ABW przeszukała siedzibę Huawei - 2 osoby aresztowane

Drukuj

Serwis internetowy telewizji TVP Info podał, że ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Weijing W. jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei.

Piotr D. to były oficer ABW. Aktualnie był zatrudniony na stanowisku eksperta w Orange Polska.

We wtorek rano funkcjonariusze ABW wkroczyli równocześnie do domów obu podejrzanych.

Oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach w/w firm.

Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do roku 2011. Po odejściu z ABW pracował w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange.

Weijing W. (Stanisław) odpowiadał za public relations tej firmy w Polsce oraz kontakty z przedstawicielstwami dyplomatycznymi. W 2017 roku został dyrektorem sprzedaży Huawei. Jego zadaniem była sprzedaż dla sektora publicznego.

Z pełną treścią artykułu w serwisie TVP Info można zapoznać się tutaj

Oświadczenie Huawei Polska w sprawie postępowania ABW:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Oficjalny komentarz Orange w tej sprawie (autor Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy firmy):

We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.

Rzecznik Orange zaprzeczył, że doszło do przeszukania siedziby firmy.

UKE zaprzeczyło informacjom TVP Info o przeszukaniu siedziby urzędu (krótkie oświadczenie rzecznika urzędu, Martina Stysiaka):

Nieprawdą jest, że ABW weszła do UKE. Tę nieprawdziwą informację podało rano TVP Info. Jeżeli chodzi o samego Piotra D., to był związany z UKE, pracował za czasów Prezes Magdaleny Gaj. Od 2016 r. nie pracuje w UKE.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych: nt. działań ABW ws. szpiegostwa przeciwko RP (oficjalny komunikat)

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

W dniu 8 stycznia 2019 roku funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby – obywatela Polski oraz obywatela Chińskiej Republiki Ludowej - podejrzane o przestępstwa szpiegowskie. Decyzją sądu podejrzani Piotr D. oraz Weijing W. zostali aresztowani na 3 miesiące.

Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Zatrzymany obywatel RP Piotr D. to były urzędnik państwowy, zaś obywatel Chin Weijing W. jest związany z chińską firmą telekomunikacyjną. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów.

Postępowanie w całości oparte jest na materiałach niejawnych, a jego etap i charakter nie pozwalają w chwili obecnej na przekazywanie dodatkowych informacji.

 

Piotr D. - doświadczenie zawodowe (zrzut z serwisu LinkedIn):

 

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0