Warszawa, Kraków, Łódź - w jednym z tych miast wystartuje w przyszłym roku komercyjne 5G

Drukuj
Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji
Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji

Resort cyfryzacji zakłada, że z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4 - 5 mld zł - powiedział agencji PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zagórski pytany przez PAP o to, czy resort cyfryzacji zna wysokość środków, które wpłyną do budżetu państwa z tytułu aukcji częstotliwości dla sieci 5G w Polsce powiedział: "w wieloletnim programie konwergencji założyliśmy, że szacowane przychody do budżetu mogą być nawet na poziomie 4 - 5 mld zł”.

„Braliśmy pod uwagę wyniki postępowań selekcyjnych aukcji częstotliwości dla sieci 5 G np. w Niemczech, oczywiście przy zachowaniu wszystkich czynników korygujących" - dodał.

Minister ocenił, że "w budżecie co prawda zapisane jest mniej tych środków, ale tak naprawdę o tym, jaka to jest kwota, zdecydują ci, którzy będą chcieli zapłacić".

"Te środki wpłynęłyby do budżetu jeszcze w 2020 r." - powiedział PAP Zagórski.

Minister przypomniał, że po udostępnieniu tych częstotliwości operatorzy "będą musieli zrealizować założenie, które nałoży na nich prezes UKE, czyli budowę sieci 5G w co najmniej jednym dużym polskim mieście. 

Zagórski mówił, że w przyszłym roku sieć 5G będzie funkcjonowała w jednym dużym mieście. "Nie wiemy jeszcze w jakim, można się spodziewać, że to będzie któreś z trzech największych miast. Wydaje mi się, że to będzie Warszawa, Kraków albo Łódź - te trzy miasta mają największe szanse na to, by tam najszybciej powstała sieć 5G, ale to się oczywiście jeszcze okaże"

Do 2020 r. Komisja Europejska chce objąć siecią 5G przynajmniej po jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. 

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0
Drukuj

Komentarze / 0