywów - tylko główny oferuje dobrą jakość zdjęć

Alternatywy dla Realme 6:

Inne informacje na temat Realme 6:

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0