W Polsce wszepiono implanty monitorujące serce i współpracujące ze smartfonem

Drukuj
Biomonitor 3 u 22-letniej pacjentki
Biomonitor 3 u 22-letniej pacjentki

30 lipca 2019 roku równocześnie w dwóch ośrodkach w Polsce (Warszawa i Poznań) wykonano zabiegi implantacji podskórnych miniaturowych rejestratorów arytmii.

Zespół z Warszawy wykonał implantację urządzenia Biomonitor 3 u 22-letniej pacjentki z nawracającymi utratami przytomności, u której dotychczasowa szeroka diagnostyka, nie wskazała przyczyny występujących u niej objawów.

Główna zaleta zastosowanego urządzenia to miniaturowy rozmiar oraz małoinwazyjny przebieg zabiegu. Polega on na wstrzyknięciu za pomocą specjalnego urządzenia małego rejestratora sygnału elektrokardiograficznego (ma 5 centymetrów).

Urządzenie pozwala na prowadzenie kilkuletniego monitorowania rytmu serca, obsługuje algorytmy rozpoznawania różnych rytmów serca i jego zaburzeń oraz może wykonywać badania rezonansu magnetycznego.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, pacjent może wyzwolić zapis i transmisje rytmu serca do centrum monitorowania. Komunikacja odbywa się za pomocą smartfonu, a zapis jest dostępny do interpretacji przez lekarza.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego rytmu serca, urządzenie także samo dokonuje zapisu i transmisji ekg.

Zdjęcia z zabiegu są dostępne tutaj

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0